YKS'ye çalışırken oruç tutulmalı mı?

Kur'an'a göre özel bir durumu varsa tutmayabilirsiniz. Ama her türlü kaza orucu olacaktır tutmazsanız.
Birkaç gün deneyip görmenizi tavsiye ederim. Çok zorlamıyorsa tutmaya çalışın.

Düzenleme: Kontrol ettim.

Dînen mükellef yaşta olan birisinin imtihan sebebiyle Ramazan'da oruç tutmaması câiz değildir. Çünkü imtihan, dînen oruç tutmamayı mübah kılan mazeretlerden değildir. Aksine bu öğrencinin oruç tutması ve eğer gündüz ders çalışmak kendisine zor geliyorsa, derslerine gece yapması gerekir.

İmtihan sahiplerinin, öğrencilere karşı iyi davranmaları ve iki faydalı şeyi birarada tutmayı yani oruç tutmayı ve hazırlık için imtihana adapte olmayı bir arada yürütmeye çalışmaları gerekir.

Sabah 6 da kalkiyorum ve YKS hazirlaniyorum tutmak istiyorum ama cok zorlancagimi dusunuyorum, siz ne yapardiniz?

Ben de YKS'ye hazırlanıyorum ve bu sene tutmayacağım. Dinen soruyorsan; muhtemelen günah olacaktır (Din konusunda net bir şey söylemek hoş değil.). Ama ben zaten mezun olduğum için 1 ay boyunca temiz kafayla ders çalışmak istiyorum, 1 yıl daha kaldıramam çünkü psikolojik yükler biniyor üzerine.

Sabah 6'da kalkıyorsan tutmamalısın. Besine ve şekere ihtiyacın var çalışırken. Ben de tutmamıştım. Dinen bununla ilgili net bir şey yok zaten. Günah olacağını sanmıyorum. Keyfinden tutmamazlık yapmıyorsun neticede. Sonradan kaza edersen sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Tutmamak için bir neden yok. Özürlülük durumunuz mu var? Savaştayken bile oruç tutulması gerekiyor. İşkence ederler de dayanamazsınız mı ne bozulabiliyordu sanırım. Bu kısmını tam hatırlamıyorum.
Düzenini ona göre ayarlarsınız.
Mesela 4'de kalkın. Sahurdan sonra çalışmaya başlayın.
Sabah 6'da kalkıyorsan tutmamalısın. Besine ve şekere ihtiyacın var çalışırken. Ben de tutmamıştım. Dinen bununla ilgili net bir şey yok zaten. Günah olacağını sanmıyorum. Keyfinden tutmamazlık yapmıyorsun neticede. Sonradan kaza edersen sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Tutmamak için bir neden yok. Özürlülük durumunuz mu var? Savaştayken bile oruç tutulması gerekiyor. İşkence ederler de dayanamazsınız mı ne bozulabiliyordu sanırım. Bu kısmını tam hatırlamıyorum.
Düzenini ona göre ayarlarsınız.
Mesela 4'de kalkın. Sahurdan sonra çalışmaya başlayın.

Adam öğrenci, muhtemelen 18-19 yaşında sınava hazırlanıyor. Belki okula bile gidiyor. Zihinsel olarak üst seviyede performans göstermesi için besin ve su tüketmesi lazım. Futbolcular da tutmuyor mesela. Tutacaksın kardeşim diyemezsin, oruçluyken gerekli fiziksel yeterliliği gösteremez çünkü. Dini kapalı kutu gibi dayatmaktan vazgeçin. Kur-an'da dediğiniz ibareler geçiyorsa kanıtlayın, aksi taktirde ordan burdan duyumla sanırımla olmaz bu işler.

Geri
Yukarı