Citroën araçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

PSA grubundan Peugeot Premium'un bir tık altı VW'nin rakibi olacak şekilde marka değeri konumlandırıldı. Kalan Citroën ve Opel markalarını ise bence Opel'i Seat ile rakip yapıp Citroën'i de Skoda ile rakip yapmalılar. Çünkü daha önce VW grubunun Seat'ın marka değerini yükselteceğini duymuştuk. Opel, Seat ile rekabet edebilir. Kalan Citroën ise daha F/P araçlar üreten Skoda'nın karşısında olmalı bence.

Citroën'i şu an Skoda ile yarışacak kadar başarılı bulmuyorum şahsen. O yüzden PSA'nın bu rakip eşleştirmelerinde Peugeot'u nasıl geliştirdiyseler Opel ve Citroën'e de aynısını yapmalılar.

Piyasadan ve araçlardan haberiniz olmadığı bariz bir şekilde belli.
2010 senesine kadar Opel'in yanına Volkswagen yaklaşamadı. Türkiye vergi rekortmen firmalarına bakarsanız Opel İzmir'in birinci olduğunu görebilirsiniz.
Opel, Volkswagen rakibi bir firmayken tutup bunu Seat ile rakip yapamazlar.
Opel'i satın alma sebeplerinden bir tanesi kaliteyi Peugeot'a kopyalamak istedikleri için.
Insıgnıa'nın pazar payını bölerek 508'i yüceltmek istediler. İstedikleri de oldu. 508 günümüzde Insignia'nın ilerisinde bir otomobil konumuna geldi. Ama marka PSA'ya satılmadan önce böyle bir durum söz konusu değildi. Passat ile kafa kafaya satış rakamlarına sahipti.
Uzun lafın kısası PSA grubu Opel'i Seat ile rakip olsun diye değil elektrikli araç piyasasında temsil etmek için satın aldı. PSA grubu tam anlamıyla elektrikli araçlara giriş yapmadan Opel cephesinde tam elektrikli Mokka piyasaya sürüldü.

Citroen c4 Cactus - Citroen C3 Aircross - Citroen C5 Aircross

Bu saydıklarımın genelinde Boya atması problemi var.
Otomatiklerinde ise debriyaj seti ve baskı balata kokusu problemi kronik.

8 Yıldır C5 1.6 e-HDİ , 6 Yıldır C4 THP, 7 aydır da C5 Aircross kullanan bir aile olarak en gerçekçi kullanıcı yorumlarından birini ben yapabilirim diye düşünüyorum. Her araçta olduğu gibi bunların da her modelinin farklı kronik sorunları var fakat Citroenler genel olarak, yüksek teknoloji ve özelliği uygun fiyata kullanım imkanı sunan araçlar. Mesela C4'te (exc. paket) masajlı koltuk bile var. C5'e eşek muamelesi yaptık, doğru dürüst trim ve benzer sesleri duyduğumu hatırlamıyorum. Aircross'la henüz tecrübenin başlarında sayılırız ama genel olarak çok teknolojik özellik gözlemlerken, iç malzeme kalitesinin ciddi şekilde düştüğünü söyleyebilirim, hele hele eski C5'in (farklı segment bir araç olsa da) iç mekan kalitesi ile kıyaslarsak ciddi kötü geldi bana.
Araçların genel olarak piyasası muadillerine göre düşük, ama alırken de ucuza alıyorsunuz bu sayede, piyasada satılamayacak araç yok artık, adam üzerinden kamyon geçen arabayı bile satıyor.
Aircross'ta tavan vernik atma sorunu yaşamadık.
Yeni otomatiklerde (eat) kolay kolay şanzıman sorunu olmuyor, eski yarı otomatiklerdeki de "kronik" bir sorun değil, kullanım şeklinize göre volant ve balataların ömrü bitiyor, aynı lastik, kayış vb. parçalar gibi. Bunlar dışında özel serviste bakımı ve parçaları da diğer araçlara göre daha uygun. İçlerinde benim favorim kendi aracım olan C4 THP, motorunun aynısı RCZ'de ve BMW ve Mini'nin bir dönemki araçlarında da var (ortak geliştirilen Prince engine), çok güzel performans sağlayan bir motor ama tüketimi bende 9-10 litrelerde :D

C4 almaya niyetlenmiştim ama nedense herkes Citröen'de uzak dur diyor.. İşin garibi diyenlerin bir çoğu da asla Citröen kullanmamış. C4 kullanan biri yok mu ya bizi aydınlatsın. :)

C4 almaya niyetlenmiştim ama nedense herkes Citroën'de uzak dur diyor. İşin garibi diyenlerin birçoğu da asla Citroën kullanmamış. C4 kullanan biri yok mu ya bizi aydınlatsın. :)

Daha bu cumartesi Citroën yeni C4 aldık şu an bir sorun yok gibi ve araba gerçekten konforlu dış görünüşü herkes sevmeyebilir belki ama ben beğendim ve Citroën yeni C4 ile alakalı hiç şikayet ne gördüm ne duydum yani alınabilir bence.

Geri
Yukarı