Yeni Octavia 2021

Web sitesi: Fiyat Listesi
Bayi fiyatı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
O arabada vergiler hariç 45000 liralık opsiyon var. Normali kaç? 370000. Opsiyona %80 ÖTV ve %18 KDV ekle, onu da 370'e ekle, oldu mu sana 470000? Gerçekten bunu göremedin mi yoksa başka bir amacın mı var?
Not: Fazladan bir amacın yoksa son cümlemi üstüne alınma.

O arabada vergiler hariç 45000 liralık opsiyon var. Normali kaç? 370000. Opsiyona %80 ÖTV ve %18 KDV ekle, onu da 370'e ekle, oldu mu sana 470000? Gerçekten bunu göremedin mi yoksa başka bir amacın mı var?
Not: Fazladan bir amacın yoksa son cümlemi üstüne alınma.
Aracın normal aksesuarsız fiyatı 339 bin lira. Lansman fiyatı hala devam ediyor mu bilmiyorum bu arada.

Aracın normal aksesuarsız fiyatı 339 bin lira. Lansman fiyatı hala devam ediyor mu bilmiyorum bu arada.
Lansman fiyatı bayideki fiyat tabelasında yazılmaz. Bayideki rakamlar doğrudan tavsiye edilen rakamlardır ki 1.5 TSI Premium için bu miktar 370000 lira. Opsiyonlara da ÖTV ve KDV eklediğinde 91000 lira gibi bir miktar ediyorlar. Yani o aracın anahtar tesliminin 467000 olması kadar doğal bir durum yok. Lansman fiyatı şimdilik devam ediyor.

Bu fiyatlarla işi zor, fiyatını hak etmiyor. Klasik bir VAG vakası.
C segmentte Audi-MB-BMW hariç en üst teknoloji araç, fiyat olarak da B-SUV fiyatında. C-SUV'ların hepsinden daha ucuz ve iç hacim olarak hepsine 5 basar, D segment sedanlarla kapışır bir araç. Siz yanlış hatırlamıyorsam VAG'ı pek sevmiyordunuz ama Octavia IV şu ana kadar VAG'dan çıkan en iyi C araç. Sürüşü de kendisine göre çok iyi, A4 sürüyormuş gibi hissettiriyor. Tek eksisi VAG'ın dijital gösterge panelinde ve yalıtımda biraz kısmış olması, o da marka hiyerarşisinden dolayı. Keşke dizel de sunsalardı, 48V sistemle çok iyi tüketim değerleri görebilirdik ama Dieselgate sonrası VAG'ın dizele bakış açısı malum.

Passat ve 3.20'yi C segmenti sanan, Superb'e Süper Be diyen biri showroom aracında "inceleme" yapıyor. 🤣 Liste fiyatlarına bakıyorum, bu dönemde hangi araba fiyatını hak ediyor ki bizim ülkemizde? %80 vergiyi yapıştırıyorlar biraz eli yüzü düzgün 2-3 donanımlı araç olduğunda.

Üst pakete bir ek donanım olmadan diğer sedan modellerle birlikte fiyatlar şöyle; Octavia 339,500 TL, Corolla 323,100 TL, 5 yıllık kasa Megane 356,900 TL, Focus 344,300 TL, Civic 316,500 TL. Zaten rakibi de bu araçlar, buna Elantra da eklenecek yakında. Yeni bir model için fiyatı rakiplerine göre gayet normal, tek eksisi %50 vergi dilimine giren bir donanım paketi yok. %50 vergi içinde bu sınıfta Corolla ve Civic var sedan olarak, daha da ucuz alternatif olarak Egea var bir de.

Bu arada nedense arabayı hiç beğenmedim. VAG klasiği, tasarımda yine garantiye kaçılmış.

Son düzenleme:
C-SUV'ların hepsinden daha ucuz ve iç hacim olarak hepsine 5 basar,
Bana kalırsa 4x2 C SUV almanın mantığı da pek yok. Şehir içi kullanacak kişilerin tek amacı sedana göre biraz daha yüksekte olmak istemeleri ve genişlik oluyor. C segment sedanda genişlik olarak buna yaklaşan modeller varken zaten C segment SUV'lara o kadar verilmez.

Full opsiyon ile (VAG'ın çakallığı, üst donanımda olması gereken şeyleri bile opsiyonla satıyorlar) 450 bin küsüre gelen C segmenti savunmanın manası yok. 50 daha koyup daha performanslı dolu D segment alıyorsun bu fiyata.

Passat ve 3.20'yi C segmenti sanan, Superb'e Süper Be diyen biri showroom aracında "inceleme" yapıyor. 🤣 Liste fiyatlarına bakıyorum, bu dönemde hangi araba fiyatını hak ediyor ki bizim ülkemizde? %80 vergiyi yapıştırıyorlar biraz eli yüzü düzgün 2-3 donanımlı araç olduğunda.

Üst pakete bir ek donanım olmadan diğer sedan modellerle birlikte fiyatlar şöyle; Octavia 339,500 TL, Corolla 323,100 TL, 5 yıllık kasa Megane 356,900 TL, Focus 344,300 TL, Civic 316,500 TL. Zaten rakibi de bu araçlar, buna Elantra da eklenecek yakında. Yeni bir model için fiyatı rakiplerine göre gayet normal, tek eksisi %50 vergi dilimine giren bir donanım paketi yok. %50 vergi içinde bu sınıfta Corolla ve Civic var sedan olarak, daha da ucuz alternatif olarak Egea var bir de.

Bu arada nedense arabayı hiç beğenmedim. VAG klasiği, tasarımda yine garantiye kaçılmış.
Ben de 1.0 TSI'da manuel vites seçeneğiyle %50'de bir model bekliyordum, buna rağmen %80'liklerde fiyatları bence makul. Segmentindeki tüm sedanlardan şu an daha teknolojik ve daha geniş, teknoloji belki değişir ama %95 en genişi olarak kalacak. Tasarım olarak açıkçası ben beğendim, zaten bu araçtan beklenen marketin büyük çoğunluğu olan aile araçlarında hacmiyle ve VW-Audi üst markalarına kıyasla uygun fiyatıyla öne çıkması, onu da yerine getirmiş, bu yüzden çok ekstra bir beklentim yoktu. VAG sadece Seat'ta biraz klasik dışına çıkıyor tasarım olarak, diğer tüm araçları 3 aşağı 5 yukarı aynı.
Bana kalırsa 4x2 C SUV almanın mantığı da pek yok. Şehir içi kullanacak kişilerin tek amacı sedana göre biraz daha yüksekte olmak istemeleri ve genişlik oluyor. C segment sedanda genişlik olarak buna yaklaşan modeller varken zaten C segment SUV'lara o kadar verilmez.

Full opsiyon ile (VAG'ın çakallığı, üst donanımda olması gereken şeyleri bile opsiyonla satıyorlar) 450 bin küsüre gelen C segmenti savunmanın manası yok. 50 daha koyup daha performanslı dolu D segment alıyorsun bu fiyata.
Ben zaten SUV sevmiyorum hocam, iyice cılkını çıkarttılar. Ford Ecosport kağıt üzerinde "SUV" ama boyut olarak Polo'dan hallice bir şey. Kamiq, T-Cross, Crossland X, 2008, T-Roc hiçbirini de kişi özel istemedikçe tavsiye etmem. 1.5 TSI Premium donanımla Octavia al gepgeniş aracın keyfini çıkar, diğer türlü bu fiyatta zaten 4X4 olarak ya Lada Niva, ya Fiat Panda, ya da Dacia Duster anca alıyorsun.

Ben de 1.0 TSI'da manuel vites seçeneğiyle %50'de bir model bekliyordum.
Türkiye'de üretilmiyor, üretim maliyetleri ve fabrika alım fiyatları yerliye göre daha yüksek olduğu için %50 vergi dilimine girmesini düşük ihtimal olarak görüyordum. DSG dediğin şey zaten normal bir şanzımanın 2 katı daha pahalı, imzaları olduğu için inatla vazgeçmiyorlar bu şanzımandan. Corolla ve Civic'in şimdiki avantajı bunlar, hem şanzıman tercihi hem o vergi dilimi için özel donanım seçimi yapılabilmesi hem de yerli üretim olması bakımından o limit içinde kalabiliyorlar. Yalnız onların da %80 olması yakındır...

Tasarım kötü değil ama Peugeot'nun yaptığı gibi bir tasarım hamlesi riskine girmelerini isterim. Opel de yapacak bundan sonraki kasalarda, yalnız uyarayım çoğumuz sevmeyecek. :D Sonraki kasaların konseptlerinde arka tasarım güzel ama ön kısmın tasarımını Allah affetsin. Beğenen çıkacaktır ama büyük risk alıyorlar.

Ben zaten SUV sevmiyorum hocam, iyice cılkını çıkarttılar. Ford Ecosport kağıt üzerinde "SUV" ama boyut olarak Polo'dan hallice bir şey. Kamiq, T-Cross, Crossland X, 2008, T-Roc hiçbirini de kişi özel istemedikçe tavsiye etmem. 1.5 TSI Premium donanımla Octavia al gepgeniş aracın keyfini çıkar, diğer türlü bu fiyatta zaten 4X4 olarak ya Lada Niva, ya Fiat Panda, ya da Dacia Duster anca alıyorsun.
SUV dediğin iyi bir 4x4 çekiş sistemine sahip, dağ bayıra girerken korkmayacağın şekilde olur zaten. Şehir içinde görünen 4x2'lerin hepsi maliyeti kısılmış şehir SUV'u, SUV tabirini kullanmak bile yakışmıyor ama kullanıyoruz işte.

Son zamanlarda yüksek arabaya binme tutkusu başladı millette. Önceden kadınlar park edemiyor diye hatchback alırlardı, şimdi millete yukardan bakmak için aynı boyutlardaki crossover modellere, C segment SUV'lara yöneliyorlar.

Geri
Yukarı