Yerkürenin Yüksekliği Ne Kadar?

Makaleler
1
Arkadaşlar bugün sınavda hoca yerkürenin ortalama yüksekliğini sordu. Seçenekler 200m 1km 2km 3km 4km. Nedense hiç bu tarz şeyleri takmayan ben, bunun cevabını anlamsızca çok merak ettim. İnternette de araştırdım bir cevap bulamadım. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yerkürenin yüksekliği (yani kalınlığı) 3 katmanın kalınlığının toplamıdır:
Litosfer "Yerkabuğu" 60 km,
Pirosfer "Magma" 2900 km,
Barisfer "Çekirdek" 3400 - 4000 kmdir. Yerkabuğunun ortalam kalınlığı ise 33 km olarak kabul edilir. Okyanus tabanlarında 8-10 kmye kadar düşse de 70 kmye kadar da çıkabilir. Aslında cevaplar yanlış :)

Yerkürenin yüksekliği (yani kalınlığı) 3 katmanın kalınlığının toplamıdır:
Litosfer "Yerkabuğu" 60 km,
Pirosfer "Magma" 2900 km,
Barisfer "Çekirdek" 3400 - 4000 kmdir. Yerkabuğunun ortalam kalınlığı ise 33 km olarak kabul edilir. Okyanus tabanlarında 8-10 kmye kadar düşse de 70 kmye kadar da çıkabilir. Aslında cevaplar yanlış :)
Yükseklik:Matematik Geometrik biçimlerde, tabandan tepeye olan uzaklık
Kalınlık: Cisimlerde uzunluk ve genişlik dışında üçüncü boyut
TDK

Son düzenleme:
Arkadaşlar bugün sınavda hoca yerkürenin ortalama yüksekliğini sordu. Seçenekler 200m 1km 2km 3km 4km. Nedense hiç bu tarz şeyleri takmayan ben, bunun cevabını anlamsızca çok merak ettim. İnternette de araştırdım bir cevap bulamadım. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Bu ilginç sorunun daha net ifadelerle sorulması gerekiyor. Zira ortaya çıkan sonuç, "ortalama" kavramıyla tanımlanan büyüklüğe, yerkürenin karayla veya suyla kaplı bölümlerinin dahil edilip edilmemesine bağlı olarak değişmektedir.

Dünya yüzeyinin birikimli rakım verisin, yani ortalama yüksekliğinin hesaplandığı eğriye hipsografik eğri denir [1]. Hipsografik eğri yöntemiyle yerkürenin karayla kaplı toplam yüzeyi çok sayıda ve çok küçük parçalara bölünüp, her bir parçanın rakımının integrali alınması sonucu, dünya yüzeyinin ortalama yüksekliği hesaplanabilir. Bu hesaplamayı Birleşik Devletler'de Ulusal Çevre Bilimleri Merkezi [2] yapmaktadır fakat malesef Web sitelerine erişim sağlayamıyorum.

Bu nedenle başka bir kaynaktan yaptığım araştırmaya göre [3] (makalenin özet bölümünün son cümlesine göre), yerkürenin karayla kaplı yüzeyinin ortalama yüksekliği 800 metre çıkmış (su veya buzlarla kaplı yüzeyler hariç bırakıldığında). Dolayısıyla doğru cevaplardan biri 800 metre olarak gözüküyor. Fakat dünya yüzeyinin yaklaşık %29'u karayla kaplı olduğundan, ortalama kara yüksekliği olan 800 metreyi, tüm yerküre yüzeyini işleme dahil ederek yeniden hesaplarsak 232 metre çıkmaktadır (800*0.29=232).

[1] Brittanica Web Ansiklopedisi, "Hypsometric curve": Hypsometric curve | geology

[2] National Centers for Environmental Information: https://ngdc.noaa.gov/mgg/global/etopo1_surface_histogram.html

[3] "Geomorfologiya" Dergisi, (4), 85, Ekim 2015: Hypsographic curve of the earth's surface with ice and water...

Everestin zirvesini ve eteklerini içeren alanın yükseklik ortalaması 5Km olsa, dünyanın 3/4'ü olan bütün okyanus ve denizlerin yükseklik ortalaması sıfır olsa ve tüm dünya yüzölçümünü böyle tamamlasak; sonuç çok küçük bir değer olmalı. Bu yüzden 200m akla yakın.

Bilginizin kaynağı hatırınızda mı? Çünkü hesaplanmış değerin bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Çevre Bilimleri Merkezi Web sitesine daha halen ulaşamıyorum.

Sosyal hocama bu soruyu sormuştum ortaokulda. 200m demişti o da. Kaynak bu.

Ben 1km yaptım ama sonra okyanusları düşününce 200m de akla yatkın geldi ama daha sonrasında şöyle bir bilgi buldum.
Antartika 2200m
Asya 1100m
Amerika 675m
Avrupa 300m
Afrika 700m
Avustralya 210m
Bu verileri bulunca da 200m de az geldi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı