Yerimde olsanız ne yaparsınız?

Docthirst

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar yaşım 20. Bu sene hazırlık okudum. Şimdi de deu ybs geçip kendimi veri bilimi alanında geliştirmek istiyorum. Asıl amacım yurt dışında hayatımı devam ettirmek. Fakat babam ticaretle uğraşıyor ve bana işin başına geç diyor. Aylık giderler çıkınca bize kalan yaklaşık 10-15K oluyor. Bazen bundan biraz fazla biraz az olabiliyor, yani ticaret net bir gelir yok sonuçta. Babamın mesleği telefon teknik parça ve aksesuar toptancılığı. Ticari araçtan satış yapıyoruz dükkanlara. Fakat babam bana boşuna üniversiteye gitme gel bu işi devam ettirelim diyor. Dükkan açalım tamir öğrenirsin hem de toptan ve perakende satış yaparsın diyor. İyi bir gelir elde etme olasılığımız yüksek ama ben bulunduğum yerde hiç yaşamak istemiyorum. Çevremiz olsun, insanlar olsun biraz yobaz ve kafa yapım uyuşmuyor. 20 yaşındayım ve çoğu şeyi de deneyimlemedim açıkçası. Üniversiteye gidersem mezun olunca bir şeylerin de garantisi yok doğal olarak. Şu an kafam çok karışık. Ya burada kalıp esnaflık ve toptancılık yapıp ortalama üstü bir gelir elde ederek büyük ihtimal görücü usulü olarak evlenip istemediğim ama para kazandığım bir hayat süreceğim, ya da üniversiteye gidip şansımı deneyip yurt dışı kovalayacağım. Üniversite bittikten sonra babanla çalış diyecekler olacak farkındayım fakat o zaman dünyayı bana dar edebilirler :) Siz benim yerimde olsanız ne yaparsınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben daha 15,9 yaşındayım ama yerinizde olsam yurtdışında üniversite okumaya çalışırdım. Hem babanız da imkan verebilir. Yabancı diliniz var mı?

Yaşının sonuna. 15.5 diyeni gördüm de 15.9'u ilk defa görüyorum.
Hocam 20 gün sonra doğum günüm var o yüzden 16'da değilim ama çok yaklaştım.

Son düzenleme:
Erasmus yaş sınırı var mı bilmiyorum ama yoksa kesinlikle deneyin en azından yurt dışını görürsünüz ve sizin için karar vermenizi daha da kolaylaştırır. 15K kazandığınızı düşündüğümüzde aylık 1.9K dolar gibi bir fiyata denk geliyor, aslında çok da yüksek değil. Her yıl doların 1 TL arttığını düşünürsek Acun olmadığınız sürece illa bir noktada ekonomik sorunlar yaşarsınız Türkiye de. Öğrencisiniz Erasmus sayesinde dil de öğrenirsiniz bence şansı kaçırmayın orda karar verin. Bu arada JavaScript bilen yazılımcılar aylık ortalama 5K dolar maaş alıyorlar yani bir yazılım dili öğrenip kaçın. Bildiğim kadarıyla bazı AB ülkeleri üniversite okuyan öğrencilere para veriyormuş.

Evet genç arkadaşım, okumuş, mürekkep yalamış, evini kurmuş bir orta yaşlı olarak nasihat değil, fikir beyanı yapayım.
Ailenin gelir düzeyi ülke için belirttiğin gibi orta üstü, nüfusun %70'inden fazla. Ama riski sen de biliyorsun ki ticarette yarının garantisi yok.
Hangi yabancı üniversiteye gidersen git, mezun olduktan sonra orada iş bulacaksın diye bir garanti yok. Eğer akademik olarak çok iyi yetişmediysen muhtemelen garsonluk ya da başka bir hizmet grubuna girmen gerekecek sonuç olarak.
Cümle yapından ve kullandığın kelimelerden aslında her şeyin farkında olduğun, kişisel gelişimini iyi desteklediğin anlaşılıyor. Derdini, düşüncelerini gayet açık şekilde, internet körelmesine uğramadan anlatabiliyorsun.
Eğer ailen ecnebide okuma niyetini ekonomik olarak desteklemeyecekse ve kişisel bir birikimin yoksa, ne yazık ki çok zor. Ülkemizden çok az sayıda programdan burslu öğrenci alıyorlar. Bu da demek ki okul + iş (ilk 2 sene full time olmuyor çünkü öğrenci vizen olacak).
Burada kalırsan ailenin sana ve görüşlerine pek değer vermeyeceği izlenimini aktarıyorsun. Burada ise yapman gereken bir şekilde bağımsızlığını kazanmaktır. Kendi işini kurabilirsin (esnaf olmak zorunda değilsin). Açılan esnaf işletmelerinin %80'i zararla kapanıyor. Her şeyi düşünmelisin.

Daha da yazardım ama bana ayrılan vaktin sonuna geldim :)
Not:
Ülkemizde eğitim sistemi berbat. Dolayısıyla ecnebiden üniversite burs kabul oranı gerçekten yok denecek kadar az. ORadaki üniversitelere fkirlerinle başvuruyorsun. Geçmişte yaptığın işler, gelecek planların, ekonomik planların vs. Kısaca tüm hayatını ve akademik backgroundunu sunup kabul almalısın. Aksi halde yıllık ortalama 40bin $ civarı okul + yaşam maliyetin olacaktır (bazı ülkelerde eğitim ücretsiz, onlarda 20bin $ diyelim)...

Evet genç arkadaşım, okumuş, mürekkep yalamış, evini kurmuş bir orta yaşlı olarak nasihat değil, fikir beyanı yapayım.
Ailenin gelir düzeyi ülke için belirttiğin gibi orta üstü, nüfusun %70'inden fazla. Ama riski sen de biliyorsun ki ticarette yarının garantisi yok.
Hangi yabancı üniversiteye gidersen git, mezun olduktan sonra orada iş bulacaksın diye bir garanti yok. Eğer akademik olarak çok iyi yetişmediysen muhtemelen garsonluk ya da başka bir hizmet grubuna girmen gerekecek sonuç olarak.
Cümle yapından ve kullandığın kelimelerden aslında her şeyin farkında olduğun, kişisel gelişimini iyi desteklediğin anlaşılıyor. Derdini, düşüncelerini gayet açık şekilde, internet körelmesine uğramadan anlatabiliyorsun.
Eğer ailen ecnebide okuma niyetini ekonomik olarak desteklemeyecekse ve kişisel bir birikimin yoksa, ne yazık ki çok zor. Ülkemizden çok az sayıda programdan burslu öğrenci alıyorlar. Bu da demek ki okul + iş (ilk 2 sene Full time olmuyor çünkü öğrenci vizen olacak).
Burada kalırsan ailenin sana ve görüşlerine pek değer vermeyeceği izlenimini aktarıyorsun. Burada ise yapman gereken bir şekilde bağımsızlığını kazanmaktır. Kendi işini kurabilirsin (esnaf olmak zorunda değilsin). Açılan esnaf işletmelerinin %80'i zararla kapanıyor. Her şeyi düşünmelisin.

Daha da yazardım ama bana ayrılan vaktin sonuna geldim :)
not:
Ülkemizde eğitim sistemi berbat. Dolayısıyla ecnebiden üniversite burs kabul oranı gerçekten yok denecek kadar az. Oradaki üniversitelere fkirlerinle başvuruyorsun. Geçmişte yaptığın işler, gelecek planların, ekonomik planların vs. kısaca tüm hayatını ve akademik backgroundunu sunup kabul almalısın. Aksi halde yıllık ortalama 40bin $ civarı okul + yaşam maliyetin olacaktır (bazı ülkelerde eğitim ücretsiz, onlarda 20bin $ diyelim)...

Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkürler. Yurt dışında yüksek lisans için para biriktiriyorum ama malum kur bunu imkansız kılıyor. Aslında amacım veri biliminde ilerleyip uluslararası iş ilanlarından iş kovalamak fakat bu da çok zor. Hayat her türlü zor ve inanın hangisini seçeceğimi bilemedim. Esnaflık yapmayı hiç istemiyorum fakat Türkiye şartları da insana daha iyi bir seçenek sunmuyor bir türlü. Gerçi esnaflık da iyi kazandırmıyor eskisi gibi ama bizim sektör bitmeyecek bir sektör gibi. Bilmiyorum kafam çok karışık.

Geri
Yukarı