Yerli yersiz koyulan tümsekler

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Bizim buralarda, şu sıralar her yere tümsek koyuyor belediye. Sokağımıza bile koydu artık.

Düz bir yol var, daha sonrasında aşağı doğru yokuş, yani eğimli bir yol. Eğimin hemen önüne de yüksekçe bir tümsek koymuşlar.
Önceden farketmesi zor, 3 metre yakınında fark ediyorsun.
Zaten boyamaya tenezzül etmemişler. Betonun üzerine beton renginde tüksek yapmışlar.

Sonuç arabanın motor takozu kırıldı. Kasten yapılsa bu kadar iyi hazırlanamazdı.
İnsan bir boyar.

Normalde böyle olması gerekirdi. Eğimli yere tümsek mi konulur hiç.

Qxjy8AFo.jpg

Bir dilekçe yazsam o betonu oradan kesinlikle sökmezler. Akan trafiği başka bir yere veremezler çünkü. Artık ezberimizde tutuyoruz nerede tümsek vardı diye.

Zevk amaçlı tümsekten hoplayan arabaları seyretmeye gidiyorum. Hepsi 3 metre kala freni köklüyor ama ne fayda.

Kıbrıs'ta başımdan geçen benzer bir olayı aktarmak istedim sizlere...
Yaz günlerinden birinde ailecek denize gitmeye karar verdik ve akşamüstü yola koyulduk. Rahat bir şekilde her zaman gidilen yoldan gidip, denizimize girip geri dönüş yoluna koyulduk... Geldiğimiz yoldan geri dönüyorduk. Arabayı kullanan kişi yollarda nerede kasis var nerede yok gayet iyi biliyordu ki üç dört saat önce geldiğimiz yoldu bu. Akşamüstü kasislerin olmadığı bir aralıkta hızlı bir şekilde ilerliyorduk ki kendimizi birden ufak bir yerçekimsiz ortamda bulduk. Yaklaşık üç dört saat içerisinde halkına "Küçük Kasisler" yapan belediyeyi güzelce andık.
Belli bir süre sonra farkettim ki Kıbrıs'ta inanılmaz derecede spor araba ve motosiklet bulunuyor. Bu çalışmalar o yüzden yapılıyormuş.

Motosiklet sürücüleri için durum daha da vahim. Öyle yüksek kasislere sert girince motor resmen havalanıyor. Sonrasında toparlayamayıp düşme ihtimali oldukça yüksek.

Kasisler yavaş gidilmesi gereken yerlerde kesinlikle olmalıdır. Tabi ki boyanmalı fakat şöför de dikkatli olmalı.
Hiç bir kasis motor kulağını kopartamaz. Eskiyen kulakların kopması normaldir, kasis buna sebep olduysa ne mutlu size ki yeni kulak ile değiştireceksiniz.
Arkadaşım 95 broadwayın motorunu altına almıştı, hemde otobanda.
Sağlam motor kulağını kopartacak bir darbe, aracın monokok şasesini yamultacak ve amortisörleri kuleden çıkartacak güçte bir darbedir.
Amortisör kulelerinde kasar yoksa sağlam bir zıplayış olmamış demektir. Ki bundan önce alt salıncaklar, rotlar ve z rotları yamulacaktır.

Kasisler yavaş gidilmesi gereken yerlerde kesinlikle olmalıdır. Tabi ki boyanmalı fakat şöför de dikkatli olmalı.
Hiç bir kasis motor kulağını kopartamaz. Eskiyen kulakların kopması normaldir, kasis buna sebep olduysa ne mutlu size ki yeni kulak ile değiştireceksiniz.
Arkadaşım 95 broadwayın motorunu altına almıştı, hemde otobanda.
Sağlam motor kulağını kopartacak bir darbe, aracın monokok şasesini yamultacak ve amortisörleri kuleden çıkartacak güçte bir darbedir.
Amortisör kulelerinde kasar yoksa sağlam bir zıplayış olmamış demektir. Ki bundan önce alt salıncaklar, rotlar ve z rotları yamulacaktır.

Abiciğim gel de bunu babama anlat anlatabilirsen :D Benim atladığım yer de kesinlikle abartılacak derecede değil.
Son anda gördüm ve freni kökledim, ortalama 20 km ile geçmişimdir tümseği. Ve zaten araba falan havalanmadı. Yere falan sert vurma olayı da yok.
Ama sürekli oluyor bu. Ne kadar dikkatli olursam olayım mutlaka gidiyorum bu tümseklere.

Arabaya kuş sıçsa bizden biliyorlar :D Birde siz bilgilisiniz galiba. Sol ön motor takozu denilen parçada sıkıntı olmuş galiba.
Sağ ön takozun fiyatı 150 civarında değişiklik gösteriyordu baktığım sitelerde.

Sol ön takoz yani direksiyonun olduğu taraftaki parça kaç TL'ye patlar bana. Araba Ford Focus.

Abiciğim gel de bunu babama anlat anlatabilirsen :D Benim atladığım yer de kesinlikle abartılacak derecede değil.
Son anda gördüm ve freni kökledim, ortalama 20 km ile geçmişimdir tümseği. Ve zaten araba falan havalanmadı. Yere falan sert vurma olayı da yok.
Ama sürekli oluyor bu. Ne kadar dikkatli olursam olayım mutlaka gidiyorum bu tümseklere.

Arabaya kuş sıçsa bizden biliyorlar :D Birde siz bilgilisiniz galiba. Sol ön motor takozu denilen parçada sıkıntı olmuş galiba.
Sağ ön takozun fiyatı 150 civarında değişiklik gösteriyordu baktığım sitelerde.

Sol ön takoz yani direksiyonun olduğu taraftaki parça kaç TL'ye patlar bana. Araba Ford Focus.

Benden sana tavsiye, ön düzeni zorlamaman adına; çukur veya tümseği son anda gördüysen, arkanda araç yoksa frene basabildiğin kadar bas ve tümsek veya çukurdan geçiş anında freni mutlaka bırak.
Kiltlen, sürüklenen veya dönmeyen bir lastik (hepsi aynı şey :D ) aracın ön düzenini başta salıncaklar ve rotlar olmak üzere geriye doğru zorlar, tabi bunlar araç şasesine bağlıdır. Bazı araçlarda alt travelse bağlıdır ki o da şaseye bağlıdır. Bu şekilde çukur veya tümsek ön düzene çarpmaya yakın kuvvet uygular. Freni bıraktığın zaman tekerlek rahatca, çukur veya tümsek üzerinden yuvarlanacaktır.
Araç dizel mi? dizel ise peugeotun 1.6hdi motorunu kullanıyor. Tabi 1.6tdci adı ile kullanılıyor. Parça fiyatı 70 ile dediğin gibi 150tl arasında değişiyor. İşçilik ne verirsin bilemem.

Ben de aynı mantığı önceden kafamda tasarlamıştım. Tümseğe girmeden önce freni mutlaka bırakırım.
Benim mantığım da frene çok basınca arabanın önü tümseğe falan çarpar diye yani :D Yoksa şaseyi falan düşündüğümden değil.
Zaten bundan önce arabanın rot ayarını da bozdum. Jantları bile yamulmuştu arabanın. Ama ben arabaya çok nazik davranıyorum. Demek ki aileden başka birileri hor kullanıyor arabayı :D

Evet TDCİ adında, 1.6 motora sahip. Babamın tamirci çevresi çok geniştir. Zaten mesleği taksicilik :D 100 lira civarında mal olacak gibi.
Galiba babam taksiyi hor kullanmaya alıştı, bizim arabayı da hor kullanıyor. Ne hikmetse hep ben binince oluyor olanlar.
Yardımınız için teşekkürler.

Motor kulakları zayıf bir araçdır, 150bin kilometre üstünde olduğunu var sayıyorum.
Aracı tekletmen, debriyajı ayarlayamaman yani vuruntular bile zayıf kulaklara iyice hasar verir.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı