Yeni logo tasarımım nasıl olmuş?

Yldr37

Hectopat
Kenime bir müşteri yaptım ve şunları yazdım:

Müşteri:
Merhaba, işletmemiz bir moda markasıdır ve amacımız, müşterilerimize güncel trendleri takip eden, kaliteli ve yaratıcı ürünler sunmaktır. Hedef kitleniz, 20-40 yaş arası kadınlardır ve pazarımız, Türkiye'dir. Renkleri tercih ederken, işletmemizin amacı ve hedef kitlesine uygun olarak, canlı ve yaratıcı renkleri tercih ederiz. Örneğin, pembe, sarı ve mor gibi renkler. Önceden bir logomuz vardı ve bu logo hakkında düşüncelerimiz, güncel trendlerle uyumlu olmayışı ve markamızı yeterince yansıtmayışı nedeniyle değiştirmeyi düşünüyoruz. İşletmemizin logosunu, web sitesinde, sosyal medya profillerinde, broşürlerde ve ürünlerimizin ambalajlarında kullanacağız. Ayrıca, reklam malzemelerinde de kullanacağız. Bu nedenle, tasarımınızın ölçeği ve kalitesi, çok yerde kullanılabilecek şekilde ayarlanmalıdır.

Bende bu muşteriye şu şekilde logo yaptım.

Yaklaşık 7 8 ay aradan sonra ilk logo tasarlayışım, sizce nasıl olmuş?
Sizin değerlendirmelerinize göre Fiverr de işe başlamayı düşünüyorum.
Sizce Fiverr'e başlamak için yeterli yeteneğim var mı?
Tabii bunu tek bir logoya bakıp demek zor, siz gene de bir değerlendirin.

LUXE.jpg

Not: PDF dosyasını indirip de bakabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• LUXE.pdf
    62,2 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel. Ama fazla sıradan. Yazı fontu da olmamış bence.

İhtiyacınız olan tüm özellikleri taşıdığını düşünüyorum. Tasarımsal olarak elmasın içindeki çizginin kalınlığını biraz daha arttırmanı öneririm. Logonun ufak kullanımlarında ve bazı malzemeler üzerinde uygulamalarında o çizginin çok ince oluşu sorun çıkaracaktır. Ayrıca renklerini belirlerken de Pantone kataloğu üzerinden belirleyip hem RGB hem de CMYK tabanlı bir renk skalası üzerinden ilerlemeni öneririm.

İhtiyacınız olan tüm özellikleri taşıdığını düşünüyorum. Tasarımsal olarak elmasın içindeki çizginin kalınlığını biraz daha arttırmanı öneririm. Logonun ufak kullanımlarında ve bazı malzemeler üzerinde uygulamalarında o çizginin çok ince oluşu sorun çıkaracaktır. Ayrıca renklerini belirlerken de Pantone kataloğu üzerinden belirleyip hem RGB hem de CMYK tabanlı bir renk skalası üzerinden ilerlemeni öneririm.
Teşekkürler renkleri herhangi bir katologtan bakmadım Adobe programından rastgele deneyerek buldum bidaki sefere o şekilde yaparım

Teşekkürler renkleri herhangi bir katologtan bakmadım Adobe programından rastgele deneyerek buldum bidaki sefere o şekilde yaparım
Öncelikle logonun hangi alanlarda kullanılacağı, basılıp basılmayacağı vb. konularda netleştikten sonra o şekilde ilerlemen iyi olur. Pantone'nin güzel yanı bir kere belirledikten sonra CMYK ve RGB olarak da bir standart oluşturabilmen. Ayrıca her logo için bir amaç ve bir hikaye ile yola çıkıp bir temel yaratarak pazarlaman daha etkili olacaktır müşteri üzerinde.

"Ayrıca her logo için bir amaç ve bir hikaye ile yola çıkıp bir temel yaratarak pazarlaman" Nasıl anlamadım örnek verir misin?
Bir logo sadece görüntüsüyle logo değildir. Elbet ortaya çıkan tasarım bir çok kişi tarafından güzel görülüp harika diye nitelendirilebilir. Ama onu tasarlarken müşterinin isteği, kimliği, sektörü, tarihi gibi öğeler sıcak demire şekil verirken vurduğun çekiç darbeleri gibi logoya güzel bir şekilde işlenmeli. Müşteriye "Alın size logo tasarımı demek yerine logoya hayat verirken müşterinin de logoyu benimsemesini ve kabullenmesini destekleyecek bir adım atmış olursun. Yaptığın logodan örnek vermek gerekirse; "elması simgesini seçmemin sebebi sektörünüzde değerli bir marka olarak görülmeniz ve ürettiğiniz ürünlerin de her birine bir elmas kadar değer vererek, tecrübenizi ve işçiliğinizi katarak hazırlamanız. Elmas'ın içinden geçen çizgi yukarıyı göstererek her zaman yükselişi ve gelişmeyi temsil ve elmas üzerindeki kıymetli dokunuşunu temsil etmektedir. Elmas ham haliyle değil, onu eliyle işleyen kişi tarafından değer kazanır. Siz de firma olarak bu işi layıkıyla gerçekleştiriyorsunuz. Renklerimizi seçerken de doğada çok ender bulunan ve en değerli Pembe Elmas'ın rengini tercih etmemizin sebebi yine işimize verdiğimiz değeri desteklemektir"
Bu tür şeyler aslında logoyu yaptıktan sonra değil tasarım aşamasında veya öncesinde düşünülerek ilerlenirse işte o zaman logo ibr görselden öteye geçerek firma ile hayat bulan bir hale bürünür.

Bir logo sadece görüntüsüyle logo değildir. Elbet ortaya çıkan tasarım bir çok kişi tarafından güzel görülüp harika diye nitelendirilebilir. Ama onu tasarlarken müşterinin isteği, kimliği, sektörü, tarihi gibi öğeler sıcak demire şekil verirken vurduğun çekiç darbeleri gibi logoya güzel bir şekilde işlenmeli. Müşteriye "Alın size logo tasarımı demek yerine logoya hayat verirken müşterinin de logoyu benimsemesini ve kabullenmesini destekleyecek bir adım atmış olursun. Yaptığın logodan örnek vermek gerekirse; "elması simgesini seçmemin sebebi sektörünüzde değerli bir marka olarak görülmeniz ve ürettiğiniz ürünlerin de her birine bir elmas kadar değer vererek, tecrübenizi ve işçiliğinizi katarak hazırlamanız. Elmas'ın içinden geçen çizgi yukarıyı göstererek her zaman yükselişi ve gelişmeyi temsil ve elmas üzerindeki kıymetli dokunuşunu temsil etmektedir. Elmas ham haliyle değil, onu eliyle işleyen kişi tarafından değer kazanır. Siz de firma olarak bu işi layıkıyla gerçekleştiriyorsunuz. Renklerimizi seçerken de doğada çok ender bulunan ve en değerli Pembe Elmas'ın rengini tercih etmemizin sebebi yine işimize verdiğimiz değeri desteklemektir"
Bu tür şeyler aslında logoyu yaptıktan sonra değil tasarım aşamasında veya öncesinde düşünülerek ilerlenirse işte o zaman logo ibr görselden öteye geçerek firma ile hayat bulan bir hale bürünür.
Çok teşekkür ederim çok iyi anlatmışsın birdaki logomu o şekilde yapmayı deneyeceğim.

Geri
Yukarı