Yıllara Göre Asgari Ücretle Alınabilen Benzin Miktarı

2 sebebi var:
1. Pandemi sebepli petrol fiyatındaki ciddi düşüş
2. AKP'nin özellikle son yıllarda asgari ücret değerini korusun diye inanılmaz oranlarda zam yapması. Bu zammın sonucu da işsizliğin artması, asgari ücretli çalışanların oranının artması, enflasyonun artması, kalan bütün çalışanların enflasyonun altında zam alarak fakirleşmesi oldu.

Hatta 3. sebep olarak da ÖTV indirimi muhabbetini sayabiliriz. Ki bu bile maharetin AKP'de olmadığını, insanların ekonomik sıkıntıları fark etmemesinin amaçlandığını göstermeye yeter. Petrol pahalılaşırken, senin ülkenin parası değersizleşirken, fiyatlar sabit kalsın diye vergiyi düşürüyorsun.

Marketlerdeki ürünlerin zamlanmak yerine gramajlarının düşürülmesiyle aynı mantık. 80 gram çikolatalar 60 grama, 120 gram cipsler 90 grama vs vs.

Göz boyamadan başka bir şey değil.
Yine ciddi fark var. Neredeyse 100 litre artmış.

Yine ciddi fark var. Neredeyse 100 litre artmış.

Ocak 2010: Dolar 1,47 ; Gram altın 53

Net asgari ücret: 740 TL: 503 Dolar: 14 gram altın
Uzman hekim maaşı: 2275 TL: 1550 Dolar: 43 gram altın
Öğretmen maaşı 1731 TL: 1175 Dolar: 32,6 gram altın

Günümüz: Dolar 8,60 ; Gram altın 515

Net asgari ücret: 2825 TL: 328 Dolar: 5,5 gram altın
Uzman hekim maaşı: 9314 TL: 1080 dolar: 18 gram altın.
Öğretmen maaşı: 6050 TL: 700 dolar: 11,75 gram altın

Gerçekte fark olmadığını, istatistiklerin manipülasyonuna kanmamamız gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Devlet bakmış her şeyle beraber benzin de zamlanıyor. "Dur ben bundan aldığım vergiyi azaltarak zam yokmuş gibi yapmaya çalışayım." İşe yarıyor mu yarıyor, akaryakıt fiyatlarını kontrol altında tutabiliyorsunuz az çok.

Zaten dikkat ederseniz, ÖTV indirimi sistemine geçilmeden önce alınabilen akaryakıt 2003-2012 arası 234'ten 204'e düşmüş. Hükümet bakmış ki ekonomi elden gidiyor, insanlar duruma uyanacak, vergi indirimi yoluna gitmek zorunda kalmış. Anca vergi indirimi yapıldığında akaryakıt miktarı arttırılabilmiş.

Peki artan döviz ve altın fiyatlarını ne yapacaksınız? Onlardan vergi almıyorsunuz, dolayısıyla değer kaybını gizleyemezsiniz.

2014 yılında, asgari ücretli çalışanların, SGK'ya kayıtlı toplam çalışanlar içerisindeki oranı %40. 5 milyona yakın asgari ücretli çalışan, 12 milyonun biraz üstünde de kayıtlı çalışan var. Sigortasız çalıştırılan işçiler bu hesabın içerisinde bile değil. Günümüzde bu çok daha kötü durumda. 10 milyon kişinin asgari ücret ve altına çalıştığına dair haberler var. Toplumun ücret ortalaması 2006'da asgari ücretin 2 katıyken, 2019'da 1,4 katına kadar gerilemiş.

Bütün bunlar ne demek biliyor musunuz? Halkın, çalışan kesimin fakirleşmesi demek.

Son düzenleme:
1998= Varil fiyatı 10 dolar= 369 litre
2019 = 62 dolar =289 litre
Petrol üzerinden yapıyoruz. Diğer değişkenleri katmayın.
Ocak 2010: Dolar 1,47 ; Gram altın 53

Net asgari ücret: 740 TL: 503 Dolar: 14 gram altın
Uzman hekim maaşı: 2275 TL: 1550 Dolar: 43 gram altın
Öğretmen maaşı 1731 TL: 1175 Dolar: 32,6 gram altın

Günümüz: Dolar 8,60 ; Gram altın 515

Net asgari ücret: 2825 TL: 328 Dolar: 5,5 gram altın
Uzman hekim maaşı: 9314 TL: 1080 dolar: 18 gram altın.
Öğretmen maaşı: 6050 TL: 700 dolar: 11,75 gram altın

Fark olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Devlet bakmış her şeyle beraber benzin de zamlanıyor. "Dur ben bundan aldığım vergiyi azaltarak zam yokmuş gibi yapmaya çalışayım." İşe yarıyor mu yarıyor, akaryakıt fiyatlarını kontrol altında tutabiliyorsunuz az çok.

Peki döviz ve altın fiyatlarını ne yapacaksınız? Onlardan vergi almıyorsunuz, dolayısıyla değer kaybını gizleyemezsiniz.

2014 yılında, asgari ücretli çalışanların, SGK'ya kayıtlı toplam çalışanlar içerisindeki oranı %40. 5 milyona yakın asgari ücretli çalışan, 12 milyonun biraz üstünde de kayıtlı çalışan var. Sigortasız çalıştırılan işçiler bu hesabın içerisinde bile değil. Günümüzde bu çok daha kötü durumda.

Bütün bunlar ne demek biliyor musunuz? Halkın, çalışan kesimin fakirleşmesi demek.

Petrol üzerinden yapıyoruz. Diğer değişkenleri katmayın.
Ben petrolle yaşıyorum çünkü haklısınız. Petrolde uyuyorum, petrol yiyorum, petrolle oyun oynuyor, tatilde petrolle ödeme yapıyorum. 10 yıl önceye kıyasla eğitimli çalışanların maaşlarında en az 500-1000 dolar arası düşüş var. Petrol çok saçma bir nokta karşılaştırma yapmak için.

Ben petrolle yaşıyorum çünkü haklısınız. Petrolde uyuyorum, petrol yiyorum, petrolle oyun oynuyor, tatilde petrolle ödeme yapıyorum. 10 yıl önceye kıyasla eğitimli çalışanların maaşlarında en az 500-1000 dolar arası düşüş var. Petrol çok saçma bir nokta karşılaştırma yapmak için.
Biz burada refah düzeyini değil petrol fiyatlarını karşılaştırıyoruz. Galiba benzin yerine peynir katıyorsunuz.

Benim buradaki kıyas yapma sebebim asgari ücrete bakarsak çok da pahalı akaryakıt kullanmadığımızı göstermek. Tabi ki sadece akaryakıtla yaşamıyoruz ama en azından bu alanda kötü bir performans sergilenmemiş. Başa arkadaşların dediği gibi amacım sadece akaryakıt alım gücümüzü karşılaştırmak.

Acaba, diyorum ki; konu başlığını mı bir okusanız?

Biz burada refah düzeyini değil petrol fiyatlarını karşılaştırıyoruz. Galiba benzin yerine peynir katıyorsunuz.
Acaba, diyorum ki; konu başlığını mı bir okusanız?
Arkadaşlar olaylara bütüncül bakmanız lazım. Ekonomi kötüleştiği için benzin, dolar ve altın birlikte artıyor. Birbirlerinden çok da bağımsız değiller.

Halkın en çok kullandığı alanlardan biri olan benzin fiyatlarındaki artışı gizlemek için hükümet, vergi indirimi yapıyor. Dolar ve altın için aynı taktik uygulanamayacağı için onlar güzelce tırmanıyor. Benzine yapılan indirim yanlış demiyorum, sonuçta önemli bir ihtiyaç ve vergiden kısılarak alım gücünün korunması değerli. Ama sebebi halkın iyiliğini düşünmek olsa keşke. Ben yapılan indirim

Benzin alım gücümüz yerinde kalıyor, hatta biraz artıyor çok şükür, ama benzin dışı her şey zamlanıyor, fakirleşiyoruz. Sonra gelip burada diyorsunuz ki “Ama konumuz benzin bak benzin alım gücümüz artmış.” Refah düzeyini göz ardı edip benzin konuşmanın kime ne faydası var? Refah, benzine üstündür. Konuyla neden alakasız olsun? Aksine konunun içerisine dahil.

Ortada yalan yok, kandırmaca yok, hakaret yok. Dümdüz veriler, gerçekler ve eleştiri var. Halkın fakirleşmesinin, işsizliğin ve maaşların değersizleşmesinin, milletin aç olmasının konuşulmasından rahatsız olmuyorsunuzdur diye düşünüyorum.

Arkadaşlar olaylara bütüncül bakmanız lazım. Ekonomi kötüleştiği için benzin, dolar ve altın birlikte artıyor. Birbirlerinden çok da bağımsız değiller.

Halkın en çok kullandığı alanlardan biri olan benzin fiyatlarındaki artışı gizlemek için hükümet, vergi indirimi yapıyor. Dolar ve altın için aynı taktik uygulanamayacağı için onlar güzelce tırmanıyor. Benzine yapılan indirim yanlış demiyorum, sonuçta önemli bir ihtiyaç ve vergiden kısılarak alım gücünün korunması değerli. Ama sebebi halkın iyiliğini düşünmek olsa keşke. Ben yapılan indirim.

Benzin alım gücümüz yerinde kalıyor, hatta biraz artıyor çok şükür, ama benzin dışı her şey zamlanıyor, fakirleşiyoruz. Sonra gelip burada diyorsunuz ki “ama konumuz benzin bak benzin alım gücümüz artmış.” refah düzeyini göz ardı edip benzin konuşmanın kime ne faydası var? Refah, benzine üstündür. Konuyla neden alakasız olsun? Aksine konunun içerisine dahil.

Ortada yalan yok, kandırmaca yok, hakaret yok. Dümdüz veriler, gerçekler ve eleştiri var. Halkın fakirleşmesinin, işsizliğin ve maaşların değersizleşmesinin, milletin aç olmasının konuşulmasından rahatsız olmuyorsunuzdur diye düşünüyorum.

Gerçekten sıkıldım. Biz burada genel refah değil sadece petrol olarak değerlendiriyoruz. Anlayabildiniz mi acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı