Asgari ücretle geçinebiliyor musunuz?

Asgari ücretle geçinebiliyor musunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    113
  • Anket kapandı .

foreignersgod

Kilopat
Yer
Compton
Daha fazla  
BC964AA4-99D9-4EB2-8A75-4274449AD2FC.jpeg

Eve kira vermeyen, fatura ödemeyen, (ailesiyle yaşayan) mutfak alışverişine karışmayan ya da çok az karışan, aylık yol parası 200-300 TL civarı olan bekar bir kişi rahatlıkla asgari ücretle geçinir.

Ancak tek başına yaşayıp, İstanbul gibi pahalı şehirlerde 20 yıllık, eşek bağlasan durmayacak evlerde fahiş fiyatlara (1000 TL altı kira yok) oturup, mutfak, fatura, yol gibi bütün masrafları kendi başına karşılayan biri bekar olsa bile ucu ucuna geçinir.

Geçinmek demek ölmeden, kimseye muhtaç olmadan yaşamak demektir bu arada. Mesela bu adam gidip de bir oyuna 200 TL veremez, haftada 2 gün dışarıda yemek yiyemez ya da kişisel zevk ve harcamalarını oldukça kısmak zorunda kalır. Buna da ne kadar yaşamak denebilir, büyük tartışma konusu...

Sorunun cevabı yaşadığın bölgeden, kişisel harcamalarından, medeni durum ve ailesel durumuna kadar birçok değişken içerir.

Askeri ücret ha? Allah Allah ordu ücret vermeye başlamış :D

Gelişmiş ülkelerde de asgari ücretle yaşamak çok zor. Evin yoksa hele tam yandın. Ancak gelişmiş ülkelerde asgari ücret alan insan yüzdesi çok az. Çünkü işini asgari düzeyde yapan insan sayısı çok az!

Bu ülkede; Türkçe öğretmenliği yapıp forumlarda daha bağlaçları birleşik yazan öğretmenimsiler var, mühendis ünvanında çalışıp da kilo, santim, milim diye konuşan mühendis pozisyonunda çalışan adamlar var.

Bundan ötürü benim açımdan; asgari ücret, asgari düzeyde işini yapanlar için...

Asgari ücretten +-%5 farklı emekli maaşı alan babam bir şekilde geçiniyor. Zamanın çalışıp yaptığı evlerden gelen kiralar ve emekli ikramiyesi ile geçiniyor aslında.
Çalışan tek bir kişinin çekirdek aileye bakması çok zor. Jira'nın da dediği gibi yaşamak denir mi sorgusu yapılır. Buna rağmen öyle olduğunu iddia edenler de güzel telefonlar, bilgisayar eşliğinde takılıyorlar. Nasıl oluyor anlamıyorum. İstesem babam bana 4-5 bin liralık telefon alır. Ama ben işimi görecek, beni süründürmeyecek seviyede bir telefonu 2 bin lira seviyesinde alıp yetiniyorum. Okul ders kitaplarımı bile o parayı hak etmediklerini düşündüğüm için almıyorum.

Geçinebilirim diyenin aklından şüphe ederim. Şu anki asgari ücretli biri ölme seviyesinde. Kendine bakım yapamaz, istediği bir kıyafeti alamaz, dışarıda yemek yiyemez, sosyal aktivitelere katılamaz, canının çektiği yemeği yiyemez, çocuklarına bakamaz. Kısaca yaşamın son kademesindedir.

Geri
Yukarı