YKS tercihleri sonuçlarından memnun musunuz?

Mezuna kalarak bundan sonra 1 yıl kaybedeceğiniz düşünmeyin. Artık çoğu kişi mezuna kalıyor zaten. Ben üniversiteye ilk senemde yerleştim ve derslere başladığımda en küçüklerde biriydim. Aşağı yukarı herkes benden büyüktü. 1 sene daha çalışıp istediğiniz yeri kazanacağınıza inanıyorsanız '1 yıl kaybederim' gözüyle bakmayın yani.

Sebebi yığılma değil. Bu sene tıpa eğilim kırıldı ve herkes mühendisliğe yöneldi. Pandemiden beri hem doktorların çalışma şartları hem maaşlarının tatmin etmemesi ( yakın zamanda zam geldi sanırım ancak tercih döneminden sonraydı sanırım) hem de mühendisliklerin geleceğin meslekleri olarak görülmesi gibi şeyler ( özellikle bilgisayarla ilgili olanların ) insanları bu alana çekti. Kendim 4 senelik lise yaşantımda gözümle tanık oldum bu sürece. Tıp isteyen tonla arkadaşım tek tek mühendisliğe yöneldi.
Evet bana da öyle söylendi. Önceden tıp için çalışanlar şimdi mühendislik için çalışır oldu. Umarım mühendislik enflasyonu artmaya devam etmez. Kendim için demiyorum bunu, böyle giderse işsizlik oranı deli gibi artacak. Kendini sivriltenler beyin göçü yapıp burada kalanlar okuduğu bölümle alakasız bir yerde işe girmek zorunda kalabilir.

Bilgisayar programcılığı tutmadı rehberlikçinin yazdığı ilahiyat tuttu ama açık öğretim. Bu sene okul dershane derken doğru dürüst çalışamadım. TYT'de yaşadığım şanssızlık da tuzu biberi oldu. Şimdi mezuna mı kalsam AÖF ilahiyat ile beraber mi gitsem diye düşünüyorum. Bu sene sayısaldan hazırlanmak istiyorum.

Şu rehberlikçilerin her dediğini yapmasanız.
Onlar açıkta kalmasın da bir yere gidiversin mantıgıyla yazdırıyorlar çogu zaman.
Oöbp kırılıp gireceksin ve şevkini azaltacak her girdiğinde.
1 sene daha bekleyip daha güzel bir bölüm kazanabilirdin.

Şu rehberlikçilerin her dediğini yapmasanız.
Onlar açıkta kalmasın da bir yere gidiversin mantıgıyla yazdırıyorlar çogu zaman.
Oöbp kırılıp gireceksin ve şevkini azaltacak her girdiğinde.
1 sene daha bekleyip daha güzel bir bölüm kazanabilirdin.
Olan oldu hocam benim obp zaten çok değildi 77 falandı. Çalışarak tedavi ederim. Zaten bütün gün evdeyim bir yandan yazılım bir yandan 5 saat civarı ders çalışırım. İlahiyatın çıkacağına hiç ihtimal dahi vermemiştim.

Yeni konular

Geri
Yukarı