Yeni kurulan sistemde mavi ekran hatası

Özcan ÖZCAN

Kilopat
Yer
Çorum
Daha fazla  
Dün akşam sistemi topladım. Gece de kurulum BIOS ayarları vs. sabaha kadar sürdü. Eski sistemdeki Retail keyimi aktarmakla uğraşıyordum yapamadım. Hatta bayağı bir pin sorunuyla cebelleştim, onunla ilgili sonra konu açacağım. Sistem toplanmasından sonra yapılması gerekenlerdeki gibi işlemleri uyguladım. Sonra programları yükledim Steam WinRAR vs. akşam üstü PC her başlangıçta Windows'u gördükten 20-30 sn sonrasında mavi ekran verdi. BIOS'a girersem de aynı süre içerisinde orada kitleniyordu. Minidump dosyalarını zor da olsa alabildim flasha hızlı bir şekilde. Umarım doğru paylaşıyorumdur. Windows 10 Pro kurdum bu arada, 11 hiç denemedim daha önce.

RAM'leri çıkar sadece birini tak.

Sistem özelliklerinide yaz.

Evet sorun kesinlikle RAM'İ işaret ediyor isterseniz Memtest86 ile RAM'leri test edin belki sorun windowstadır.

Bu arada aklıma geldi. RAM'lerin EXPO profili yok. A-XMP 3 tane profili var. 1. profil CL32 idi (32-40-40-84) onu seçtim direkt. Şimdi XMP kapatayım, hiç aklıma gelmedi.

Evet sorun kesinlikle RAM'i̇ işaret ediyor isterseniz Memtest86 ile RAM'leri test edin belki sorun windowstadır.

XMP kapatıp DRAM Freq. 6400 MHz de kalınca yine mavi ekran verdi aynı şekilde masaüstünü görüp aynı sürelerde. Elimle 4800MHz yapıp Auto yaptım açıldı. Bir sorun yok gibi gözüküyor. Memtest yapmak istiyorum ama 5-6 saat sürer. Anlamadığım neden 10 saat falan sorunsuz çalıştı? XMP açık 6400 MHz'de. Bir de XMP disable şeklinde nasıl 6400 MHz'de çalıştırabilirim tam bilmiyorum doğru bir şekilde. Direkt DRAM Freq. 6200 falan mı yapmalıyım? 6400'de mavi ekran veriyor çünkü. Ya da manuel RAM OC gibi bir şey mi yapmam lazım? Hiç tecrübem yok çünkü bu konuda. RAM'ler bunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı