Yeni yapılan binalar sağlam mı?

XEfe.Bey

Hectopat
Makaleler
2
Ülkemizde inşa edilen 1-10 yaşındaki yeni apartmanlar deprem yönetmeliğine, ve projeye uygun inşa ediliyorlar mı? Herhangi büyük bir depremde evimize güvenebilir miyiz? Düzce depreminde birisi yeni yapıların hasar aldığını yazmış. Bu deprem ile hepimizin aklına bu soru gelmiştir, yeni binalar sağlam mı? 10 yaşındaki binalar eski sayılmaz diye düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Değil, net bir şekilde malzemeden çalıyor müteahhitler. Lüks rezidans ve siteler dışındaki apartmanların asla dayanıklı olmadığı kanaatindeyim.

Değil, net bir şekilde malzemeden çalıyor müteahhitler. Lüks rezidans ve siteler dışındaki apartmanların asla dayanıklı olmadığı kanaatindeyim.
Hocam bazı sitelerde gerçekten duvar, yalıtım kalitesi çok kötü. Duvarlar kağıt helva gibi. Karşıda konuşulan her şeyi duyuyorsun. Bu kadar maliyetten kaçmak için duvarları böyle yaptılarsa kim bilir kolonlar nasıldır diye düşünüyor insan... Fakat benim düşüncem istanbulda kıyı tarafları beylikdüzü bakırkoy falan oralarda hiçbir şekilde oturamam. Zemin güvenli değil bir kere.

Bana göre önceden temeline para harcanır, sadece döşenir ve göze hitap etmezdi. Ama şimdi temelden çalınıp kolay satılsın diye dekorasyona bütçe ayırılıyor.

Hayır, ne diye sağlam olacakmış? Temele, şapa, kaba inşaata gidecek paradan kısıp kağıt gibi olan dekorasyona harcıyorlar parayı.

İyi inşaatı anca lüks yapılarda bulursun; saray, köşk, yazlık, villa vs.

Birisi bana ev yapmayı öğretse en sağlamını kendime yaparım.

Bana göre önceden temeline para harcanır, sadece döşenir ve göze hitap etmezdi. Ama şimdi temelden çalınıp kolay satılsın diye dekorasyona bütçe ayırılıyor.

Dekorasyonda iyi değil be hocam. Çalışırken gittiğim sitelerde bakıyordum, pencereler cayır cayır soğuk geçiriyor. Dış pencerenin mermerleri falan soğuktan hep çatlamıştı. Bu gittiğim yer bir de bayağı lüks bir evdi.

Dekorasyonda iyi değil be hocam. Çalışırken gittiğim sitelerde bakıyordum, pencereler cayır cayır soğuk geçiriyor. Dış pencerenin mermerleri falan soğuktan hep çatlamıştı. Bu gittiğim yer bir de bayağı lüks bir evdi.
Dekorasyondan kastım onlar değil. Çünkü günümüzde çoğu kişi onlara bakmıyor. Evim güzel görünsün yeter derdine düşmüş herkes.

Duvarların ince olması korkutmasın sizi. Taşıyıcı görevi görmüyor duvarlar. Perde duvarlar görür sadece. Hatta duvarların ince olması daha bile iyi, çünkü gereksiz ağırlık yapıp yük bindirmez. Önemli olan kirişler ve kolonlar. Modern tekniklerle, ölçülerle yapılan sağlam kolonlar, genel olarak hafif yapılan yeni binaları rahatlıkla taşıyor. Muhtemelen zemin kötü değilse sorun olmayacaktır.

Ayrıca eski bina demek çürük demekte değil. Oturduğum yerde 50 hatta 60 yaşında binalar var. Sağlam raporu aldı hepsi ve daire fiyatları inanılmaz pahalı eski oldukları halde. Zeminle birlikte değerlendirildiğinde, 7 üstü bir depremde hafif hasar alacağı öngörülüyor.

Genel araştırmalar var belediyenin yaptığı, bina yaşı, alınan örnekler ve zemin incelemesi olarak. Binanın sağlamlığı ve yaşından çok zemin daha önemi sonuçlara bakınca. Zemini iyi olan semtlerde yıkılması veya ağır hasar alması öngörülen ev yok gibi birşey.

Erzincan için konuşuyorum. Erzincan depreminden sonra "kamu lojmanları" adında Japon'lar tarafından tasarlanan ve yapılan konutlar mevcut. Tasarım itibarıyla ev ortadan ikiye ayrılacak şekilde yapılmış çökme durumu yok yani. Ayrıca muhit tamamen yer altından güçlendirilmiş durumda. Erzincan'daki adamakıllı depreme dayanıklı tek yer kamu lojmanları. Yeni yapılan binalar bu kadar sağlam değil. Ayrıca kamu lojmanındaki evlerin duvarları demir plaka ile birbirlerine bağlı vaziyette.

Geri
Yukarı