Yılın Oyunu Ödülü İçin God of War: Ragnarök vs Elden Ring

2018 olan gow ilk defa çıkmış gibi bu sene sunulsa Elden Ring'i alır derdim. Şimdi farklı bir hikaye ve biraz cilalı versiyonu olduğu için (oyunu oynamış çoğu kişiye göre) ihtimal vermiyorum pek. Sonuçta GOTY ödülü sadece hikaye başarısına göre verilen bir şey değil Sekiro örneği gibi.

Lütfen taraflı yorum yapmayın arkadaşlar, God of War Ragnarok, 2018 çıkışlı God of War'ın üstüne koyduğu için başyapıt diyorsunuz ama ELDEN RING, Souls formülünü açık dünyaya mükemmel bir şekilde ayarladı diye "açık dünyalı Souls işte yeni oyun diye yutturuyorlar" diyorsunuz, bu taraf tutmak değil de nedir?

"Açık dünya ekleyip geçmişler işte" dediğiniz o yapımın sunduğu açık dünyayı Ubisoft yıllardır sunamıyor, bırakın onu yarısı kadarını bile sunamıyor adamlar yaptıkları ilk işte bu kadar başarılı bir açık dünya yaptılar. Merak ediyorum acaba kimse Zelda: Breath of the Wild için de aynı eleştirileri yaptı mı? Hani açık dünyalı Zelda işte yeni oyun diye yutturuyorlar tarzı. Çünkü genel set-up olarak Zelda:BotW'ın ELDEN RING'den geri kalır pek bir yanı yok. Madem bir oyunu açık dünya yapmak bu kadar kolay bir işti sizin bahsettiğiniz gibi neden diğer firmalar bunca yıldır çöp açık dünyalarla çıkıyor piyasaya?

Eğer "üstüne koymuşlar sonuçta abi" deyip God of War: Ragnarok'a kıyak geçip yüksek puanlar verilmesini kabul ediyorsanız ELDEN RING'e de "üstüne koymuşlar sonuçta" deyip geçeceksiniz. "At eklemişler yeni oyun diye yutturuyorlar" demeyeceksiniz.
@Arkham Kn1ght adlı arkadaş başka bir konuda Elden Ring'in ona göre olmadığını, beğenmediğini söylemişti. Olabilir, tür sana göre değildir.

Ama bu demek değildir ki senin beğenmediğin oyun kötü. Atlı Dark Souls diyip geçiyorsun oyuna. Ayrıca geçenlerde Dying Light 2 çıktığında bir hayal kırıklığı diye konu açmıştın ? Daha oyunu oynamamıştın bile.

@Arkham Kn1ght adlı arkadaş başka bir konuda Elden Ring'in ona göre olmadığını, beğenmediğini söylemişti. Olabilir, tür sana göre değildir.

Ama bu demek değildir ki senin beğenmediğin oyun kötü. Atlı Dark Souls diyip geçiyorsun oyuna. Ayrıca geçenlerde Dying Light 2 çıktığında bir hayal kırıklığı diye konu açmıştın ? Daha oyunu oynamamıştın bile.
Hocam 3 yıldır eleştiri sektörünü az çok takip ediyorum ve Türkiye'de durum şöyle:
1) Ben her zaman haklıyımdır.
2) Ben beğendiysem en iyisidir ve kimse kötüleyemez.
3) Ben beğenmediysem rezalettir ve kimse beğenemez, övemez.
4) Benle zıt fikirliysen seni her zaman aşağılar, hakaret ederim.
5) Tüketmediğim bir şeyi bile sırf çok sevilmiş diye savunurum.
6) Sevdiğim insan beğenmişse severim beğenmemişse sevmem.
Türkiye'de durum bu. Yani eleştiri sektörümüz yoktan beter sayılır. @Arkham Kn1ght hocam böyle bir insan mıdır bilemem fakat şunu biliyorum bu bahsettiklerimden bazıları genel olarak insan yapısında var. Eminim dünyanın her yerinde sevdiği bir şeyi yücelten ve zıt fikirlileri tersleyen insan boldur. Bu durumu şahsen ben çoğu zaman içime atarak veya sevdiğim şeyle zıt fikirli biriyle konuşurken olabildiğince az konuşup çok düşünerek halletmeye çalışıyorum. Ne yalan söyleyim bazen başarısız olup zıt fikirli biriyle boş tartışma yaptığım oluyor.
Not:" Ben" öznesi "sen, o" olabilir. Ben canlandırma amaçlı "ben" olarak kullandım.

Ama bu demek değildir ki senin beğenmediğin oyun kötü. Atlı Dark Souls deyip geçiyorsun oyuna.

Diğeri de GoW: Ragnarök'e ilkinin aynısı diyor ona neden bir şey demiyorsun? O böyle söylediği için ben atlı Dark Souls dedim. Ama ona bir şey demezsin tabii sonuçta o Elden Ring övüyor, yanlış bir şey söylese de savunursun onu. Genel olarak bir oyuna gereğinden fazla bağlanan birilerinde gördüğüm hareketler bunlar. Oyundan falan anladığınız yok sizin, tek anladığınız şey sevdiğiniz oyunu öveni savunmak. Başka bir şey bilmezsiniz oyunlar hakkında maalesef :D Neyse sen DL2 ve Elden Ring oynamaya devam et, bırak iyi oyunları oyundan az çok anlayanlar oynasın.

Diğeri de GoW: Ragnarök'e ilkinin aynısı diyor ona neden bir şey demiyorsun? O böyle söylediği için ben atlı Dark Souls dedim. Ama ona bir şey demezsin tabii sonuçta o Elden Ring övüyor, yanlış bir şey de söylese de savunursun onu. Genel olarak bir oyuna gereğinden fazla bağlanan birilerinde gördüğüm hareketler bunlar. Oyundan falan anladığınız yok sizin, tek anladığınız şey sevdiğiniz oyunu öveni savunmak. Başka bir şey bilmezsiniz oyunlar hakkında maalesef :D Neyse böyle devam et.
Yukarıda yazdığım yazıda koymayı unuttuğum maddeden bahsetmişsiniz hocam. Hatırlattığınız için teşekkür ederim.

Diğeri de GoW: Ragnarök'e ilkinin aynısı diyor ona neden bir şey demiyorsun? O böyle söylediği için ben atlı Dark Souls dedim. Ama ona bir şey demezsin tabii sonuçta o Elden Ring övüyor, yanlış bir şey söylese de savunursun onu. Genel olarak bir oyuna gereğinden fazla bağlanan birilerinde gördüğüm hareketler bunlar. Oyundan falan anladığınız yok sizin, tek anladığınız şey sevdiğiniz oyunu öveni savunmak. Başka bir şey bilmezsiniz oyunlar hakkında maalesef :D Neyse sen DL2 ve Elden Ring oynamaya devam et, bırak iyi oyunları oyundan az çok anlayanlar oynasın.
O arkadaşın ne yazdığını yeni gördüm. O arkadaşın oyunlar hakkında bir fikir sahibi olmadığı ortada. GoW da Elden Ring de kaliteli yapımlar.

Oyundan anlayanlar oyunları oynamadan beğenmeyenler mi :)

Oyundan anlayanlar oyunları oynamadan beğenmeyenler mi :)

"Ön inceleme" veya "ön değerlendirme" diye bir şey vardır bilmem bilir misin? Ben profesyonel oyuncu veya işi oyun olan biri değilim, dolayısıyla her oyunu çıktığı an oynayamıyoruz. Bazen de oynayacak vakit olmuyor. Ama birkaç farklı kısmını iyice izleyip oyun hakkında aşağı yukarı bir fikir sahibi olabiliyoruz. Mesela Marvel's Avengers oyununun kötü olduğunu anlamak için baştan sona bitirmek mi gerekiyor onu :D Hayır, biraz oynarsan veya izlersen neyin ne olduğunu anlıyorsun. Oyunu bitirmeden tam olarak değerlendiremezsin ama belli bir süre dikkatlice izlersen aşağı yukarı bir fikir sahibi olursun, durum bu. Ki DL2'yi hâlâ sevmiyorum. Vadettikleri kadar büyük bir şey sunamadılar o oyunda. Yan hikâyeleri iyi sadece.

"Ön inceleme" veya "ön değerlendirme" diye bir şey vardır bilmem bilir misin? Ben profesyonel oyuncu veya işi oyun olan biri değilim, dolayısıyla her oyunu çıktığı an oynayamıyoruz. Bazen de oynayacak vakit olmuyor. Ama birkaç farklı kısmını iyice izleyip oyun hakkında aşağı yukarı bir fikir sahibi olabiliyoruz. Mesela Marvel's Avengers oyununun kötü olduğunu anlamak için baştan sona bitirmek mi gerekiyor onu :D Hayır, biraz oynarsan veya izlersen neyin ne olduğunu anlıyorsun. Oyunu bitirmeden tam olarak değerlendiremezsin ama belli bir süre dikkatlice izlersen aşağı yukarı bir fikir sahibi olursun, durum bu. Ki DL2'yi hâlâ sevmiyorum. Vadettikleri kadar büyük bir şey sunamadılar o oyunda. Yan hikâyeleri iyi sadece.
Hocam siz oyunun metacritic puanı yayınlandığında konuyu açtınız lafı başka tarafa çekmeyin.

Geri
Yukarı