Yoklama kaçağı üniversiteye kayıt yaptırabilir mi?

Hocam benim de bir sorum var. Ben 24 Aralık 2024 de 22 yaşını dolduracağım ancak haziran 2024 de sınava girip ağustos 2024 gibi üniversite tercihi yapacağım. Bir sıkıntı olur mu? Askeri şubeye gidip sormuştum bir sıkıntı olmaz dediler ancak aklım karıştı.
Yo senin için hiç sorun olmaz 24 Aralık'ta 22 yaşına gireceksen ya da dolduracaksan hiç sorun olmaz 22 yaş sonuna kadar süren olur. Yani kısaca 2002 doğumlu olman yeterli sınava girmek için. Sınavı kazandıktan sonra tecil alırsın direk zaten.

hocam ben de tam bilmiyorum. askeri şubeyi arayıp sorduğumda 2024ün sonuna kadar sıkıntı olmaz dedi. 2002 doğumluyum. tecilim 2024 temmuzda bitiyor. üniye kayıt olunca otomatik uzuyor galiba.
Aynen 2002 doğumluysan 2024 haziranda sınava girip kazandıktan sonra tecil alırsın sıkıntı olmaz.Doğum tarihi 2002 den daha önce olanlar için sıkıntı olur sınava bakaya girmek zorunda kalır.

Yo senin için hiç sorun olmaz 24 Aralık'ta 22 yaşına gireceksen ya da dolduracaksan hiç sorun olmaz 22 yaş sonuna kadar süren olur. Yani kısaca 2002 doğumlu olman yeterli sınava girmek için. Sınavı kazandıktan sonra tecil alırsın direk zaten.

Anladım hocam çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi 2002 doğumluyum bu 2024 sınavı mantıken son sınavım oluyor değil mi 2025 sınavına giremem askerlikten dolayı.

Anladım hocam çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi 2002 doğumluyum bu 2024 sınavı mantıken son sınavım oluyor değil mi 2025 sınavına giremem askerlikten dolayı.
Girersin ama obp düşer. 2024 te herhangi bir üniversiteye tecil için -düşük puanlı olsa da olur-kayıt yapman gerekir. 2025 'te girip kazanınca onu sildirirsin ama dediğim gibi obp puanından kesinti yapılır.

Girersin ama OBP düşer. 2024'te herhangi bir üniversiteye tecil için -düşük puanlı olsa da olur-kayıt yapman gerekir. 2025'te girip kazanınca onu sildirirsin ama dediğim gibi OBP puanından kesinti yapılır.

Aslında benim sorduğum 24'te tercih yapmazsam 25'te sınava girebilir miyim olacaktı ama dediğinize göre üniversite yazmadan olmuyor.

Bu arada e-Devlet'ten baktım şöyle görünüyor.
DÖNEMİNİZ YOKLAMA DÖNEMİ
DURUMUNUZ Askerliğiniz 02/07/2024 tarihine kadar ertelenmiştir.
Bundan sonra 22 olana kadar da süre var sonra 22 olduğum yıl yani 2025 artık asker kaçağı oluyorum değil mi?

Aslında benim sorduğum 24'te tercih yapmazsam 25'te sınava girebilir miyim olacaktı ama dediğinize göre üniversite yazmadan olmuyor.

Bu arada e-Devlet'ten baktım şöyle görünüyor.
DÖNEMİNİZ YOKLAMA DÖNEMİ
DURUMUNUZ Askerliğiniz 02/07/2024 tarihine kadar ertelenmiştir.
Yoklama dönemi 2024 Aralık ayına kadar tecil verir. Onda sıkıntı olmaz. 3 ayda 1 güncelleme yapıyorlar.Senin bir şey yapmana gerek yok. İstersen şubeye gidip direk aralık 2024 e çekebilirsin ama onlar sistemde otamatik güncelliyorlar gitmesen bile.

Yoklama dönemi 2024 Aralık ayına kadar tecil verir. Onda sıkıntı olmaz. 3 ayda 1 güncelleme yapıyorlar. Senin bir şey yapmana gerek yok. İstersen şubeye gidip direk aralık 2024'e çekebilirsin ama onlar sistemde otomatik güncelliyorlar gitmesen bile.

Hocam çok sağ olun askeriye gidip sordum ama bu yoklama dönemi yazısı aklıma kurt düşürmüştü.

Askerlik belgemde 01.01.2023 tarihine kadar askerlik ile ilişiğim yoktur yazıyor. (31 Aralık 2022 değil dikkat!) Seneye üniversite kaydı yapabilir miyim diye CİMER'e sordum ve gelen cevap bu.

Eki Görüntüle 1503242

Konu burada kilitlenebilir. Tecilinizin bittiği yıl sonuna kadar yoklama kaçağı olmuyorsunuz. Yoklamaya tabi oluyorsunuz. Gelecekte bu konuyu inceleyecekler için kısaca bilgi vereyim.

S) Yoklama kaçağı kayıt yaptırabilir mi?
C) Yoklama kaçağı üniversite kaydı yapabilir fakat tecili uzatılmaz. Kayıt yaptırdıktan sonra dondurup askere gitmeniz gerekir. Ayrıca gideceğiniz üniversiteyi tercih yapmadan önce arayın, bazı üniversiteler yoklama kaçağıyken kayıt yapmıyor olabilir.

S) Tecilim bittikten sonra hemen yoklama kaçağı mı oluyorum?
C) Hayır, tecilinizin bittiği yılın son gününe kadar yoklama yapmak için vaktiniz olacak. Bu süreçte yoklamaya tabi oluyorsunuz.
  • 01.01.2023'te tecili biten biri 31.12.2023 tarihine kadar yoklama işlemlerini yapmak zorunda. 1 Ocak - 31 Aralık arası yoklamaya tabi, 01.01.2024'ten sonra yoklama kaçağı oluyor.

• 10.05.2023'te tecili biten biri 31.12.2023 tarihine kadar yoklama işlemlerini yapmak zorunda. 10 Mayıs - 31 Aralık arası yoklamaya tabi, 01.01.2024'ten sonra yoklama kaçağı oluyor.

• 31.12.2023'te tecili biten biri 31.12.2023 tarihine kadar yoklama işlemlerini yapmak zorunda. 01.01.2024'ten sonra yoklama kaçağı oluyor.
S) Yoklamaya tabiyim, üniversiteye kayıt yaparsam tecilim uzar mı?
C) Evet uzar. Yoklama kaçağı, bakaya, asker kaçağı v.b olmadığınız sürece üniversiteye kayıt yaptırdığınızda teciliniz uzatılabiliyor.
Hocam benim askerligim uzar mı resim atacam bı bakar mısınız

Yeni konular

Geri
Yukarı