Yeni nesil rap hakkında düşünceleriniz neler?

1997 doğumluyum eskiden Türkçe Rap dinlemek bana huzur veriyordu.
Ceza, Sagopa Kajmer, İstanbul Attack, Norm Ender, Mode XL, Ege Çubukçu" çocukluğum bu isimleri dinlemekle geçti.
MedCezir, Rapstar, Bir Pesimistin Gözyaşları albümüne çocukluğumu verdim diyebilirim.
Şimdi piyasaya bakıyorum da yeni nesil kardeşlerimizin yaptığı şarkılar bana bir garip geliyor.
Anlatmak istedikleri bir şey varla yok arası, saçma sapan sözleri bir araya getirip sırf "kafiye" uyumu olsun diye şarkı kaydediyorlar ki çoğunda kafiye, Flow desen yok.

Yeni nesil rapçiler hakkında düşünceleriniz neler?
Haydi biraz muhabbet olsun.
Ezhelin müptezhel albümüyle başladı.
Genellikle şarkılarda uyuşturucu küfürs*ks gibi kelimeler barındırıyor ve buda yeni nesilin ilgisini çekmesine neden oluyor. Bence iyi de degil cok beterde degil.

Eskiden rap yapan insanlar bile baymaya başladı artık onlar da popüler kültüre ne yazık ki yenilmeye başladılar. Şu an sadece eskilerden Farazi v Kayra'nın şarkı ile yetiniyorum.

Yeni nesil rap yani adı üstüne trap müzik birbirlerinden kopyalanmış şarkılardan ibaret. 2007 yılında rap müzik ile tanıştım. O zamanlar mahalle'de okul'da Sagopa, Ceza, Mode XL' ciler diye gruplar olurdu. Ama dinleyenler hep saygılı olurdu karşı grupa. Şimdiki yeni dinleyeciler karşı tarafın dinlediği müzikle dalga geçme peşinde.
Eskiden rap yapan insanlar bile baymaya başladı artık onlar da popüler kültüre ne yazık ki yenilmeye başladılar. Şu an sadece eskilerden Farazi v Kayra'nın şarkı ile yetiniyorum.
Örnek Şehinşah.

mesela yeni nesil alt yapılar min 120 bpm arası oluyor ben 90 Bpm'e bayılıyorum.
Boombap drum kick duyduğum zaman kafamı sallamaya başlıyorum..

Eski rap sözlerinde bir anlam, eleştiri vardı, şimdiki rapler bomboş sözlerden ibaret. Sadece rap değil eski dizi ve filmler de öyleydi, Kemal Sunal filmlerine bakın güldürmenin yanında hayatın gerçekleri de vardı ve bize dersler veriyordu, şimdi Recep İvedik vs. filmlere bakın boş komedi, futbol bile öyle Metin Oktay, Lefter, Baba Hakkı hepsi yüreğiyle oynuyordu, şimdi hepsi para için.

Kötü bir durumda. Eski norm ender ve cezanın raplerinden başka dinlediğim yok.
Aynen eski Norm Ender iyiydi, Sözlerimi Geri Alamam, Sözler Şerefsiz Oldu, Sadece Dinle vb. gibi şarkılarında resmen mental bir huzur hissediyorsun, neyse bu arada @cagataay sizin konunuza gelirsek, bence de ne yazık ki şuanda rap kültürün içine ettiler normalde olması gerekenin aksine çoğu rapçiyim diye gezen insanlar ,elit kesime ve ergenlik triplerine hitap etmek için yani çok cool değil mi kanka felan o kafalar için yapılıyor, oysa ki rap bana göre (benim şahsi fikrim) sade ruhu dinlendiren, ruha huzur veren sakin ve müzikteki duyguları bize hissettiren güzel bir beat ile beraber anlamlı cümleler ile bir şeyler anlatmaya çalışan az önce yazdığım şarkılar da örnek verilebilir, mental huzura iyi gelen derdin varsa derdine deva bulacağın türden şarkılar olmalı, rap dediğin şey söyleyenemeyenleri söylemeli, rap dediğin şeyde, rapçiler illa ifade veriyorsa ot tan uyuşturucudan madde den değil, protest şarkılarından dolayı ifade vermiş olmalı, yani dediğim gibi rap anlamlı olmalı, dinlendirici olmalı söyleyenemeyenleri söylemeli, bazen de dediğim gibi ruhu dinlendiricek sakin ve anlamlı şarkılar içermeli, reytinglerini bir yerlerini açarak değil bazı şeyleri anlatarak kazanmalı ki bence rap 10 sene geriye gitseydi 100 sene ilerlemiş olurdu, tabii ki bu benim şahsi görüşüm başka görüşlere de elbette ki saygı duyarım.

Marketten sosis salam çalmak mı? Hayır, çok kötü geliyor. Genelleme yaptım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı