YKS'de İlk 1000 Gibi Dereceler Yapmak Çok mu Zor?

Makaleler
45
Merhaba,

Sadece bilgisayar mühendisliği için konuşuyorum.

ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi üniversitesi'ni kazanmak çok mu zor?

Can değer abi bir videosunda ODTÜ, İTÜ için: "Babacan, bu adam ardını parçalarcısına, sırtından tek akarak hafta gün 9, 24 saat çalışıyor." diyor.

Yani bu kadar zor mu? İlk 1.000 istiyor resmen. Peki bu adamlar hiç ders çalışmak baymıyor mu?

Bir de iş bulma konusuna gelmek istiyorum. Yorumlarınız nelerdir?

EA için bir tık zor, sayısal için ise çok çok zor bir sıralama.

Merhaba

Benim de sınav dönemi hedefim ilk 1000'di. Dediğiniz kişinin kaç saat çalıştığını anlamadım (9,24 olan kısmı) ama kendi adıma konuşacak olursam okul dışı boş bir günde bir kere bile 8+ saat çalıştığımı hatırlamıyorum. Ama bu biraz temelle ilgili, sene başında 70 TYT yapan ile 90 yapan aynı değil, 2. adam için günde 5 saat bile yeterlidir ama ilk kişi ilk 1000 istiyorsa 7 saat bile yetmeyebilir. Benim sene başında TYT belli bir netin üstündeydi, genel olarak okul+kurs şeklinde ilerledim marta doğru da denemelere başladım, bunu sürece yaymak önemli, okul ortamı olduğu için pek yorulduğumu hissetmedim kursta ne işlediysek kitaplarımdan çözmeye başlıyordum ve hiç yetişmeme derdi yaşamadım. Yani bu noktada kişinin şu ana kadar ne yaptığı önemli, 95TYT yapan biri için hayal değil ama sınav anı faktörü de önemli.

Sınavda ise basit dikkatsizliklerden dolayı ilk 1000'in az farkla dışında kaldım ve ben de bilgisayar mühendisliği seçtim.

Yani biraz da sınav anı, ilk 2000'e girmek çalışmayla sabitlenebilir ama boğaziçi şu anda 200'li sıralamalarda alıyor bu da demek ki gelecek paragraf sorusunun çeşidi bile çok belirleyici olur. Üstelik bilgisayar mühendisliklerine aşırı talep varken tahmin yapmak zor. O yüzden tavsiyem kesin ilk 1000'e gireceğim diye düşünmek yerine sınav için yapabileceğinizi yapın, çünkü öbür türlü 1200. olsanız bile üzebiliyor.

Son düzenleme:
Merhaba,

Sadece bilgisayar mühendisliği için konuşuyorum.

ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi üniversitesi'ni kazanmak çok mu zor?

Can değer abi bir videosunda ODTÜ, İTÜ için: "Babacan, bu adam ardını parçalarcısına, sırtından tek akarak hafta gün 9, 24 saat çalışıyor." diyor.

Yani bu kadar zor mu? İlk 1.000 istiyor resmen. Peki bu adamlar hiç ders çalışmak baymıyor mu?

Bir de iş bulma konusuna gelmek istiyorum. Yorumlarınız nelerdir?
O biraz insanın kendi iradesine giriyor. Çalışmaktan asla ve asla sıkılmayan insanlar var, genel olarak ilk 10.000 veya daha iyisini yapanların sadece kapasitesi ile bir yere geldiğini kimse iddia edemez, çalışmaya bağlı.

Lisede genel olarak çalışan, temeli olan birisi için 3 milyon kişi olması çok da etkilemiyor çünkü 12'ye geldiğinde o üç milyonun en az 2, hatta 2.5 milyonunu geride bırakıyor.
Hocam ama olayin bir de su yani var, denemelerde iki sene boyunca arka arkaya kapistigim(aralarda max iki uc net) iki arkadasimla benim aramdaki notlar sunlar.
Biri 20 yapti(sanirim 20ydi yanlis olmasin) Canakkale Dis.
Ben 60 yaptim, Nisantasi Bilgisayar.
Diger arkadas ise benden de kotu yapti fakat soylemiyor netini, bu sene mezun.

Bir yere kadar sinav yonetimi fakat ilk 10bin ve ustu gercekten cok azim ve acikcasi kafa istiyor.

Dostum evet ilk 1000 çok zor, özellikle ezberleyerek ilerleyen birisi için. Çünkü konuları anlamayacak, ezberleyerek ve bu ezberi soru çöze çöze pratikleştirerek ilerleyecek. Düşünsene bütün konuları bu şekilde bitiriyorsun. Çoğumuz böyleyiz. Biraz daha zeki olan bir öğrenci ise konuları mantığıyla anlayarak ilerleyecektir. Sonuç olarak ilk 1000 herkes için çok çok zor. Zeki birisi de çalışmadan hiçbir şey yapamaz. Stres yönetimi, süre bitmeden tüm soruları doğru yapma, müfredattaki bütün konuları eksiksiz öğrenmek; bunlar imkansız sayılır. Şöyle bir düşündüm de hakikaten bu imkansız sayılır. Sınav süreli ve bu süre içinde bütün soruları cevaplamak ve neredeyse hepsini doğru cevaplamak çok zor.

Geri
Yukarı