YKS için bütün dersleri temelden öğrenmek

LightSelami

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 2020 YKS sınavından düşük bir not aldım. TYT barajını geçtim fakat okuyabileceğim güzel bir bölüm yok. Meslek lisesi makine bölümü mezunuyum ve İngilizce hariç hiçbir dersten temelim yok. Mümkünse bu sene bütün derslere düzenli bir şekilde çalışıp Yks'de dil sınavına girip İngilizce öğretmenliği okumak istiyorum. Halihazırda B2 seviyesinde ingilizcem var. Sizce çalışıp İngilizce öğretmenliğini tutturabilir miyim? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Sizin çabanıza kalmış bir şey. Ama baştan deyim ben 11.sınıfım ama ailemden ve sülalemden her şeye 0'dan başlayıp 1 senede bitiren akrabalarım var. Ama düzenli ve çok çalışma gerekiyor diyorlar. Bir akrabam 430 aldı 1 senelik çalışma ile.

Sizin çabanıza kalmış bir şey. Ama baştan deyim ben 11.sınıfım ama ailemden ve sülalemden her şeye 0'dan başlayıp 1 senede bitiren akrabalarım var. Ama düzenli ve çok çalışma gerekiyor diyorlar. Bir akrabam 430 aldı 1 senelik çalışma ile.

430 güzel bir puan. Dershane'ye gittimi peki? Ben çok çalışmaya hazırım ama nasıl yapacağımı bilmediğin için dershane düşünüyorum.

Ben dershane ile uğraşmıyorum. Eskisi gibi de değil çünkü. Hem fiyatlar hem de sınıf mevcutları çok çok arttı. Ben bu nedenle bu ücreti ödemek yerine sadece eksiğim olan derslerden birebir ders alıyordum ve işime yaradı ki bu sene de devam edeceğim aynı şekilde. Ama şunu söylemeliyim ki sadece düzgün bir İngilizce ile öğretmenlik kazanamazsınız her ne kadar hak etseniz de. Ve asıl soruyu cevaplayayım: Eğer baştan iplerini sıkı tutup da temelini oluşturmadıysanız işiniz çok zor. Ama imkansız değil. Tüm bu süre içerisinde kendinizi çevreden soyutlayarak ders çalışabilecek misiniz? Temel çok önemli. İnternetten de çalışmayı deneyebilirsiniz. Aklınıza kazınması için takviye videolar satın alabilirsiniz. Size çok bir şey söyleyemem çünkü aynı durumda değilim. Küçük bir önerim var, odaklanma probleminiz yoksa dershaneye gitmelisiniz. Tabii ki maddi sıkıntınız yoksa da.
TYT derslerinden temelim olmadığı için dershaneye gitsem 8 ayda hepsini öğrenebilir miyim?
Hayır, 8 ay çok kısa bir süre. Eğer 8 ayda temel atılabilseydi 4 yıl eğitim görmezdik. 😃 Hedefinizin yüksek olmadığını varsayarak çok sıkı bir çalışma ile belki bir şeyler yapılabileceğini düşünüyorum. Meraktan soruyorum, dersleri hiç mi alakanız olmadı? Öyleyse çok kötü bir durum olmalı.

Son düzenleme:
Ben dershane ile uğraşmıyorum. Eskisi gibi de değil çünkü. Hem fiyatlar hem de sınıf mevcutları çok çok arttı. Ben bu nedenle bu ücreti ödemek yerine sadece eksiğim olan derslerden birebir ders alıyordum ve işime yaradı ki bu sene de devam edeceğim aynı şekilde. Ama şunu söylemeliyim ki sadece düzgün bir İngilizce ile öğretmenlik kazanamazsın her ne kadar hak etsen de. Ve asıl soruyu cevaplayayım: Eğer baştan iplerini sıkı tutup da temelini oluşturmadıysan işin çok zor. Ama imkansız değil. Tüm bu süre içerisinde kendini çevreden soyutlayarak ders çalışabilecek misin? Temel çok önemli. İnternetten de çalışmayı deneyebilirsin. Aklına kazınması için takviye videolar satın alabilirsin. Sana çok bir şey söyleyemem çünkü aynı durumda değilim. Küçük bir önerim var, odaklanma problemin yoksa dershaneye gitmelisin. Tabii ki maddi sıkıntın yoksa da.

Hayır, 8 ay çok kısa bir süre. Eğer 8 ayda temel atılabilseydi 4 yıl eğitim görmezdik. 😃 Hedefinizin yüksek olmadığını varsayarak çok sıkı bir çalışma ile belki bir şeyler yapılabileceğini düşünüyorum. Meraktan soruyorum, dersleri hiç mi dinlemediniz? Öyleyse çok kötü bir durum olmalı.

Hocam odaklanma problemim var. Dershane'ye gitmeyi istememin sebebi bütün dersleri eşit şekilde çalışabilmek. Ev'de bunun planını yapabilsem bile nasıl çalışacağımı bilemiyorum.
Dershaneye gitmedi doping hafıza ya kayıt oldu. Ama baştan söliyim tuzlu fiyatı var.

Doping hafıza'da sanırsam dil dersi yok. Peki sadece TYT derslerini alsam 1 yılda sıfırdan tamamlayabilir miyim? Bu arada fiyatlar gerçekten tuzluymuş :D ama gerçekten işe yarıyorsa ödenebilecek bir ücret.

Son düzenleme:
Hocam odaklanma problemim var. Dershane'ye gitmeyi istememin sebebi bütün dersleri eşit şekilde çalışabilmek. Ev'de bunun planını yapabilsem bile nasıl çalışacağımı bilemiyorum.
Benim de ses takıntım olduğu için dershaneye ortaokulda da doğru dürüst gidememiştim. Yukarıda dediğim gibi maddi bir sıkıntınız yoksa yani bütçeniz yetiyorsa özel ders sizin için çok iyi olacaktır. Birebir derslerle dershanedeki sınıflarda tekrar edilen dersler asla bir olamaz benim gözümde. Kişiden kişiye göre değişir aslında. Paranız varsa temel için özel ya da senin gibi bu durumun içerisinde olan kişilerle grup ders yapmak daha kolay olacaktır. Ben evde ders çalışamayan bir insanım. Kafam sürekli dağılır. Kardeşimle aynı odada kaldığım için onu bir plan/program aracına çevirmiştim bir aralar. Çok işe yarıyordu açıkçası. Özet geçmek gerekirse: kendi yaptığım plana uyamadığım için ondan beni derse oturmam gerektiği hakkında uyarmasını istiyordum. Sürekli başımda ses çıkardığı zaman dayanamayıp derse oturuyordum. Odaklandıktan sonra da saate bakmadan çalışıyordum. Saate bakarsam biraz moralim bozulabiliyor. Sınav zamanı gerçekten işe yaradı. Şu an yapabileceğiniz en uygun adım sırası bence şu;
1- Dershane ya da özel ders
2- Evde planlı bir şekilde çalışmak
3- Temelini hafifçe oturttuktan sonra Doping Hafıza'nın oluşturduğu video tarzına yönelmek. Fiyatlar bayağı yüksek olabiliyor.
Bu arada 8 ay içerisinde bütün derslere eşit şekilde çalışmak biraz pembe düşlere benziyor. Bu kadar kısa bir zaman diliminde bırak temel atmayı eşit bir şekilde tekrar yapmak bile çok zor olur. Kaybedecek vaktiniz yok, gerçekçi bir hedef ile düzenli çalışmanın istisnaları saymazsak daima başarıyı getireceğine inanıyorum ben.

Ben dershane ile uğraşmıyorum. Eskisi gibi de değil çünkü. Hem fiyatlar hem de sınıf mevcutları çok çok arttı. Ben bu nedenle bu ücreti ödemek yerine sadece eksiğim olan derslerden birebir ders alıyordum ve işime yaradı ki bu sene de devam edeceğim aynı şekilde. Ama şunu söylemeliyim ki sadece düzgün bir İngilizce ile öğretmenlik kazanamazsınız her ne kadar hak etseniz de. Ve asıl soruyu cevaplayayım: Eğer baştan iplerini sıkı tutup da temelini oluşturmadıysanız işiniz çok zor. Ama imkansız değil. Tüm bu süre içerisinde kendinizi çevreden soyutlayarak ders çalışabilecek misiniz? Temel çok önemli. İnternetten de çalışmayı deneyebilirsiniz. Aklınıza kazınması için takviye videolar satın alabilirsiniz. Size çok bir şey söyleyemem çünkü aynı durumda değilim. Küçük bir önerim var, odaklanma probleminiz yoksa dershaneye gitmelisiniz. Tabii ki maddi sıkıntınız yoksa da.

Hayır, 8 ay çok kısa bir süre. Eğer 8 ayda temel atılabilseydi 4 yıl eğitim görmezdik. 😃 Hedefinizin yüksek olmadığını varsayarak çok sıkı bir çalışma ile belki bir şeyler yapılabileceğini düşünüyorum. Meraktan soruyorum, dersleri hiç mi alakanız olmadı? Öyleyse çok kötü bir durum olmalı.
Ben gerekirse haftanın 7 günü her gün 8 saaat çalışmaya razıyım. Yeterki dersi sevip anlayacağım şekilde olsun. Dediğim gibi ingilizce'den temelim zaten var. Bana Türkçe, Matematik, Fen gibi dersler'in temeli lazım.

Geri
Yukarı