YKS için çalışmaya değer mi?

oynozan

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu anda 11. sınıfım, sınavdaki tüm konuları öğrenmek ve tekrar etmek için yeteri kadar zamanım var. Ama gerçekten bu kadar çalışmaya değer mi? Şimdiden başlayıp iyi bir üniversite için gece gündüz demeden soru çözmeye gerçekten değer mi? Lise 1'den beri yazılımla ilgileniyorum ve kendimi daha da geliştirmek istiyorum. 2 sene boyunca programlamada kendimi geliştirmek varken, diplomamı alıp işsiz bir mühendis olma riskine bu kadar çalışma değer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama gerçekten bu kadar çalışmaya değer mi? Şimdiden başlayıp iyi bir üniversite için gece gündüz demeden soru çözmeye gerçekten değer mi?
11'deyken gece gündüz çalışmaya gerek yok aşırı yüksek dereceleri hedeflemiyorsanız. Bu çalışmayın ya da 9-10 düzeyinde kalın demek değil ama geceyi gündüze katmaya gerek yok.

Lise 1'den beri yazılımla ilgileniyorum ve kendimi daha da geliştirmek istiyorum. 2 sene boyunca programlamada kendimi geliştirmek varken, diplomamı alıp işsiz bir mühendis olma riskine bu kadar çalışma değer mi?
İyi bir üniversitede okuduktan sonra, 4 yıl da yatmazsanız mühendis olarak (özellikle bilgisayar diyorsanız) iş sıkıntısı çekeceğinizi düşünmüyorum. Kötü bir yere gidip 4 yıl yatarsanız yapacak bir şey yok.

Ayrıca o 2 yılda kendinize katacağınızdan çok daha fazlasını öğreneceksiniz.

Her şey iyi programlama değil başta ve iyi bir matematiğin yanında lisans eğitiminin getireceği bir sürü şey var. Üniversitenin sosyal açıdan sağlayacağı katkıları söylemiyorum bile. Zaten mezun olduktan sonraki kapasitenizle bugün 2 yılda öğreneceğiniz şeyi (tamamen sallıyorum) 6 ayda öğrenebilecek hale geleceğiniz için bu dert değil.

Fazla sıkmadan çalış derim. Hem üniye giderken yazılım alanında çalışırsın hem de üniversite sosyalleşmek için etkinlikler, kulüplere vs ilgilenirsin.

Hocam iyi bir üniversitede okunsa bile çalışmadan hiçbir şey olmaz. Amacım muhalefet değil ama.
Tabii ki, orayı pekiştirme olarak kullandım biraz. 🙂 Ancak üniversite olarak düştükçe kişinin kendi kendine katması gereken şeylerin sayısı artıyor, ayrıca o ismi kurtarmak için bir şekilde daha dolu olması gerekiyor geçen yılların. Zaten iyi yerlerde daha iyi imkanlar ve teşviklerle ister istemez insanlar kendini daha fazla geliştirebiliyor.

Ayrıca o 2 yılda kendinize katacağınızdan çok daha fazlasını öğreneceksiniz.
Hayır dostum, matematik ve fizik dışında üniversitenin programlama hakkında bana katacağı çok bir şey yok. En fazla yeni bir dil öğrenirim ki zaten programlamanın temelleri herkes için aynı; OOP, loops, statements vb.

Geri
Yukarı