Yoklama kaçağı üniversiteye kayıt yaptırabilir mi?

@hasan5153 Hocam maalesef açıköğretim de obpyi kırıyor :(
Bir ihtimal daha var ama biraz şans lazım. Sen bu sene yoklama yaptırmazsan kaçak durumuna düşersin. Eğer olur da Ağustos ayına kadar yakalanmazsan polis çevirmesi vs. Kaçak olarak Ağustos'a kadar kalırsın. Sınava girdikten sonra askeri şubeye gidip yoklamanı yaptırır cezanı ödersin sana Kasım teciline kadar süre verir. O arada kayıt yaptırırsın ama çok riskli 1 kere yakalanma hakkın var o da Ağustos ayından önce olmaması lazım. Bir de 8 aylık ceza ödersin.

@hasan5153 Hocam maalesef açıköğretim de obpyi kırıyor :(

@hasan5153 hocam açıköğretim yazıp sınıfta kalmam ilerisi için problem yaratır mı? sonuçta derslerine veya sınavlarına girmeyeceğim
Ders kaydı yaptırman yeterli girmene gerek yok.

@hasan5153 hocam cezası çok fazla değil ödenir ben zaten genelde evden çıkmayan biriyim ama askeri şubeye gidince kaçak olarak yakalamazlar mı?
Yok hayır tutuklama diye bir durum yok. Senin önce yoklama yapman lazım yani sistemde askerlik yapabilmen için yerinin belli olması için yoklama yaptırman lazım. Askerlik alımları da Şubat Mayıs Ağustos ve Kasım'da gerçekleşiyor. Yani sen yoklama kaçağı durumuna düşersen Ağustos'a kadar yakalanmadığını farz edelim sınava girip çıktıktan sonra askeriyeye gidersin. Ağustos ayı sınıflandırması açıklandığı için (Temmuz da açıklanır) en erken seni Kasım ayında sınıflandırmaya tabi tutar sende şubeden o şekilde Kasıma kadar tecil belgeni alıp üniversiteye kayıt yaparsın ama dediğim gibi riskli polis çevirmesi vs olursa Ağustos'tan önce yakalanırsan sıkıntı yaşayabilirsin.

@hasan5153 hocam cezası çok fazla değil ödenir ben zaten genelde evden çıkmayan biriyim ama askeri şubeye gidince kaçak olarak yakalamazlar mı?
Kanuna tekrar bakayım dedim hocam da normalde tecil alırsın diye düşünüyordum ama kaçak olduktan sonra üniversite hiçbir şekilde tecil vermiyormuş. Benim hatam 2. ihtimal ortadan kalkıyor maalesef. Üniversiteye kayıt yaptırırsın ama askere gitmek zorunda kalırsın Yani sınava girersin üniversiteye kayıt yaptırırsın ama askerlik ertelemesi alamazsın benim söylediğim 2. yöntemde Kanun aşağıda

"Yoklama kaçağı veya bakaya kaldıktan sonra ya da 21 inci maddenin birinci fıkrası gereğince yoklama kaçağı olarak muayenesi yapılarak sınıflandırma kaynağına alınacaklardan; sevke tabi tutulacağı celp tarihine kadar okula kayıt yaptıranların bu fıkra kapsamında askerlikleri ertelenmez".

Son düzenleme:
Konuyu okudum ama yine de emin olmak için sormak istiyorum. 2002 mayıs doğumluyum. 2021 temmuz ayında liseden mezun olur olmaz askerliğim otomatik olarak 2024 temmuz ayına tecillenmiş. Ben şubeye hiç gitmedim. Seneye üniversite sınavına girdikten 2 hafta sonra tecilim bitiyor yani. Şimdi anladığım kadarıyla 2024'ün son gününe kadar yoklama kaçağı olmuyorum. Otomatik olarak 3 ay 3 ay şeklinde tecilim 2024'ün sonuna erteleniyor galiba. Bu durum üniversite kayıtlarında bir sıkıntı çıkartır mı?

Konuyu okudum ama yine de emin olmak için sormak istiyorum. 2002 Mayıs doğumluyum. 2021 Temmuz ayında liseden mezun olur olmaz askerliğim otomatik olarak 2024 Temmuz ayına tecillenmiş. Ben şubeye hiç gitmedim. Seneye üniversite sınavına girdikten 2 hafta sonra tecilim bitiyor yani. Şimdi anladığım kadarıyla 2024'ün son gününe kadar yoklama kaçağı olmuyorum. Otomatik olarak 3 ay 3 ay şeklinde tecilim 2024'ün sonuna erteleniyor galiba. Bu durum üniversite kayıtlarında bir sıkıntı çıkartır mı?

2024 aralık ayının sonuna kadar yani 22 yaş sonuna kadar tecil süren var. Üniversiteye kayıt yaptirman için herhangi bir sorun olmaz. Onlar otomatik tecil eder. Lise mezunları için 22 yaş sonu tecil bitiş tarihi bunu geçmediğin sürece sorun yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı