YKS'ye Sıfır Temel İle 5.5 Ay Kala Nasıl Başlanmalı?

Tough Nut

Hectopat
Daha fazla  
Ben ömrü boyunca ders çalışmamış birisiyim 11. sınıfta okulu bırakıp açık öğretime geçtim ve açıktan liseyi bitirip geçtiğimiz donem YKS'ye girdim ve açık öğretim sivil hava ulaştırma bölümünü seçtim. 1 hafta öncesine kadar çalışıyordum ve yaptığım yanlışı fark ettim ve okumaya üniversite ye gitme kararı aldım. Hedefim sayısal 100k'ya bu sene ya da bir dahaki sene o 100k'ya gireceğim. Şimdi sorulara gelelim.
1- Kaynak önerisi:
İlk olarak aktif matematik ile başladım.
Bu kitapla ufaktan temel oluşturmayı planlıyorum. Temeli ufaktan oturttuktan sonra konulara geçeceğim kitapları inceledim ama AYT'de 31 tane matematik konusu var ve bu kanunları hepsini anlatan bir kitap bulamadım. Soru dağılımına baktım ve kitaplarla ilgili şöyle bir plan yaptım şu anki kitaptan sonra aynı yayının aktif geometri 0'dan olanını alacağım ardından karekok yayınlarının 0'dan trigonometri-integral-türev-logaritma-parabol kitaplarıyla devam edeceğim. Yaklaşık 10 konu kalıyor bunları da YouTube'dan konu anlatımını izleyip en son olarak da 345 matematik soru bankasıyla kapanışı yapmayı planlıyorum.
Matematiği bitirdik diyelim fizik kimya biyoloji bunları da yine karekok 0 serisiyle öğrenmeyi planlıyorum. Sizin kaynak (konu anlatımı) önerilerinizi bekliyorum.

2-Biraz birikmişim var:
Dershaneye şu konumda gitmenin mantıklı olduğunu düşünmüyorum çünkü 0 konumundayım dershaneye daha once hiç gitmedim şu anda dershaneye yazılmanın bir faydası olur mu ne dersiniz?
Sağda solda her yerde reklamını gördüğüm Doping Hafıza türevleri daha önce kullanan var mı kimisi zaman ve para kaybı olarak görüyor ama reklamları cidden çok iyi ilk gördüğümde gidip kayıt olacaktım az daha :)

3- Geçen sene bir Bolu'me yerlesmis olmam beni - yonde etkiler diye biliyorum, OBP 68. çok etki eder mi nasıl neye göre hesaplanıyor?

4- Şu anda aktif olarak bir bölümde okuyor olarak görünüyorum bu bölümü dondurmadan YKS'ye girip bölüm secebilir miyim? 2 üniversite aynı anda okunabiliyor mu?

Var mıdır sizin de şunu şöyle yap buna böyle çalış bu kaynağı kullan bu konuya ağırlık ver diyeceğiniz şeyler? Önerilerinizi bekliyorum.

Umarım hevesimi kaybetmem yapamayacağımı düşünmüyorum sadece pes etmekten korkuyorum.

YKS sonucunu sayısal 100K'ya girene kadar burada paylaşacağım.

Dershane zaten konuları sıfırdan anlatıyor(şimdi ilerlemişlerdir ama konuların yarısı duruyor daha yarısındayız) birebir ders alırsın kaçırdığın konular için etütler vs olur arkadaş edinirsin onlarla çalışırsın yani motive edecek her türlü uyaran var dershanede.

Doping Hafıza falan hiç uğraşma bence kafanı bozduğuna değmez orada anlatılanı anlamadığında sorabilecek birisi lazım

Geçen sene yerleştiysen OBP puanın yarıya iniyor diye biliyorum.

Şu noktada yapman gereken tek şey, '' hızlandırılmış konuları" takip etmek ve not tutma alışkanlığı kazanmak olacaktır. Bunların dışında, ta en başından konuların içine atarsan hem temeli oluşturmak zaman alır - ki o kadar vaktin yok - hem de öğrendiğin bi kaç konuyla kalmakla birlikte gereksiz zaman kaybetmiş olursun. Önerim hızlandırılmış bi şekilde konulara çalışman, bunun için de elindeki bütçeyi kullanarak bununla ilgilenen bi eğitim koçu tutabilir ve hızlandırılmış eğitime seni adapte etmesini isteyebilirsin

Durum güncellemesi aktif matematik kitabından ilerliyorum ama ilerleyemiyorum 🤔.yani 20 gündür aralıksız matematik çalışıyorum günde en az 5-6 saat. (gülmek yok uğraşıyorum)takıldığım bir türlü ben bunu tam öğrendim diyemediğim konu temel kavramlar. Bu konuyu rehber matematik ve mert hocadan dinledim benim hocam taktiklerle temel kavramlar kitabının yarısına geldim ama soru çeşitleri ve detaylar o kadar fazlaki son 2-3 güne kadar neredeyse kalem oynatamıyordum birkaç gündür soruları yavaş yavaş çözebilmeye başladım. Şimdi bana kolay bir soru bankası lazım hangi yayını almamı önerirsiniz videolarda 1.5 saatte yaptığı soruları yapmam neredeyse 3-4 saat sürüyor. Yani bu normal midir çok yavaş ilerliyorum. Konuyu tam öğrendim bu tam diyemiyorum geçmekte istemiyorum temel kavramlar hem TYT hem AYT de çıkıyor dershaneye şu durumda gerek olmadığına karar verdim daha neredeyse ilk konudayım ve sorun soruyu anlamamak değil soruya yorum yapıp başlayamamak ve evde soruyu sorabileceğim kardeşim var takıldığımda ona soruyorum. Evde ben kitap ve internet şeklinde çalışıyorum var mıdır dershaneden başka öneriniz veya şunu yanlış yapıyorsun dediğiniz şimdiden teşekkürler.

Sizi üzmek istemem ancak son 5 ay kala başlamak çok sabır ister hocam. Eğer temeliniz çok iyi ise 5 ayda yaparsınız ancak sıfır temel ile TYT'de yapabileceğiniz net sayısı 45-50'yi geçmez söyleyeyim o 45 netinde 28-30'u Türkçe'den diğerleri sosyalden ve fenden olur.

Sizi üzmek istemem ancak son 5 ay kala başlamak çok sabır ister hocam. Eğer temeliniz çok iyi ise 5 ayda yaparsınız ancak sıfır temel ile TYT'de yapabileceğiniz net sayısı 45-50'yi geçmez söyleyeyim o 45 netinde 28-30'u Türkçe'den diğerleri sosyalden ve fenden olur.
Hocam temel dediginiz şey 4 işlemdir , 4 işlemi bilen herkesin temeli var demektir diyelim ki arkadaşın temeli yok 1 haftada ilkokul 4 ten baslar 8 e kadar bitirir temelini atar ki bence buna da gerek yok cünkü zaten TYT matematik konularıın öğrenirken temel de atmış oluyorsun denklem çözmeyi ögrenip bölme bölünebilme vs bunları sıfırdan öğreniyorsun yani siz neye göre 45-50 yi geçmez diyorsunuz ben anlamıyorum açıkçası. Şimdi düzgünce Fen'e başlasa zaten 1 ayda +15 net yapar sosyalden zaten kafadan +10 net 30 türkce yapsa 10-15 matematik illaki yapılır yani bunun geometrisi de var geometriye de düzgün calisirsa 70-80 netleri görebilir insanları boşu boşuna karamsarlığa sürüklemeyin bu dediklerim yapılamayacak şeyler değil.

Hocam bir an önce ilk 12 konuyu bitirip AYT başla. TYT matematiği denemelerle vs halledersin problemleri de AYT calisirken halledersin ben öyle yapacağım.

Evet dediğiniz gibi baştaki konuları bir an önce bitirip AYT konularına geçmem lazım. Ama hala pratiklik kazanamadım devam ettikçe iyileşir daha hızlı şekilde kavramaya başlarım diye umut ediyorum.

Bu dediğiniz doğru olabilir ama herkes için geçerli değil. Kimisi çok hızlı anlar bütün konuları yetiştirir. Güzel sıralama yapan insanların videolarına baktığımda az da olsa bir kısmının kısa zamanda temeli oluşturup hedeflerine ulaştığını görüyorum. He ben yapabilirim yapamam yetişir yetişmez diye bir iddiam yok ama sonuna kadar bırakmayı düşünmüyorum son güne kadar çalışacağım. Sizlere sormammın sebebi bu az kalan süreyi en iyi şekilde değerlendirmek için varsa önerilerinizi öğrenmek istememdi.

Sabahın 9'unda 875k ile aramda geçen diyalog tam olarak bu oldu😁.https://youtube.com/shorts/cm_IlxXNB7w?feature=share

Tahminim 500-600k civarıydı 875 çok ağır oldu be 😭.

Tabii 3 ay matematik çalışabildim sadece karşılığında TYT+AYT 25 net yapabilmişim.
Sayısal olarak 100k öne gelmiş sıralamam.
OBP mahvetmiş benim sıralamamı yaklasik 200k geri atmış yanlış hesaplamadıysam.

Neyse şimdi plan yaz bitene kadar TYT mat bitirip bu sene çok daha disiplinli çalışmayı planlıyorum. 11 ay var önümde tekrardan sizden fikir istiyorum. 0 temeldim şu an ufaktan matematik temelim oluştu. Durum pek iç açıcı değil biliyorum daha girme vs yazıcaklar yazmasın.
Şimdiden teşekkürler.

Sabahın 9'unda 875k ile aramda geçen diyalog tam olarak bu oldu😁.https://youtube.com/shorts/cm_IlxXNB7w?feature=share

Tahminim 500-600k civarıydı 875 çok ağır oldu be 😭.

Tabii 3 ay matematik çalışabildim sadece karşılığında TYT+AYT 25 net yapabilmişim.
Sayısal olarak 100k öne gelmiş sıralamam.
OBP mahvetmiş benim sıralamamı yaklasik 200k geri atmış yanlış hesaplamadıysam.

Neyse şimdi plan yaz bitene kadar TYT mat bitirip bu sene çok daha disiplinli çalışmayı planlıyorum. 11 ay var önümde tekrardan sizden fikir istiyorum. 0 temeldim şu an ufaktan matematik temelim oluştu. Durum pek iç açıcı değil biliyorum daha girme vs yazıcaklar yazmasın.
Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20230720_202836.jpg
    IMG_20230720_202836.jpg
    226,9 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20230720_202836.jpg
    IMG_20230720_202836.jpg
    226,9 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı