Asgari ücretle geçinebiliyor musunuz?

Asgari ücretle geçinebiliyor musunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    113
  • Anket kapandı .
Asgari ücretle krallar gibi geçinilir diyen arkadaşları İzmir'e alalım lütfen. Gayet kıytırık evlere o maaşın yarısını gömüp, kalanın yarısını da faturalara gömüp elinde kalacak olan birkaç yüz TL ile karınlarını mı doyuracaklar, giyim kuşam için mi harcayacaklar, elektronik ya da sosyal ihtiyaçlarını mı karşılayacaklar yoksa sadece işe gidip gelirken yol parasına mı verecekler görelim.

Yaşanır diyenlerin ne kira ne fatura ne de ihtiyaç karşılama derdinin olduğuna hiçbir şey beni inandıramaz. Sosyal platform ya, sallayan sallayana.

Asgari ücretli bir çalışanın belini büken en büyük şeyler, evinin kira olup olmadığı, evli ise eşinin çalışıp çalışmadığı, çocukları varsa da kaç yaşında oldukları gibi gibi. 🙂

Kimse kusura bakmasın. Bu ülkeye Atatürk gibi bir insan daha gelmez ise bu ülkenin durumu çok kötü olacak. Şahsi kanaatim budur.
Sen maaşının yarısını kiraya, yarısını zamları durmak bilmeyen faturalara ödediğin zaman sen karının, çoluğunun, çocuğunun ihtiyaçlarını nasıl alacaksın. Okul masrafları ayrı, teknoloji malum zaten anlatmaya gerek yok. Asgari maaş ile çalışan dostlarımıza Allah kolaylık versin.

Corona sebebiyle çalıştığım şirkette ki maaşların tamamı asgari ücrete düşürüldü. Daha önce asgari ücretin iki katına yakın maaş alıyordum ve ucu ucuna yetiyordu. Maaşlar düştükten sonra kiracımla konuşup evden çıkmak zorunda kaldım çünkü sadece kira ₺1500 idi. Zaten faturalarla beraber asgari ücretten eser kalmıyor.

Kirayı ödeyemeyeceğimi anlayınca istemeyerekte olsa ailemin yanına taşındım ve 4 aydır ailemle kalıyorum. Yaşı küçük arkadaşlar bunun nasıl bir şey olduğunu tam idrak edemeyebilir. Belli bir yaştan sonra aile boyunduruğu altında olmak insanın zoruna giden bir durum.

Ailemle yaşamama rağmen asgari ücret ucu ucuna yetiyor. Yani bende mi sorun var bilemedim gitti. Geçinen nasıl geçiniyor bilmiyorum ama ev alışverişi için migrosa filan girdiğinizde üç beş parça malzeme 200 lira tutuyor zaten. Bunu her hafta yapıyorum. Haftada 2-3 günde arkadaşlarımla dışarı çıkıyorum, kalan paraylada arabaya mazot atıyorum ve ay sonu elimde ki para 100-200 liradan fazla olmuyor.

Asgari ücretle ev geçindiren, çocuk okutan insanlara Allah sabır versin diyorum sadece.

Eklemek isterim: Ekonomik bir krizdeyiz maaşlar az ve geçinmek çok zor. Çoğu kişi param olsa da şu iphone'dan alsam, şu BMW'den alsam diyor. Ancak sorunda bu zaten kendi ürünümüzü almıyoruz, ithalata dayalı yaşıyoruz.
Eklemek isterim: Ekonomik bir krizdeyiz maaşlar az ve geçinmek çok zor. Çoğu kişi param olsa da şu iphone'dan alsam, şu BMW'den alsam diyor. Ancak sorunda bu zaten kendi ürünümüzü almıyoruz, ithalata dayalı yaşıyoruz.
Üreten'de yok zaten orası ayrı 😂

Geri
Yukarı