Hidrojen ile çalışan araçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nos NiTrOgEn

Centipat
Yer
Tokyo
Bazı markalar hidrojen ile çalışan araçlar gösterdiler ama satmayı düşünmüyorlar peki neden? Geleceğin teknolojisi olabilir mi? Patlama riski var mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Patlama konusunu bilmiyorum ama popülerleşmeyeceğini düşünüyorum. Çoğu insan hala fosil yakıtlı araçları tercih ediyor ki haklılar elektrikli araçlar halen yeterince performanslı değil. Ayrıca tasarımları da göz kamaştırıcı değil.

Yeni değil, hatta yıllardır satılan modeller bile var. Bu kadar süredir Toyota Mirai gibi araçların dolaşımda olduğunu düşününce patlama riskinin çok yüksek hızlar hariç önemsenecek düzeyde olduğunu sanmıyorum. Bence daha verimli bir hale getirilip şimdiki menzillerine yarı yakıtla ulaşabilse, yeterli güvenlik ve izolasyon uygun maliyetlere çekilebilse elektrikli araçların yerine daha iyi alternatif olurdu. Otomobil firmaları da hidrojenden vazgeçmiş durumda değiller, son birkaç yılda firmaların hidrojen üstüne yatırımları yükseliyor.

Daha mantıklı olan şey bu teknolojiyi daha güvenilir ve uygun maliyetli yapmak çünkü elektrikli otomobillerin ihtiyaç duydukları elektrik miktarı o kadar yüksek ki şimdiki araçların çeyreğinin bile elektrikli olması durumunda şu anda yeterli enerjiyi karşılayabilecek durumda değil çoğu ülke. Fosil yakıtlarla şimdi üretilenin 2 katı kadar enerji üretilmesi gerekiyor, elektrikli arabaların sıfır emisyon sözleri iyice lafta kalmış oluyor. Temiz enerji üretimi için yeterli yatırım yapmanın maliyeti de trilyonlar oluyor. Üstüne pillerin üretim süreci, lojistiği ve ömürlerinin dolması sonrasında çevrede yarattığı kirlilik de ayrı bir konu.

Patlama konusunu bilmiyorum ama popülerleşmeyeceğini düşünüyorum. Çoğu insan hala fosil yakıtlı araçları tercih ediyor ki haklılar elektrikli araçlar halen yeterince performanslı değil. Ayrıca tasarımları da göz kamaştırıcı değil.

Avrupa'da ilerleyen yıllarda fosil yakıtlı araçların üretilmesi yasaklanacak.

Yeni değil, hatta yıllardır satılan modeller bile var. Bu kadar süredir Toyota mirai gibi araçların dolaşımda olduğunu düşününce patlama riskinin çok yüksek hızlar hariç önemsenecek düzeyde olduğunu sanmıyorum. Bence daha verimli bir hale getirilip şimdiki menzillerine yarı yakıtla ulaşabilse, yeterli güvenlik ve izolasyon uygun maliyetlere çekilebilse elektrikli araçların yerine daha iyi alternatif olurdu. Otomobil firmaları da hidrojenden vazgeçmiş durumda değiller, son birkaç yılda firmaların hidrojen üstüne yatırımları yükseliyor.

Daha mantıklı olan şey bu teknolojiyi daha güvenilir ve uygun maliyetli yapmak çünkü elektrikli otomobillerin ihtiyaç duydukları elektrik miktarı o kadar yüksek ki şimdiki araçların çeyreğinin bile elektrikli olması durumunda şu anda yeterli enerjiyi karşılayabilecek durumda değil çoğu ülke. Fosil yakıtlarla şimdi üretilenin 2 katı kadar enerji üretilmesi gerekiyor, elektrikli arabaların sıfır emisyon sözleri iyice lafta kalmış oluyor. Temiz enerji üretimi için yeterli yatırım yapmanın maliyeti de trilyonlar oluyor. Üstüne pillerin üretim ve ömürlerinin dolması sonrasında çevrede yarattığı kirlilik de ayrı bir konu.

Güneş panelleri sayesinde elektrik üretmek zor değil.

Güneş panelleri sayesinde elektrik üretmek zor değil.
Bir sürü sorun var o konuda da.

1- Her ülke güneş enerjisinden yeterli düzeyde yararlanabilecek durumda değil.

2- O enerjinin depolanması lazım, bu da çok yüksek kapasitelerde pil üretimine devam edilmesi gerektiği anlamına geliyor.

3- Elektrikli araçların tükettiği enerji miktarını büyük oranda güneş panelleriyle karşılaman için Dünya çapında trilyonlarca dolarlık bir yatırım yapman gerekiyor.

4-Her arabanın tavanına güneş panelleri de döşesen şimdiki tüketim miktarlarıyla menzilleri çok az artıyor. Hareket halindeyken aracın tükettiği enerji miktarı o panelin sağladığından kat kat yüksek kalıyor. Şarj istasyonlarındaki paneller de araç sayısı artıp enerji transferi kat kat arttıkça ihtiyaç duyulan miktarın çok azını karşılayabiliyor olacak.

Amerika'da elektrikli araç alanlara devlet destek sağlıyor.

Bir sürü sorun var o konuda da.

1- her ülke güneş enerjisinden yeterli düzeyde yararlanabilecek durumda değil.
2- o enerjinin depolanması lazım, bu da çok yüksek kapasitelerde pil üretimine devam edilmesi gerektiği anlamına geliyor.
3- elektrikli araçların tükettiği enerji miktarını büyük oranda güneş panelleriyle karşılaman için dünya çapında trilyonlarca dolarlık bir yatırım yapman gerekiyor.

Elektrikli araçların batarya sorunu var ve bu yüzden hidrojen daha çok tutulacak bence.

Biliyorum, ama insanlar o zamana kadar bu araçları çare olarak görmeyecek. Amerika gibi bir ülkede ise daha da zor olan bir değişim.

Şu an değil ama 25 yıl sonra bu araçlar kendini gösterecek. Bu yüzden şimdiden hidrojen işine yatırım yapılması gerek.

Elektrikli araçların batarya sorunu var ve bu yüzden hidrojen daha çok tutulacak bence.
Gelecekle ilgili tahminlerde bulunmayı pek sevmiyorum çünkü işin sonunda birkaç kodaman, aklı fikri para kazanmakta olan kişinin ağzından çıkanlara bakıyor çoğu şey. Mantıklı olan hidrojen teknolojisinin verimliliğini ve güvenliğini yükseltip daha uygun maliyetlere çekmek ama birkaç kişi son 10 yıldır elektrikli arabalar ve pil üretimi için gerekli olan madenlerin üstüne yatırım yaptığı için şu anda elektrikli araçları daha çok konuşmak zorunda kalıyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı