Yeni SSD'ye Windows 10 kurduktan hatalı çalışıyor

steve78

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, Samsung 970 EVO Plus 500GB yeni bir SSD aldım. Windows 10 kurdum ve gün içerisinde üç beş defa birkaç saniyelik takılmalar ve yavaşlamalar oluşuyor.

Örneğin;
  • Bir dosya silerken anlık takılıyor ve düzeliyor.
  • Bir sekmede YouTube açıkken başka bir sekmede dolaşıyordum. Web sayfasını kaydırırken birkaç saniyeliğine ses bozuldu ve bilgisayar donmadı ama çok yavaşladı.
  • Mouse kullanırken bırakıp touchpad ile kontrol etmek istediğimde imleç çok kısa süreliğine takılı kaldı.
  • Amazon'da 2 saatlik film izlerken 1 saat sonra görüntü takılıyor, bir saniye sonra düzeliyor. Sesde bir problem olmadı.
  • Steam'i ilk açtığımda bazen pencere hareket etmiyor. Sadece pencereyi hareket ettiremiyorum başka bir problem olmuyor. Kapatıp açtığıma düzeliyor.
Bu problemlerin bazılırı bir kere bazılarını defalarca oldu. Önceden bunların hiçbiri olmuyordu. SSD'yi takıp yeni kurulum yaptıktan sonra bu problemleri yaşıyorum. SSD'de Microsoft'un sürücüsü kurluydu Samsung'un sürücüsünü kurdum bir şey değişmedi. Magician yazılımında herhangi bir problem göstermiyor. Sadece Firmware 2B2QEXM7 güncel olduğunu gösteriyor ama Samsung'un web sitesinde 4B2QEXM7 paylaşılmış. Yeni kurulum yaparken aynı gün içerisinde Windows'a da güncelleme gelmişti. SSD yüzünden mi, Windows 10 yüzünden mi ya da başka bir sebebi mi var bilemedim. Ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürücüleri format sonrası yüklediniz mi? Çünkü bundan bahsetmemişsiniz. Bu sorunlar bana sürücülerin yüklenmemiş olabileceğini düşündürdü.
Evet tüm sürücüleri windows üzerinden kurdum. Aygıt yöneticisinde bir problem göstermiyor. Eğer varsa başka bir problem bilemiyorum. Hangi sürücü problem yaratmış olabilir?

Bugün SSD'yi söküp tekrar taktım. Yeniden format attım. Tekrar tüm sürücüleri kurdum. Sadece Magician yazılımını kurmadım. Şimdilik bir problem yaşamadım. Magician yazılımından şüphelendiğim için onu bir süre sonra kuracağım.

Eğer Windows Update'in kurduğu sürücülerden bahsediyorsanız eski sürücüler olabiliyor. Onun yerine her sürücüyü kendi sitesinden kurmanızda fayda var.

Eğer kullandığınız cihaz bir dizüstü ise o zaman ekran kartı sürücüsü dışında diğer sürücüleri bilgisayar üreticisinin sitesinden kurup ekran kartı sürücüsünü de markanın sitesinden kurarsanız iyi olur.

Eğer Windows Update'in kurduğu sürücülerden bahsediyorsanız eski sürücüler olabiliyor. Onun yerine her sürücüyü kendi sitesinden kurmanızda fayda var.

Eğer kullandığınız cihaz bir dizüstü ise o zaman ekran kartı sürücüsü dışında diğer sürücüleri bilgisayar üreticisinin sitesinden kurup ekran kartı sürücüsünü de markanın sitesinden kurarsanız iyi olur.
Tekrar Windows kurduktan sonra; Windows Update ile sürücleri kurdum daha sonra Dell'in SupportAssist programı var o tüm sürücleri buluyor ordan da güncelledim ve olmayan sürücüleri kurdum. Şu an tek problemim videolarda gibi görünüyor. Örneğin Youtube'da videonun bir karesi çok kısa bir şekilde tamemen siyah ekran şekilde gösteriyor. Videyou geri alıp tekrar oynatsam da siyah ekranı gösteriyor. Ben ilk başta videonun kendisi öyle sandım ama çok sık olduğundan farkettim ve kontrol etmek için telefondan izlediğimde öyle değildi. Bazen ses bozuluyor. Sürücü kurulmamış gibi ses kötüleşiyor sonra birkaç saniye içierisinde düzeliyor. Bazende mesela amazon prime da film izlerken filmin ortasında videoda ses cızırtılı bir şekilde bozluyor ve video donuyor. Bu esnada görev yöneticisini açtım hemen, CPU yüzde 80'lerdeydi. Neyin kullandığını göremedim çok hızlı düzeldi. Firefox kullanıyorum acaba tarayıcı mı sıkıntılı diye bir süre Edge kullandım ama durum aynı. Bunun dışında çok fazla oyun oynayamadım ordada problemler varsa bilemiyorum. Şimdilik böyle.

Geri
Yukarı