Yeni Nesil Ryzen İşlemciler ile Sistem Önerisi

PsychoG

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar

AMD'nin yeni çıkan işlemcilerini ve yine Radeon serisinin yeni ekran kartlarını kullanarak sadece kasadan oluşan bir sistem toplamak istiyorum. Bütçe sıkıntısı çok olmamakla birlikte 12000 TL'yi geçmemek tercihim. Bu arada ekran kartı olarak eğer daha iyi olacağı yönünde bir öneri varsa NVIDIA tarafına da geçilmesinde bir mahsur yok.

Uzun süredir işlerim sebebiyle takip edemediğim teknoloji dünyası ve bilmeme ihtimalim olan değişkenler sebebiyle olabildiğince açıklayıcı olursanız çok memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece oyun için mi yoksa render vb. yapacak mısınız?
Render olasılığı çok düşük ama Solid Works gibi programlar ile çalışmaktayım. Biraz oyun dışında da iş yükü olacak diyebiliriz o yüzden. Bir arkadaşım da benimle aynı makinayı toplama durumunda onun oyundan başka bir amacı yok. Video kaydederken yada yayın yaparken kasmaması yeterli olacaktır onun için. Özetle; bu iki beklentiyi karşılayacak makinanın arasında fiyat olarak dağlar yok ise, özellikle ben oyun dışında da başarılı olacak bir makina tercih ederim.

Render olasılığı çok düşük ama Solid Works gibi programlar ile çalışmaktayım. Biraz oyun dışında da iş yükü olacak diyebiliriz o yüzden. Bir arkadaşım da benimle aynı makinayı toplama durumunda onun oyundan başka bir amacı yok. Video kaydederken yada yayın yaparken kasmaması yeterli olacaktır onun için. Özetle; bu iki beklentiyi karşılayacak makinanın arasında fiyat olarak dağlar yok ise, özellikle ben oyun dışında da başarılı olacak bir makina tercih ederim.
Bir şey sormak istiyorum. Yanlış okumuyorsam imzanızda 1080 Ti var. Ekran kartı olarak Rx 5700 XT den güçlü sanırım. 1080 Ti işinizi görür sanıyorum ama arkadaşlar daha iyi bilir.

Bir şey sormak istiyorum. Yanlış okumuyorsam imzanızda 1080 Ti var. Ekran kartı olarak Rx 5700 XT den güçlü sanırım. 1080 Ti işinizi görür sanıyorum ama arkadaşlar daha iyi bilir.
Doğrudur benim mevcut cihazım o ekran kartını kullanıyor. Alıntıladığınız mesajda da bahsettiğim gibi; sıfırdan bir sistem kurulacak zaten. Benim kendi açımdan düşündüğüm kendi sistemimi güncelleştirmek. Malum 1600 Mhz ön bellekler, güçlü ekran kartı ve 1080p oyun deneyimi sebebiyle darboğaza uğrayan 4670K... Gerçi şu an 4.5 GHz olarak hız aşırtmalı çalışıyor ama benim bir yanlışım yoksa ekran kartımın daha iyi bir desteğe ihtiyacı var. Yanılıyor muyum?

Yanlış anlasilma olmaması adına, siz şu an kullandığınız sistemden bagimsiz, eski sisteminizden hiçbir parça kullanilmayacak bir sistem tavsiyesi istediniz. Daha sonra eski sisteminiz elden geçecek ama şu an o sistem için bir şey yapılmayacak.

Doğrudur benim mevcut cihazım o ekran kartını kullanıyor. Alıntıladığınız mesajda da bahsettiğim gibi; sıfırdan bir sistem kurulacak zaten. Benim kendi açımdan düşündüğüm kendi sistemimi güncelleştirmek. Malum 1600 Mhz ön bellekler, güçlü ekran kartı ve 1080p oyun deneyimi sebebiyle darboğaza uğrayan 4670K... Gerçi şu an 4.5 GHz olarak hız aşırtmalı çalışıyor ama benim bir yanlışım yoksa ekran kartımın daha iyi bir desteğe ihtiyacı var. Yanılıyor muyum?
Hocam ekran kartınız, PSU'nuz hala çok güçlü bileşenler. Hatta SSD'leriniz bile gayet iyi, 120GB olan Windows boot SSD olarak kullanılabilir, 500GB olan ise oyunları vb. depolamak için kullanılabilir, yetmez derseniz bir 500GB ya da 1TB ek bir SSD alınabilir. 3TB HDD'niz de var hali hazırda.

Monitörleriniz 1080p. Ekran kartınız 1080P için fazlasıyla yeterli, 2K için bile bir süre yeterli olacaktır. Yeni bir 2K monitör almak istiyor musunuz yoksa şu anki 1080P monitörlerim yeterli diyor musunuz? Eğer monitörlerim de dursun, yenisine gerek yok derseniz yeni bir anakart, işlemci ve dual kit bir ram ile yükseltme yapılabilir. Bütçe geniş olduğuna göre çok iyi bir kasa ve sıvı soğutucu da alınabilir. Sonuçta siz bize biraz daha bilgi verirseniz hangi bileşenleriniz sağlıklı olarak çalışıyor, ona göre bir sistem önerelim.

Yanlış anlasilma olmaması adına, siz şu an kullandığınız sistemden bagimsiz, eski sisteminizden hiçbir parça kullanilmayacak bir sistem tavsiyesi istediniz. Daha sonra eski sisteminiz elden geçecek ama şu an o sistem için bir şey yapılmayacak.
Büyük ihtimalle evet kendi sistemim askıda, yani maddi olarak benim biraz değerlendirme yapmam lazım. Tabi benim biraz huyum genelde büyük adımlar atarak uzun süreçler istifade etmek yönünde olduğundan vereceğiniz tavsiyelerin f/p olmasından ziyade performansa daha odaklı olmasını rica ediyorum. Arkadaşım açısından da şu an "Powered by Baba" :D durumunda sıkıntılar yaşadığından o da şu an netleştireceğimiz sistemi değerlendirmeyebilir ama hem gördüğüm kadarıyla tam olarak böyle bir başlık yok hemde ben böyle bir örnek sistemi önemsiyorum. Yardımcı olursanız minnettar olurum.

Hocam ekran kartınız, PSU'nuz hala çok güçlü bileşenler. Hatta SSD'leriniz bile gayet iyi, 120GB olan Windows boot SSD olarak kullanılabilir, 500GB olan ise oyunları vb. depolamak için kullanılabilir, yetmez derseniz bir 500GB ya da 1TB ek bir SSD alınabilir. 3TB HDD'niz de var hali hazırda.

Monitörleriniz 1080p. Ekran kartınız 1080P için fazlasıyla yeterli, 2K için bile bir süre yeterli olacaktır. Yeni bir 2K monitör almak istiyor musunuz yoksa şu anki 1080P monitörlerim yeterli diyor musunuz? Eğer monitörlerim de dursun, yenisine gerek yok derseniz yeni bir anakart, işlemci ve dual kit bir ram ile yükseltme yapılabilir. Bütçe geniş olduğuna göre çok iyi bir kasa ve sıvı soğutucu da alınabilir. Sonuçta siz bize biraz daha bilgi verirseniz hangi bileşenleriniz sağlıklı olarak çalışıyor, ona göre bir sistem önerelim.
Doğrudur 120 Gb olan SSD Windows göreviyle makinada hür general olarak takılmakta. :D 3 Tb HDD'de uçtu bak hatırlatmasaydın keşke. :( Neyse bir miktar veri kaybı ile hayati olanları kurtardım ama. ;)

Monitör olarak şimdilik bütçem bir yükseltmeye elverişli değil ne yazık ki. Benq ana monitör olarak şimdilik gayet yeterli ASUS ikincil olarak duruyor güzel de iş görüyor o tarafta hergele. Ama 2 değil 4K bile hedeflerim arasında, bakalım ne zamana olur...

Kendi cihazımın yükseltmesi için tam da dediğiniz gibi ön bellek, anakart ve işlemci açısından elimdeki ekran kartına uyum açısından sormuştum.
Sıvı soğutma olarak ise hedeflerimde özelleştirilmiş yani Custom diye geçen var fakat durum biraz farklı. Ar-Ge olarak finans ve bir iki kısmında çözüm bekliyor. Hazır sistem kullanmayı da şimdilik düşünmüyorum.
Kasa ise çok çok sevdiğim bir kasa. Hava akış dinamiği olsun, yeri olsun kesinlikle çok başarılı. İnanın temin edebilen herkese yan tarafı da fanlı olanı(cam olmayan) şiddetle tavsiye ederim.

Sistemimde sağlıklı çalışmayan bir bileşenim yok o yönden şanslıyım. Dediğim gibi, ön bellek, anakart ve işlemci tarafında günümüzü iyi bir seviyede yakalamak istiyorum özetle.

R7 3700X veya R7 3800X işlemciyle RTX 2080 ekran kartı kullanılabilir ama bence GTX 1080ti elinizde varken yeni karta para vermeyin. Elinizdeki kart RTX 2080ti dışındaki tüm kartlardan güçlü. O yüzden R9 3900X ve 1080ti tabanlı bir sistem kurun derim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı