Yeni kasa Focus neden çok satılmadı?

Otomaber

Hectopat
Makaleler
12
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: İ5-1240P - RAM: 16 GB - Ekran Kartı: İrıs Xe Graphics - Depolama: 512 GB SSD
Meslek
Serbest Çalışan
Yeni kasa focus neden çok satılmadı? Bu konuyu gerçekten merak ediyorum son kasa olan focus mk 4.5 neden pek fazla satılmadı? Oysa oldukça güzel tasarımlı ve teknolojik bir otomobildi. Ama çıkalı 1 seneden fazla olmasına rağmen yollarda çok az gördüm. Aynı segmentteki Corolla, Civic, Megane daha fazla satılıyor.
Sizce bunun sebebi ne olabilir?

ford-focus-40831_hatchback-5-doors-ford-focus-active-2021-side-front.jpg

ford-focus-mca-c519-eu-ACT_07_C519_Focus_Int_Front_View_Cockpit_Final-16x9-2160x1215_gt.jpg.r...jpeg

Yeni kasa focus neden çok satılmadı? Bu konuyu gerçekten merak ediyorum son kasa olan focus mk 4.5 neden pek fazla satılmadı? Oysa oldukça güzel tasarımlı ve teknolojik bir otomobildi. Ama çıkalı 1 seneden fazla olmasına rağmen yollarda çok az gördüm. Aynı segmentteki Corolla, Civic, Megane daha fazla satılıyor.
Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Eki Görüntüle 2165017

Eki Görüntüle 2165018
Corolla çok daha yakışıklı bir araba ondan ayrıca ford hem pahalı hemde iç tasarımı 2010 kasa golfden bile daha kötü.

Pahalı ve iç tasarımı kötü. Şahsen özellikle Trend X paketinin iç modeli 2012 yılından kalma arabalara benziyor.
Rakipleriyle benzer fiyatta sayılır.
Trend X paketinin iç modeli 2012 yılından kalma arabalara benziyor.
Giriş paket olduğu için ekran falan biraz küçük. Mesela Corolla'nın vision paketinde ekran bile yok.

Corolla çok daha yakışıklı bir araba ondan ayrıca ford hem pahalı hem de iç tasarımı 2010 kasa golfden bile daha kötü.
Corolla2-e1647960304823.jpg
ford-focus-40831_hatchback-5-doors-ford-focus-active-2021-side-front.jpg

2020_toyota_corolla_dashboard.jpg
ford-focus-mca-c519-eu-ACT_07_C519_Focus_Int_Front_View_Cockpit_Final-16x9-2160x1215_gt.jpg.r...jpeg

Tabii, tasarım görecelidir ama Focus Corolla'ya göre hem daha şık hem de daha dinamik duruyor.

Son düzenleme:
Sıfır fiyatı şu an 1.7 milyon civarı sayılır. O arabaya kimse o parayı vermez. 1.3-1.4 milyon civarı olsa belki tutardı. Kaldı ki tasarımsal olarak hala 2016 kafasında bir model bana kalırsa. Ford ticari alana ağırlık vermekten binek araç sektöründe, en azından Avrupa'da geri kalmaya başladı. Son 10 yıldır olanın üstüne koymaktan başka bir şey yaptığı yok, hiçbir köklü yenilik yok. Neden tercih edilsin ki?

Focus En düşük otomatik vitesli boş paket arabası 1.438.000 TL

Megane En düşük yarı otomatik vitesli boş paket 1.286.000 TL

Corolla En düşük otomatik vitesli boş paket 1.219.000 TL

Şimdi baktım fiyatlara. Bence gayet ciddi fark var.
Giriş paket olduğu için ekran falan biraz küçük. Mesela Corolla'nın vision paketinde ekran bile yok
Sadece ekran değil bahsettiğim direkt görünüş tasarım, tabii tasarım göreceli ama iç tasarımda başarılı olunmadığı bariz bence.
Titanyum paketinin ekranı güzel ama orta paketlerin ekranının kenarındaki o siyah şeriti görmeye dayanamıyorum :(

Geri
Yukarı