Yeni Sistem ve Aşırı Isınan Radeon RX 5700 XT Sorunu

Fanlarla olacak iş değil bu. Kasanızın hava aldığı yerler çok dar, kasaya hava girişi olmadan sonra fan alsanız ne yazar? Direk kasanızın değişmesi gerekiyor.
Ekran kartınızda BIOS tuşu var hocam fiziksel bir switch. Ekran kartının modlarını değiştiriyor. 1 tanesi sessiz mod, frekansı 100MHZ kısıyor ve fanları maksimum 1400RPM’de çalıştırıyor. Diğer iki mod normal performans modu fanları normal bir şekilde çalıştırıyor ve bu iki mod hemen hemen aynı. Bu konuyu bir araştırın derim fanların maksimum 1300 1400RPM’de çalıştığını söylemiştiniz sıcaklık çok yüksek olda bile. Diğer konuya gelirsek de yeni fan almak yerine elinizdeki kasayı satıp önü ızgaralı airflowu güzel bir kasa almanızı öneririm.

Elimdeki kasayı da satıp önü açık bir kasa almaya çalışacağım.Bahsettiğiniz bios ayarlarını da kontrol edeceğim.Fakat statik fan olayını araştırdım benim gibi makinelerde çözüm olabiliyormuş.Bu yüzden maliyeti daha az olan o seçeneği başta denemek istiyorum.Zaten sıcaklık olurda 5 derece gibi düşürse gpu sıcaklığı 65 e , hotspot sıcaklığı da 85 lere gelir.Bu da normal karşılanabilecek bir değer diye düşünüyorum.Ama ilk fırsatta kasadan da kurtulacağım :D

Okudum hocam. Zaten 107 derecelere çıkan bir arkadaşa cevap olarak yazdım bunu.
O zaman 107 derecenin karttan kaynaklı değil kasadan kaynaklı olduğunu da anlamışsınızdır. Nitro+ 5700 XT’ler arasında en serin kartlardan biri. Ama kasada bir hava akışı olması lazım ne de olsa.

Konuyu ileride okuyacak arkadaşlar için son durumu yazayım.

Kasa önündeki Dark ın ucuz fanlarını Corsair SP120 statik fanlarla değiştirdim + fanları takarken farkettim ki tozlanmasın diye sünger gibi ince birşey vardı hava kanallarının arkasında onları da söktüm daha rahat hava alması için.

Sonuç maalesef çokta değişmedi , yaklaşık olarak ortalama 2 derece gibi bir düşüş oldu.Kasa kapağını açtığımda 78 olan hotspot sıcaklığı kapalı iken ortalama 88 derece oldu.Yani kasa önü açık rahat hava alan bir kasa olmadıkça veya kasa içine sıvı soğutma gibi bir çözüm olmadıkça maalesef çözüm çok zor.kasayı hava alan başka bir kasa ile değiştirmek sanıyorum en kolay çözüm olacak.

88 derece hotspot sıcaklığı çok yüksek değil.Nitro+ modeli olduğu için gürültüye katlanırım dediğim yerde 80 e kadar düşürebiliyorum fanlarla.

Fakat oyun pc si alacak arkadaşlara önü üstü tamamen açık kasaları tavsiye ediyorum.Eminim ki rakip markanın başka bir kartı olsaydı o da bu şekilde sıcak çalışacaktı.

Üşenmedim baştan sona okudum ve daha ilk sayfada hava sirkülasyon sorunu olduğunu anladım. Kasayı önü mesh olan bir kasa ile değiştirmen lazım. Sakın fan vs ile çözerim sanma. Fan havayı yoktan yaratamaz. Vega 64 kullanıcısıyım 60 65 lerde benim kart yük altında. Nvidia fanboylarına da kapılma aynı oyun performansı için 2k 3k fazla para vermeye gerek yok. Kasa olarak Corsair yeni mesh kasa çıkarmıştı 500 TL civarında onu düşünebilirsin.
Sıvı soğutma radyatörünü de öne değil üste tak ki havayı kesmesin

Bu konuyu okuyacaklar için ben de bir şeyler yazayım. Aerocool Airhawk Duo ve 5700 XT Nitro+ ekran kartım var. Yük altında 70 derece 1200-1400 rpm fan hızı, performans modundaki değerler bu bi de :D Sessiz moda alsam 1000 rpm’in üstüne çıkmayacak heralde. Fanlar gram ses gelmiyor yük altında performans modunda. Fan ayarı yapılsa 60-65 derecelere sabitlenir sıcaklık ama ihtiyacım yok Pubg’de kendi ayarlarımda 55 derecede ekran kartı.

Üşenmedim baştan sona okudum ve daha ilk sayfada hava sirkülasyon sorunu olduğunu anladım. Kasayı önü mesh olan bir kasa ile değiştirmen lazım. Sakın fan vs ile çözerim sanma. Fan havayı yoktan yaratamaz. Vega 64 kullanıcısıyım 60 65 lerde benim kart yük altında. Nvidia fanboylarına da kapılma aynı oyun performansı için 2k 3k fazla para vermeye gerek yok. Kasa olarak Corsair yeni mesh kasa çıkarmıştı 500 TL civarında onu düşünebilirsin.
Sıvı soğutma radyatörünü de öne değil üste tak ki havayı kesmesin

Dediğiniz gibi fan havayı yoktan yaratamıyor.Maalesef çok ama çok küçük bir fark yaratmak için corsair in fanlarına bir kasa parası verdim ve ısı da sadece 2 derecelik bir fark oldu.İlk fırsatta kasayı önü mesh olan düzgün birşeyle değiştireceğim.

Bu konuyu okuyacaklar için ben de bir şeyler yazayım. Aerocool Airhawk Duo ve 5700 XT Nitro+ ekran kartım var. Yük altında 70 derece 1200-1400 rpm fan hızı, performans modundaki değerler bu bi de :D Sessiz moda alsam 1000 rpm’in üstüne çıkmayacak heralde. Fanlar gram ses gelmiyor yük altında performans modunda. Fan ayarı yapılsa 60-65 derecelere sabitlenir sıcaklık ama ihtiyacım yok Pubg’de kendi ayarlarımda 55 derecede ekran kartı.

Bende performans olarak sorunumu çözdüm.Fakat hava alamadığı için fan sesleri 5 metreden bile duyuluyor :D bende en kısa sürede Aerocool Airhawk Duo alacağım.

Kasa olayı çok komplike ya! NZXT'ye o kadar para veriyorsun ama ekran kartın 80 derecede çalışıyor.
Daha önce önü üstü açık kasalar kullanmıştım hiç problem yaşamayınca biraz daha kapalı bir kasa olabilir gibi gelmişti.Ama şuanda bu tip kasaların ne kadar yanlış olduğunu anladım.Gerçekten çok ama çok önemli bir konuymuş.Eğer sıvı soğutma almayacaksanız bu kasaların fanla düzgün çalışma ihtimalleri yok gibi birşey.

Ben ekran kartının voltajını düşürdüm performans kaybıda olmadı ısınma sorunu da geçti gibi.Gibi diyorum çünkü ısı sorununu çözebilmek için fan devirleri yüksekte çalışıyor ve oyunun sesini yeterince açmazsam evde uçak kalkacakmış gibi bir ses var :D

Eğer sağır değilseniz kapalı kasa almayın :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı