Yeni Sistem ve Aşırı Isınan Radeon RX 5700 XT Sorunu

Yukarıda bahsetmiştim belki gözden kaçmıştır diye tekrar edeyim, sizin kasanız gibi kapalı olan kısımlarda statik fanlar çok daha iyi iş başarırlar. Araştırma yaparken farklılıklarına bakmanızda fayda var.

Bende kasayı değiştirmek isterim , belirttiğiniz kasaları da inceledim gerçekten hava alacak güzel kasalar.Şuan alsam bunlardan birini alırdım ama maalesef şuanki kasayı iade etmem çok zor çünkü parçalar poşetlerden çıktı kutusu duruyor ama herşeyiyle tekrar satılabilir olarak iade etmem zor ve iade etmek istesemde alacaklarını sanmıyorum.Bu yüzden biraz daha kuvvetli kasa fanları alarak mevcut kasamla idare etmeye çalışacağım.Oyun oynayacak ve sıvı soğutma almayacak insanlar için kesinlikle bu tarz benim aldığım gibi kasaları almalarını tavsiye etmiyorum
kasanızın ön panelini açarak da bu sıkıntıyı giderebilirsiniz. Bende Thermaltake V200TG kasa vardı sizin yaşadığınız sorunları yaşıyordum. ön paneli çıkarttığımda temperli camı çıkardığımdan daha iyi sıcaklık değerleri alıyordum.

kasanızın ön panelini açarak da bu sıkıntıyı giderebilirsiniz. Bende Thermaltake V200TG kasa vardı sizin yaşadığınız sorunları yaşıyordum. ön paneli çıkarttığımda temperli camı çıkardığımdan daha iyi sıcaklık değerleri alıyordum.
Şuan statik fanı inceleme şansı buldum.Aslında bilmiyordum bile böyle birşey olduğunu.Ön panel için 3 adet bu fanlardan alsam , kasa açıkmış gibi olur mu sizin fikrinize göre ? Kasa yan kapağı açıkken hotspot 78 , kapalıyken 90 olduğunu düşünürsek sizce ön panele 3 adet sp120 ile koysak kaç derece olur ? Tamamen kişisel tecrübenize göre soruyorum hocam yoksa nokta atışı yapmak çok zordur elbette.

Şuan statik fanı inceleme şansı buldum.Aslında bilmiyordum bile böyle birşey olduğunu.Ön panel için 3 adet bu fanlardan alsam , kasa açıkmış gibi olur mu sizin fikrinize göre ? Kasa yan kapağı açıkken hotspot 78 , kapalıyken 90 olduğunu düşünürsek sizce ön panele 3 adet sp120 ile koysak kaç derece olur ? Tamamen kişisel tecrübenize göre soruyorum hocam yoksa nokta atışı yapmak çok zordur elbette.
Statik fanlarla alakalı bilgi sahibi değilim açıkçası ne söylesem yalan olur. Başka arkadaşlar bilgi sahibiyse yardımcı olacaktır. Ben kendi çözümümü söyledim.

Kasanızın ön panelini açarak da bu sıkıntıyı giderebilirsiniz. Bende Thermaltake V200TG kasa vardı sizin yaşadığınız sorunları yaşıyordum. Ön paneli çıkarttığımda temperli camı çıkardığımdan daha iyi sıcaklık değerleri alıyordum.
Ön panelde elektronik aksanlar var, LED gibi şeyler de var bu yüzden o kısmı sökersem bayağı kötü bir görüntü ortaya çıkıyor ama güzel fikirmiş. Başka şartlar altında kesinlikle değerlendirilir :)
Yukarıda bahsetmiştim belki gözden kaçmıştır diye tekrar edeyim, sizin kasanız gibi kapalı olan kısımlarda statik fanlar çok daha iyi iş başarırlar. Araştırma yaparken farklılıklarına bakmanızda fayda var.
Şu an statik fanı inceleme şansı buldum. Aslında bilmiyordum bile böyle bir şey olduğunu. Ön panel için 3 adet bu fanlardan alsam, kasa açıkmış gibi olur mu sizin fikrinize göre? Kasa yan kapağı açıkken hotspot 78, kapalıyken 90 olduğunu düşünürsek sizce ön panele 3 adet SP120 ile koysak kaç derece olur? Tamamen kişisel tecrübenize göre soruyorum hocam yoksa nokta atışı yapmak çok zordur elbette.

Sorunun kartta olmadığı baştan beri açıktı zaten, Nitro+ modeli en iyi soğutmayı içeriyor. Kasayı 2. elde değerlendirip daha uygun ve hava sirkülasyonu iyi bir kasa alabilirsiniz. Ayrıca OC yerine UV yapıp fazladan sıcaklık düşürebilir, daha stabil güç tüketimi ve frekans elde edebilirsiniz. Hotspot sıcaklığına takılmayın. Core sıcaklıklığı 80'leri aşmadığı sürece iyidir.

Ön panelde elektronik aksanlar var, LED gibi şeyler de var bu yüzden o kısmı sökersem bayağı kötü bir görüntü ortaya çıkıyor ama güzel fikirmiş. Başka şartlar altında kesinlikle değerlendirilir :)

Şu an statik fanı inceleme şansı buldum. Aslında bilmiyordum bile böyle bir şey olduğunu. Ön panel için 3 adet bu fanlardan alsam, kasa açıkmış gibi olur mu sizin fikrinize göre? Kasa yan kapağı açıkken hotspot 78, kapalıyken 90 olduğunu düşünürsek sizce ön panele 3 adet SP120 ile koysak kaç derece olur? Tamamen kişisel tecrübenize göre soruyorum hocam yoksa nokta atışı yapmak çok zordur elbette.
Tam olarak sıcaklıkları ölçmek için veya fikir sunabilmek için mühendis olmak lazım sanırım ancak kendi tecrübemden örnek vermem gerekise ortalama 70derecelere ulaşan ekran kartı sıcaklığım fan montajı sonrası 55 dereceler civarında. Tabi bunda sadece statik fanın değil işlemci için kullandığım sıvı soğutucununda konumlandırması sayesinde oldu diyebilirim. İçeride fırtına esiyor desek yeridir ki kullandığım işlemci 9900ks üst-orta seviye işlemciler arasında sanırım en çok ısınan işlemci.

Bu arada sp120 ciddi bir hava çekim kabiliyetine sahip ve söylenenden çok daha sessiz. Ben full 1400rpm'de çalıştırmama rağmen rahatsız edecek herhangi bir ses almadım. Tek sıkıntısı anakart üzerinden kontrol edilebileceği bir kontrolcü ile gelmiyor(kumanda ile renk ayarı, bios üzerinde de fan hızı ayarı yapmak mümkün) ve anakartınız üzerinde cha-fan(şase fan)/sys-fan girişlerinin yeterli olduğundan emin olun. Aksi takdirde çoklayıcı ile kullanmak gerekebilir. Ben QP bilişim üzerinden aldım ve tavsiye ederim, oldukça hızlı ve oldukça uygun fiyata almıştım. Kasanızın havalanmasına katkıda bulunacağını düşünüyorum.

Kasanın havalandırmasıyla bir ekran kartı 90 derece görüyorsa kusura bakmayın da hiç soğutmasın. Sadece egzoz fan içeren kasada NVIDIA tabanlı MSI Gaming ekran kartı 70 dereceyi görmüyor. Kart kendi kendine yetiyor zaten. Ayrıca kasanıza fan alacaksanız ön tarafa SP fan, egzoz ve üst tarafa ise AF fan almak en iyisidir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı