Ders çalışırken nasıl not tutulmalı?

Selamünaleyküm kardeşim öncelikle bir not defterin olsun.👍 Derse oturduğun zaman konu anlatımlı videoyu aç ve aklına takılan ve biraz kafa yorulması gereken yerleri güzelce yaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Reynxow hocam sizin de fikrinizi, nasıl not tuttuğunuzu merak ediyorum.
Ben genellikle küçük kağıtlara soru-cevap şeklinde not tutmayı seviyorum. Eğer zamanım kısıtlıysa veya üşeniyorsam, bunu RemNote uygulaması üzerinden yapıyorum. Konu anlatım videosunu izliyorum, izlerken de bir yandan kendime sorular hazırlıyorum. Örneğin kağıdın bir yüzüne "Impuls iletim hızını etkileyen faktörler nelerdir?" yazıyorum, arka kısmına da sorunun cevabını yazıyorum. Konu anlatımım bitiyor, kağıtlarım da birikmiş oluyor. Düzenli olarak bu kağıtları tekrar etmeye başlıyorum. Rastgele bir kağıt çekiyorum, soruyu okuyorum, cevabını aklımdan vermeye çalışıyorum. Verirsem güzel, veremezsem de hemen arkasını çevirerek öğreniyorum. Bunları her derse uygulayınca ve düzenli olarak tekrar edince de bilgilerin kalıcılığı artıyor. Yine de ben notları kısa tutup bol bol soru çözülmesi, yanlışlardan ders çıkararak öğrenilmesi taraftarıyım. Bu yönteme "Active Recall" yöntemi de deniyor, kendi araştırmanızı da yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı