Yeni nesil Windows'dan beklentileriniz nedir?

Peki arayüz olarak bir beklentiniz var mıdır? Bence şu anki Windows 10 arayüzü artık çok eskidi, değişim şart.

Dediğim gibi Linux ve benzeri işletim sistemlerinin ara yüzleri Windows 10'dan çok daha iyi. Arayüzün güncellenmesi şart tabii ki arayüzü güncellerken MIUI gibi RAM canavarıda olmasın.

Peki arayüz olarak bir beklentiniz var mıdır? Bence şu anki Windows 10 arayüzü artık çok eskidi, değişim şart.
Kurulumda önümüze birkaç tane arayüz seçeneği çıkarması taraftarıyım ben.
Ama en büyük beklentim son derece güvenilir bir driver güncelleyicisi. Elle güncellemek yerine sonuna kadar güncelleme konusunda Windows'a güvenebilmek istiyorum.

Değişimin şart olduğunu düşünmüyorum gayet iyi, normal Windows arayüzü aslında.
Ben değişimin şart olduğunu düşünüyorum. Diğer bütün işletim sistemleri ve yazılımlar yuvarlatılmış köşelere ve modern simgelere geçmişken Windows'un hala keskin köşeler kullanması benim hoşuma gitmiyor.
Artık şu Sun Valley arayüzünün gelmesini çok istiyorum. Insider Beta Channel üyesiyim, eğer Beta Channel'a yeni Windows yayınlanırsa direkt geçeceğim.
Kurulumda önümüze birkaç tane arayüz seçeneği çıkarması taraftarıyım ben.
Ama en büyük beklentim son derece güvenilir bir driver güncelleyicisi. Elle güncellemek yerine sonuna kadar güncelleme konusunda Windows'a güvenebilmek istiyorum.
Dediğiniz de olabilir aslında. Fakat Microsoft gibi bir şirketin bunu yapacağını hiç sanmıyorum.
Stabilite bir de gereksiz programların olmaması düşük sistem gereksinimleri.
Hantal olmaması.
1-Daha az RAM kullanması.
2-Gereksiz hizmetlerin kaldırılması.
3-Regedit'in tamamen kaldırılması.
Arayüz konusunda beklentileriniz nedir?

• Doğru düzgün çalışan bir sürücü yöneticisi. Örneğin bende Intel grafik sürücüsünü inatla güncel olanı silip eskisini yüklüyor.
  • Tam koyu veya tam beyaz tema. Buna örnek olarak da koyu temaya geçseniz bile eski uygulamalar bembeyaz sırıtıyor. Misal görev yöneticisi.
  • Daha az CPU kullanımı.
  • Sorunsuz çalışan bir pencere yöneticisi. DWM.exe her an sıkıntı çıkarabiliyor.
  • NTFS yerine daha güncel ve sorunsuz bir dosya sistemi.
  • explorer.exe'den tamamen kurtulmak. Sıfırdan yazılmış bir dosya yöneticisi.
  • Windows Search'ün sıfırdan yazıldığı söylendi ancak hangi yazılımcıların emeği geçtiyse lütfen tekrar karışmasın. Zira 50 MB'lık bir dosyayı farklı klasöre bile taşısak en az 2 dakika boyunca Search Filter Host hizmeti deli gibi işlemci kullanıyor. (SSD'ye rağmen.)

Nelere gerek yok?

• HDD'lere uygun bir sistem.
Günümüzde HDD'yi Windows kurmak için kullanan kalmadı. Kullananlar için de zaten zaman ve maliyet harcanmamalı. SATA SSD'ler gayet ucuz ve erişilebilir. Sadece işletim sistemini kurmak için bile 120'lik SSD alınmalı.

• RAM sömürmeyen bir işletim sistemi.
Fazla RAM kullanma olayı sadece şehir efsanesi gibi geliyor. RAM'i fazla kullanan bir uygulama çalıştırdığınızda zaten işletim sisteminin kullanımı minimuma iniyor. Kaç GB RAM olursa olsun boştayken genelde %30 RAM kullanımı mevcut. Benim RAM'le işim yokken kullanılsa ne olur kullanılmasa ne olur?

Eski oyunları oynayabilme.
RAM kullanımı azaltma.
Arka planı renk geçişli yapma.
Klasik görev çubuğunu değiştirmeleri.
HDD uygun bir sistem.
Oyuna girince CPU ve RAM kullanımı yok düşürme.
Güncelleştirmeleri otomatik yapma.
Klasik masaüstünü değiştirmeleri.
Arama yerini hızlandırma.
Ekran kartı video RAM' ini yükseltme.
Daha modern gözükmesi.
Microsoft'un bunu görmesi 😀.

2-HDD dostu bir işletim sistemi olması.
4-Ram canavarı olmaması
Daha az kaynak tüketimi, en az 8GB ram desteği ve daha stabil olması.
Stabilite bir de gereksiz programların olmaması düşük sistem gereksinimleri.
Hantal olmaması.
1-Daha az RAM kullanması.
Bu tarz beklentilerinizin gerçekleşme ihtimalinin inanılmaz düşük olacağını tahmin ediyorum. Çünkü NT çekirdeğini kullanan bir işletim sistemini daha hafif yapmak mümkün değil. "O zaman çekirdeği değiştirsinler" diyenlere de şunu söyleyeyim, bir çekirdek değişimi kolay bir iş değildir. Mesela MS-DOS'tan NT'ye geçiş tam 8 yıl sürmüştü ve çok zor olmuştu. Microsoft, Windows 98'den sonra doğrudan NT'ye geçmek istiyordu fakat iş planlandığı gibi gitmeyince 98 SE ve Me çıktı. Sonra ise 2001 yılında NT tabanlı XP çıktı. Tekrar bir çekirdek değişimi zahmetine gireceklerini hiç sanmıyorum.
  • Doğru düzgün çalışan bir sürücü yöneticisi. Örneğin bende Intel grafik sürücüsünü inatla güncel olanı silip eskisini yüklüyor.
  • Tam koyu veya tam beyaz tema. Buna örnek olarak da koyu temaya geçseniz bile eski uygulamalar bembeyaz sırıtıyor. Misal görev yöneticisi.
  • Daha az CPU kullanımı.
  • Sorunsuz çalışan bir pencere yöneticisi. DWM.exe her an sıkıntı çıkarabiliyor.
  • NTFS yerine daha güncel ve sorunsuz bir dosya sistemi.
  • explorer.exe'den tamamen kurtulmak. Sıfırdan yazılmış bir dosya yöneticisi.
  • Windows Search'ün sıfırdan yazıldığı söylendi ancak hangi yazılımcıların emeği geçtiyse lütfen tekrar karışmasın. Zira 50 MB'lık bir dosyayı farklı klasöre bile taşısak en az 2 dakika boyunca Search Filter Host hizmeti deli gibi işlemci kullanıyor. (SSD'ye rağmen.)
Nelere gerek yok?
  • HDD'lere uygun bir sistem.
Günümüzde HDD'yi Windows kurmak için kullanan kalmadı. Kullananlar için de zaten zaman ve maliyet harcanmamalı. SATA SSD'ler gayet ucuz ve erişilebilir. Sadece işletim sistemini kurmak için bile 120'lik SSD alınmalı.
  • RAM sömürmeyen bir işletim sistemi.
Fazla RAM kullanma olayı sadece şehir efsanesi gibi geliyor. RAM'i fazla kullanan bir uygulama çalıştırdığınızda zaten işletim sisteminin kullanımı minimuma iniyor. Kaç GB RAM olursa olsun boştayken genelde %30 RAM kullanımı mevcut. Benim RAM'le işim yokken kullanılsa ne olur kullanılmasa ne olur?
Dedikleriniz resmen nokta atışı, iyi yazmışsınız. Sürücü yöneticisi sistemi gerçekten çok saçma. Sizin yaşadığınız sorunu daha birçok insan yaşamış. Normalde daha güncel bir sürüm yüklüyken eskiyi yüklememesi lazım fakat sürücü yapısı değiştiğinden midir veya başka bir şeyden midir bilmiyorum, bazen sürekli eskiyi yüklemeye çalışıyor ve buna engel olamıyorsunuz.
Tema konusunda kesinlikle sistem geneli bir koyu tema veya sistem geneli bir açık tema olması lazım. Bazı uygulamalar koyu temaya rağmen inatla beyaz tema kullanmaya devam ediyor. :(
NTFS'in de değişmesi şart fakat değiştirirler mi, orası bir soru işareti. Aslında Longhorn ile WinFS gelecekti ve bu da gerçekten dosya sistemi performansını epey iyileştirecekti. Fakat Longhorn sıfırlandığı ve aynı zamanda bellek sızdırdığı için kaldırıldı. Keşke WinFS geri dönseydi.
Dosya yöneticisi olarak da mevcut explorer.exe tabanlı dosya yöneticisi artık miadını doldurdu. Onun yerine UWP ve Fluent Design tabanlı bir dosya yöneticisi şart.

HDD'ler için uygun sistem konusunda ben hak veriyorum. Günümüzde satılan bilgisayarların tamamı SSD ile birlikte geliyor. Mevcutta HDD kullanan varsa az bir harcama yapıp SSD'ye geçmeleri bence artık şart. Gerçi bunun sebebi yine Windows 10 çekirdeğinin eski olması ve diski optimize bir şekilde kullanamaması fakat çok önemli değil. Şirketler eski sistemlere bakmıyor, güncel sistemlere bakıyor. Eski sistemleri olanları neredeyse hiçbir şirket zaten umursamıyor. O yüzden bence çok bir iyileştirme gelmesine gerek yok.

Bu arada bir diğer beklentim ise Android uygulamalarını ve oyunlarını nihayet Windows'ta doğrudan çalıştırabilmek. Bu sayede nihayet Windows mağazası çok zenginleşir ve üçüncü parti yazılımlara olan bağımlılığımız azalır.

Geri
Yukarı