Yerli Araçlar Hakkında

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
BMC markası olsun, Kirpi gibi zırhlı araçlar olsun Türk markalı bir ton araç var ancak hala yerli aracımız var diyemiyoruz. Bu araçların yerli araç sayılmamasının, sayılıyorsa bile çok bilinmemesinin nedeni nedir? Özellikle BMC'yi biraz araştırdım, tamamen Türk şirketi gördüğüm kadarıyla.

Gelen parçaların %90'ı yabancı yapım o yüzden. Mesela koskoca kamyon yapıyorlar sadece tekeri türk malı falan. Ülkede bir kaç parçayı toplayıp yeni bir şey diye tanıtmaktan başka bir şey yaptıkları yok. O parçayı üretmeye çalışsak ülke bu halde olmazdı kesinlikle. Çok bilinmemesinin nedeni insanlar ilgilenmiyor olması bence. Açıkçası ben de ilgilenmiyorum bugün hangi firma hangi aracı tanıtmış diye.

Sayılmamasının sebebi, BMW, Audi gibi marka olmaması, ve daha Türkiye pazarında bile görememiz. BMC hakkında pek bilgim yok ama, motorlarının tamamen bize ait olduğu iddia etmek, biraz zor doğrusu.

Çoğu parçası, projesi yurt dışından geldiği için yerli diyemiyoruz. En basitinden tasarımı bile sayıp sövdükleri İsrail'e yaptırıyorlardı. Daha çok montaj üzerine bir sistem var. Motor yok motor, bu ülkede motor üretilmiyor. Nasıl yerli diyeceğiz?

Yerli milli uçaktan, tanka kadar atlayan bir firma. Ben de bu tecrübe nereden geliyor diyerek yersen diyorum.

İlk önce her şeyin Türk yapımı olması beklemek çok saçma.BMC şirketi TSK'ya araç yapar.Ornek olarak hepimizin orda burda gördüğü Altay Tankı da BMC'nin dir.Motora gelecek olursak da aslında çoğu araçların motoru %100 Türkiye de üretilmiyor.Gayet normal olarak görülebilir aslında.Fakat bunu %100 e çekmek bizim elimizde.Bu tür şirketler Türkiye'nin motor sıkıntısını biliyor ve yavaş yavaş kendi motorumuzu üretmek için çalışmalar yapıyorlar , üretenler de yine var mesela BMC'nin yerli motoru da var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı