Yeni sistemde eski HDD zarar verir mi?

Bad sector nedir ?
Sektörler, HDD diski üzerinde bulunan depolama bölümleridir. Bu sektörler disk fiziksel bir darbe alırsa, çalışır durumda iken sarsılırsa bu "Bad Sector" denen durum meydana geliyor. Bad Sector ise bu sektörlerin hasar aldığını belirtir ve bir daha kullanılamayacağı anlamına gelir.

İşletim sistemini ssd'ye kurmayı düşünüyorum hdd ye chrome vb. Programları kullanıcam 240gb ssd kullansam sadece yetmez gibi geliyor
Bence bilgisayarda kalıcı olan programları SSD'ye kurmanızı öneririm. Hem programların hızı açısından hem 240 GB depolamada bir tarayıcı en fazla 150-200 MB lik bir alan kaplar bu nedir ki? HDD eğer kasa içerisinde SSD'nin yanında sabit bir şekilde yerleştirebiliyorsanız yapabilirsiniz ama bir kablo ile bağlayacaksanız tak çıkar boşuna zahmete girersiniz ve zaten ara sıra kesinti yapabiliyor bu kutulardaki kablolarla. (En azından bende öyle, 20 TL'ye kutu alınca normal tabii :D)

Hayır yetmez, sadece SSD falan kullanmayın. Saçma sapan öneriler yapmayın, bad sector olsa genellikle açılmaz ve sorunla karşılaşır, karşılaşmadığına göre zaten adam kullanmak istiyor. SSD'ye göre yavaş olur ve sistemi içine kurmadığınız sürece hiç bir sorun olmaz. Valorant gibi en çok oynadığınız boyutu düşük oyunları SSD'ye boyutu yüksek oyunları da HDD'ye kurmak çok daha sağlıklı olur. Ve mümkünse 35-40 GB civarı boş bırakın. Hiç bir sorun olmaz HDD'yi kullanmanız ama tek başına SSD'yi kullanmanız sorun yaratır.

Gta 5 ve Valorant için yetecektir. SSD'nin sağlıklı ve rahat çalışabilmesi için en az 10 GB boş alan bırakırsanız daha iyi olur.
Herkese yardımları için teşekkürler
Hayır yetmez, sadece SSD falan kullanmayın. Saçma sapan öneriler yapmayın, bad sector olsa genellikle açılmaz ve sorunla karşılaşır, karşılaşmadığına göre zaten adam kullanmak istiyor. SSD'ye göre yavaş olur ve sistemi içine kurmadığınız sürece hiçbir sorun olmaz. Valorant gibi en çok oynadığınız boyutu düşük oyunları SSD'ye boyutu yüksek oyunları da HDD'ye kurmak çok daha sağlıklı olur. Ve mümkünse 35-40 GB civarı boş bırakın. Hiçbir sorun olmaz HDD'yi kullanmanız ama tek başına SSD'yi kullanmanız sorun yaratır.

Sağ olun hocam sorma nedenim benim dediğim gibi HDD bayağı eski bana 7200 RPM tak yoksa bilgisayarına zarar verir dediler o yüzden sordum

Son düzenleme:

Geri
Yukarı