Yerli arabamızı alır mısınız?

Arkadaşlar belki biliyorusnuzdur, %90 yerli araçımız yakında seri üretime geçiyor. Fiyatı 200.000 TL. 100 KM yolda 10 TL'lik elektirik tüketiyor. Sizce fiyatı uygun mu? Ve alır mısınız?
Eki Görüntüle 338295Eki Görüntüle 338294

Arabanın görünüşünü beğenmek kişiye kalmış arkadan pek hoş durmasada önden hoş bir çizgisi var. 2019 yılına elektrikli araçlar patlama yapıcak. Kimi büyük firmalar dizeli geliştirmeyeceklerini söyledikleri gibi kimileride dizeli bitirmeyi düşündüklerini söylediler. Bunun en büyük sebeplerinden biride akaryakıt rezervlerinin birçoğunun Amerika'nın elinde olması ve Trump'ın zehir zemberek açıklamaları üstüne Amerika'ya gebe kalmamak. Normalde dizel araçlar 2024'e kadar devam edicekti. Gelelim yerli üretimimiz olan araca,dış görünüşten ise iç dizayn benim için daha önemli açıkcası iç dizaynı eğer hoşuma giderse alınabilicek bir araç. Diğer markaların ürettiği elektrikli arabaların 200.000 TL'den ucuz olucağını sanmıyorum.

Elbette alıcısı olacaktır, elektrikli olması ilgimi çekti tasarımında iyileştirmeler umarım olur fakat o arabayı alacak refah seviyesine ulaştığımda alacağım araba Mercedes CLA 200, AMG paket olurdu.

Mersoculara selam, BMW'cilere ban. :p

Elbette alıcısı olacaktır, elektrikli olması ilgimi çekti tasarımında iyileştirmeler umarım olur fakat o arabayı alacak refah seviyesine ulaştığımda alacağım araba Mercedes CLA 200, AMG paket olurdu.

Mersoculara selam, BMW'cilere ban. :p

Şuan için bende aynı görüşteyim. İlerleyen yıllarda elektrikli araçların şarj bitene kadar gidebildiği menzili 1000 kmlere çıkardıkları zaman akaryakıtın sonu olur. Merso konusuna değinicek olursam CLA200'ü aldıktan 4-5 ay sonra ben bu arabayı niye aldım demeye başlarsın.C200 binevi ama CLA200 Mercedes'in arabası olamaz parasını haketmeyen bir araç,bu yazdıklarımda sallamasyon değil bizzat 6 ay kullandım ordan biliyorum. Aşırı dar bir araç öyle aman aman konforlu değil. Aracın dış görünüşü hoşuna gidiyorsa ona birşey diyemem zevk meselesi ama kullanışlılık olarak kesinlikle Mercedes değil. Mercedes dediğin araç E serisi ile başlar. CLA200'ü satıp üstüne biraz ekleme ile 4.18i alınca rahata erdim açıkcası :sinsi:. Dış görünüş olarak BMW 4 kasa Estoril mavisine dibi düşmeyecek insanda sayılıdır.;)

Şuan için bende aynı görüşteyim. İlerleyen yıllarda elektrikli araçların şarj bitene kadar gidebildiği menzili 1000 kmlere çıkardıkları zaman akaryakıtın sonu olur. Merso konusuna değinicek olursam CLA200'ü aldıktan 4-5 ay sonra ben bu arabayı niye aldım demeye başlarsın.C200 binevi ama CLA200 Mercedes'in arabası olamaz parasını haketmeyen bir araç,bu yazdıklarımda sallamasyon değil bizzat 6 ay kullandım ordan biliyorum. Aşırı dar bir araç öyle aman aman konforlu değil. Aracın dış görünüşü hoşuna gidiyorsa ona birşey diyemem zevk meselesi ama kullanışlılık olarak kesinlikle Mercedes değil. Mercedes dediğin araç E serisi ile başlar. CLA200'ü satıp üstüne biraz ekleme ile 4.18i alınca rahata erdim açıkcası :sinsi:. Dış görünüş olarak BMW 4 kasa Estoril mavisine dibi düşmeyecek insanda sayılıdır.;)

Mercedes E serisi çok pahalı, dediğim gibi yerli arabayı alacak refah seviyesinde olsaydım o fiyat bandında tercihim Mercedes, ama refah seviyem 600.000 liralık bir araca uygunsa neden E serisi olmasın. ;)

Bu arabayı ülkemizdeki insanların almasından ziyade, yurt dışına satmamız önemli. Çünkü ekonominin gelişmesi için ülkenin içinde dönen para da önemli, evet ama asıl önemli olan şey ülkeye dışarıdan para girmesi. Elektrikli araba üretme fikri de bence gayet yerinde olmuş. Çünkü diğer türlü piyasa ve alternatifler çok geniş olduğundan piyasada edineceği yer daha küçük olurdu. Elektrikli araba piyasası daha yeni bir piyasa. Eğer yeni modeller ile kaliteli bir izlenim oluşturulursa ileride, güzel bir yer edinebiliriz elektrikli araba piyasasında. 200.000₺ ise ülkemiz insanı için biraz fazla, günümüzdeki kur sebebiyle yabancılar için gayet makul (eğer yurt dışı fiyatı da aynı ise) bir fiyat. Elektrikli araba fiyatlarına bakarsanız (yabancı mağazalardan) 35.000$'ın gayet makul bir fiyat olduğunu görebilirsiniz elektrikli arabalar için.

Şahsi olarak konuşursam, eğer zamanla güvenimi kazanırsa tercih etmeye çalışırım. Çünkü kendi ürünlerimizi kullanarak gerçekten iyi bir şey yapmış oluyoruz ekonomiye. Ama ekonomiye katkıda bulunacağız diye daha kendini kanıtlamamış bir araba almam ben şahsen. Zamanla her şey belli olur.

136 beygir yeterli mi?

Neden araba üretmiyoruz derler üretince de çok pahalı derler, derler abi. Mesele üretmemek değil nereden gömsem meselesi.
Üretmiyoruz zaten parçaları birleştiriyoruz tofaş gibi bunuda türk falan sanıyoruz 200 bin yerliyse ne anlamı var daha ucuza elektirikli arabalar var yerli olup pahalı olduktan sonra bunun ne anlamı var

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı