Yerli 5. Nesil Uçak (MMU) 2023'te Hangardan Çıkacak

@Megaton, uzun süre bu projenin operasyonel olduğunu göremeyeceğiz. 2030~ yılları belki mümkün olabilir ama 2023-2025 yılları hayalden pek öteye gidemez. Mock up olarak fuarda gösterilmiş ve kavramsal geliştirme aşamasında olan uçak için 2023 yılı çok çok erken olur. Ortada mock up maketi haricinde bir şeyi olmayan bir uçağı 3-5 senede nasıl hazırlayıp uçar hale getirilecek ki?

@Megaton, MMU'nun Paris Air Show'da sergilenen maketi ve internette yapılan birkaç kavramsal resmi haricinde hiçbir şey ortada yok. Arka planda neler olduğunu pek bilmiyorum ancak olsaydı bir şekilde test edilecek bir platform oluşturulurdu diye tahmin ediyorum.

2023: Törenle hangar çıkışı
2026: Yer testleri bitişi.
2028: Hava testleri bitişi.
2030: Seri üretim
Yerli motoru tei geliştirmeye çalışıyor o zamana kadar rolls royace ile uçacak diye biliyorum
Ortalama süre bunlar.
Bu hafta Avrupa'dan yaptırım yemesek bile ABD'den güzel bir yaptırım yiyeceğiz. Sonu ne olacak göreceğiz.

Uçağın ortaklarına İngiltere'de var bir şey olmaz.

2023 diye bir hedef yok zaten, kendi kafanızdan aletler çıkarmayın. Bu ülke 1936'da tek motorlu, 1938'de çift motorlu 6 kişilik yolcu uçağı yaptı ve Dünya'da ses getirdi. O zamanlar ABD ve Avrupa yaptığımız uçaklardan farklı bir uçak yapmıyordu.

Uçak da yaptık, araba da yaptık ama bir şekilde hepsi birileri tarafından engelledi. Türk'ün düşmanı içeriden de çok, dışarıdan da çok. Bizi batıya bağlı 3. Dünya ülkesi sınıfından çıkarmak istemedikleri için kendilerine bağımlı olmamızı her daim istiyorlar. Türkiye gibi büyük bir silah alıcısını kaybetmek istemediklerinden yerli her projemize sorun olmaktan öte gitmiyorlar ama umarım bu günleri aşarız.

Bana göre 5. nesil sevdasına gerek yoktu. 4.5 Nesil bir uçak ile de başlayabilirdik ama hayırlısı olsun.

Uçak da yaptık, araba da yaptık ama bir şekilde hepsi birileri tarafından engelledi.
Haklısın ancak o dönemin şu ana göre farkı var. Şu anda sahip olunan teknoloji ağacı ve gelişimler nedeniyle know-how gereksinimi o dönemden belki de onlarca kat daha fazla. Hem bundan hem de proje maliyetlerinin geçmişe göre çok daha yüksek olması nedeniyle şüpheyle yaklaşılması normal. Bu şüpheyi normalleştiren şeylerden biri de hükûmetler oldu, onlarca yıldır oy için söylenen yalanlar buradan Mars'a değil Alpha Centauri'ye yol olunca haliyle insanların pek inanası gelmiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı