YKS nasıl çalışmaya başlanmalı?

Daha fazla  
Arkadaşlar test çözmeyi severim. Fakat nereden başlayacağımı 1,5 haftadır bulamıyorum. Eşit ağırlığım. Ve şu an AYT mi çalışmalıyım TYT mi? TYT de fizik kimya biyoloji de var onları yetiştirmeye ne kadar zaman harcamalıyım günde kaç soru çözmeliyim? Hiç bilmiyorum. TYT Türkçem iyi matematik ortalama 5-10 net yaparım. Kimya fizik kötü. Biyoloji ortalama. AYT çok kötü. Ne yapmam lazım geç mi kaldım acaba?

Amacın tüm konuları bitirmekse nereden başladığının hiçbir önemi yok fakat YouTube üzerinde YKS konularını en baştan en sona kadar anlatan kanallar mevcut. Eğer öğrenme yönteminiz kitaba, canlı hocaya veya test çözmeye alışık değilse günde 3-4 saat bilgisayar başında çalışarak konuları bitirebilirsiniz. Önemli olan sizin çalışmaya olan isteğinizin ciddiliği. İçinizde çalışma isteği yoksa en iyi hocalarla birebir çalışsanız bile fazla ilerleyemezsiniz. Örneğin sabah uyandığınızda aklınıza telefona bakmak değil, oturup matematik çözmek gelmeli.

Bir binayı yapmaya temelden başlarsın. Ben binayı yapmaya nasıl başlasam ya önce balkonu mu yapsam diye düşünmezsin. Neden önce AYT başlamayı düşünüyorsun? Test çözmen için konuyu öğrenmen, bilmen gerekiyor. Konu anlatım videolarını izleyip notlar çıkartırsın, ezberlenecek varsa ezberlersin ve daha sonra soru çözersin. Fizik, kimya, biyoloji ile vakit kaybetmek yerine diğer derslere odaklanmalısın. Diğerlerini hallettikten sonra TYT'deki fen derslerine zaman ayırabilirsin.

Bir binayı yapmaya temelden başlarsın. Ben binayı yapmaya nasıl başlasam ya önce balkonu mu yapsam diye düşünmezsin. Neden önce AYT başlamayı düşünüyorsun? Test çözmen için konuyu öğrenmen, bilmen gerekiyor. Konu anlatım videolarını izleyip notlar çıkartırsın, ezberlenecek varsa ezberlersin ve daha sonra soru çözersin. Fizik, kimya, biyoloji ile vakit kaybetmek yerine diğer derslere odaklanmalısın. Diğerlerini hallettikten sonra TYT'deki fen derslerine zaman ayırabilirsin.

Çok teşekkür ederim. Çok mantıklı bir soru. Hocam TYT'ye kaç ay zaman ayırmalıyım onu çözemiyorum. Dershanede TYT matematik okulda AYT matematik görüyorum. Fakat dershaneni probleminden dolayı TYT'yi hem ortadan hem baştan aynı anda karışık biçimde anlatılıyor. Kafam allak bullak oldu. Hedefim ilk 50k ya girebilmek bunun için kaç soru çözmem gerektiğini kafama bir türlü oturtamıyorum. Sizin dediğinize göre TYT matematik çalışsam (TYT tarihi genel olarak biliyorum) bir de TYT Türkçe çalışsam yeter sanırım.

Amacın tüm konuları bitirmekse nereden başladığının hiçbir önemi yok fakat YouTube üzerinde YKS konularını en baştan en sona kadar anlatan kanallar mevcut. Eğer öğrenme yönteminiz kitaba, canlı hocaya veya test çözmeye alışık değilse günde 3-4 saat bilgisayar başında çalışarak konuları bitirebilirsiniz. Önemli olan sizin çalışmaya olan isteğinizin ciddiliği. İçinizde çalışma isteği yoksa en iyi hocalarla birebir çalışsanız bile fazla ilerleyemezsiniz. Örneğin sabah uyandığınızda aklınıza telefona bakmak değil, oturup matematik çözmek gelmeli.

Sadece düzen olmadan ve ertesi gün ne çalışacağımı bilmeden çalışamıyorum. Bir düzen olup ne zaman biteceğini anladığım bir şekilde sistematik gidersem çok fazla soru dahi çözerim.

Geri
Yukarı