YKS'ye çalışırken oruç tutulmalı mı?

Adam öğrenci, muhtemelen 18-19 yaşında sınava hazırlanıyor. Belki okula bile gidiyor. Zihinsel olarak üst seviyede performans göstermesi için besin ve su tüketmesi lazım. Futbolcular da tutmuyor mesela. Tutacaksın kardeşim diyemezsin, oruçluyken gerekli fiziksel yeterliliği gösteremez çünkü. Dini kapalı kutu gibi dayatmaktan vazgeçin. Kur-an'da dediğiniz ibareler geçiyorsa kanıtlayın, aksi taktirde ordan burdan duyumla sanırımla olmaz bu işler.
Muhammed Salah tutuyor.
Dini kapalı kutu olarak sunmuyorum. Ben de öğrenciyim.

Mide bos iken beyin odaklanmak istedigi seye daha rahat odaklaniyor. Vucudun herhangi bir besini sindirmeye calismadigi icin bir efor harcamiyor. Bu sadece oructa degil normal aclikta da boyledir.

Kante tutuyor ve dediğiniz gibi birisi değil. Ayrıca Kur'an'da orucun şartlarında bu durumdan bahsediliyor. Mesajımda da özetlemiştim.

Olayın Kante ile vs. alakası yok. Ben bir örnekleme yapmadım. Arkadaş futbolcu üzerinden örnek verdi, o sebeple dedim.

Kur-an'da yazan her şey günümüz şartlarını tam olarak karşılamayabiliyor. Oradaki öğrencilik durumu ile şu an YKS'ye hazırlanan öğrenci durumu bir değil. Üniversiteye hayatını etkileyecek bir sınava girecek. O zamanlarda öğrencilik böyle bir şey değil.

Olayın Kante ile vs. alakası yok. Ben bir örnekleme yapmadım. Arkadaş futbolcu üzerinden örnek verdi, o sebeple dedim.

Kur-an'da yazan her şey günümüz şartlarını tam olarak karşılamayabiliyor. Oradaki öğrencilik durumu ile şu an YKS'ye hazırlanan öğrenci durumu bir değil. Üniversiteye hayatını etkileyecek bir sınava girecek. O zamanlarda öğrencilik böyle bir şey değil.
Nasıl örnekleme yapmadınız? Futbolcular da tutmuyor dediniz. Ben de ..... tutuyor dedim.

Bir sınava hazırlanmada oruç için zorlayacak bir şey göremiyorum. Eğer oruç tutuyorum zihnim iyi çalışmaz diyorsan tutma; gerisi seninle tanrı arasında kalıyor. Tutmak istemiyorsanız bahane üretmenize gerek yok, size oruç için baskı yapanlar utansın siz değil.

Geri
Yukarı