Yokuş çıkamayan tırlar

Eski tırlarda bir ihtimal. Takviye vitesi varsa kalmaz zaten. Hızı düştüğü yokuşta emniyet şeridine yanaşır insanlar rahat geçsin diye takviye viteslede çıkar. Yokuşta kalma durumu söz konusu değil. Akrabalarım var tırcı olan onlardan biliyorum.

Araç atâlet aldığı zaman kademeli olarak statik sürtünme yerini dinamik sürtünmeye bırakır ve tork ihtiyacı azalır.
Aracın durduğu yerde de beygire ihtiyacı vardır, sadece devir ile alakalıdır bu. Araçlarda biri yükselirken diğeri azalmaz, peak noktaları farklıdır sadece. Ha, 5000-6000 devir gibi devirlerde aktarılan güçte kayıplar yaşanacağı için tork belki birazcık düşebilir. Bunun da sebebi zaten beygir peak noktaya geldiği için değil.

Yeterince temele inmedin sen şu an. İkisi de Tork Konvektörlü ya da Çift kavramalı kategorilerinde değiller mi? Her dişli mekanizmasını temel referans alsak Quattro’da başka bir şanzıman tipi olurdu.
Diferansiyel ile şanzıman farklı dişli grupları, yani evet. Quattro, xDrive veya düz 4WD'den farklı bir çekiş sistemi, farklı dişli oranlarına, farklı dişli tiplerine, farklı tepkilere sahip. S-Tronic'i ayrı bir şanzıman tipi olarak vermeniz gerekirdi.

Bir kere Axor 1840 'a binmiştim. Bursa girişindeki rampada bire düştük. Tır kalkarken kafa kaldırarak gidiyordu. Senin şanzımanın sağlamsa yavaşta gitsen çıkarsın illaki.
Taa ki teker sarana kadar. Çekiş tekerleri boşa dönüyorsa Allah kurtarsın.

Avrupa'da gümrük halatlı tırlar genelde 40 ton yükle seyahat ederler. 60 ton üzeri yazan arkadaşa ithafen yüklemeden sonra tır genelde dingil kantara alınır ve her dingilin maximum ağırlıkları vardır. Eğer fazla gelirse tekrardan yük düzenlenir ve kurallara uygun bir şekilde yola çıkar. Tonaj fazla ise ilk dingil kantarında cezayı eline alması garantidir. Bu yükler kimi zaman oldukça hassastır ve trafikte ona göre hareket ederler. Sonuç olarak yokuşta yavaşta olsa kalkar. Kalkmama durumu söz konusu değildir.
Hangi durumda kalkmakta oldukça zorlanır şöyle söyleyeyim düzensiz yüklenmiş tırlar, yani ön dingillerde yük yoksa ve son arka 3 dingilin üzerine makine gibi ağır bir yük konulursa problem oluşturabilir.

Son düzenleme:
Diferansiyel ile şanzıman farklı dişli grupları, yani evet. Quattro, xDrive veya düz 4WD'den farklı bir çekiş sistemi, farklı dişli oranlarına, farklı dişli tiplerine, farklı tepkilere sahip. S-Tronic'i ayrı bir şanzıman tipi olarak vermeniz gerekirdi.
Hayır gerekmezdi de; Quattro'dan S-Trıonic'e nasıl geçtik? Bunların ikisi de farklı şanzımanlar. Quattro ayrı, S-Tronic ayrı. Quattro'nun farkı aktarmada şanzıman harici 8 kademeli mekanik salyangozlu olması. Kavramları karıştırmayalım.

Neden gerekmezdi sorusunun cevabı ise yukarıda dediğim gibi bunlar Çift kavramalı Otomatik Şanzımanlar. Ayrı belirtecek olsak ne diyeceğiz?

Aracın durduğu yerde de beygire ihtiyacı vardır, sadece devir ile alakalıdır bu. Araçlarda biri yükselirken diğeri azalmaz, peak noktaları farklıdır sadece.
Motorun ürettiği ile yolda kullanılanı karıştırıyorsun. 120 ile giderken motorun ürettiği torkun ne kadarı yere basar mesela?

Ha, 5000-6000 devir gibi devirlerde aktarılan güçte kayıplar yaşanacağı için tork belki birazcık düşebilir.
Tork burada birazcık düşmez, ister yolda ister dyno'da ister askıda tork tamamen dibe çakılır. 6000 devirde ne torkundan bahsediyoruz?

Aracın durduğu yerde de beygire ihtiyacı vardır
Her araç devir üretirken beygir üretir. Hiç yoktur demedim, ihtiyaç yoktur dedim. Statik sürtünme eşiği aşılana kadar ihtiyaç yoktur. Değiştirilir - artar - azalır kısmında takıldıysan orada motordan değil şanzımandan bahsediyorum. Biri artıp diğeri azalmasa 150 ile giderken, 10 ile hızlanırken şanzımana yüklediğin torku birden şanzımana bindirdiğinde ya da 5'ten 2'ye çektiğinde ne olacağını hayal et, mantıklı gelecek.

Hayır gerekmezdi de; Quattro'dan S-Trıonic'e nasıl geçtik? Bunların ikisi de farklı şanzımanlar. Quattro ayrı, S-Tronic ayrı. Quattro'nun farkı aktarmada şanzıman harici 8 kademeli mekanik salyangozlu olması. Kavramları karıştırmayalım.

Neden gerekmezdi sorusunun cevabı ise yukarıda dediğim gibi bunlar Çift kavramalı Otomatik Şanzımanlar. Ayrı belirtecek olsak ne diyeceğiz?

Motorun ürettiği ile yolda kullanılanı karıştırıyorsun. 120 ile giderken motorun ürettiği torkun ne kadarı yere basar mesela?

Tork burada birazcık düşmez, ister yolda ister Dyno'da ister askıda tork tamamen dibe çakılır. 6000 devirde ne torkundan bahsediyoruz?

Her araç devir üretirken beygir üretir. Hiç yoktur demedim, ihtiyaç yoktur dedim. Statik sürtünme eşiği aşılana kadar ihtiyaç yoktur. Değiştirilir - artar - azalır kısmında takıldıysan orada motordan değil şanzımandan bahsediyorum. Biri artıp diğeri azalmasa 150 ile giderken, 10 ile hızlanırken şanzımana yüklediğin torku birden şanzımana bindirdiğinde ya da 5'ten 2'ye çektiğinde ne olacağını hayal et, mantıklı gelecek.

1- Quattro bir şanzıman değil, transfercase türüdür. Mekanik salyangoz diye arattığımda saçmalıktan öte bir şey çıkmıyor. İlk defa duyuyorum. S-Tronic şanzıman, Quattro çekiş sistemidir.
Kavramanın çekiş sistemiyle alakası yok, yine yanlış yere bağdaştırıyorsunuz. Herhangi bir S-Tronic aracın örneğin A6 2.0 TDI Quattro 2017, monokok şemasını incelemenizi öneririm.

2- Ayağınız gazda olmadığı sürece, aracın ağırlığı ve vites dişlisi oranlarına bağlı olarak değişken. Ayağınız gazda olduğu sürece minik kayıplar haricinde, araç viteste olduğu sürece motorun 20nm döndürme kuvveti bile tekerlere iletilir. Bir cismin momentumu, ona uygulanan kuvveti emmez. Bunu unutmayın.

3- 15'e yakın aracı dynoya soktum. Gerek atmosferik dizel, gerek atmosferik benzinli, LPG'li, Turbo benzin, Turbo dizel, kompresör, TFSI, FSI falan ama hiçbirinde yere çakılma görmedim.

4- Biri artıp diğeri azalmasadan kastınız nedir? 5'den 2'ye çekmek ne alaka?
150 ile giderken şanzımana binen tork ile, 1. vitesteki tork aynıdır. Sadece dişlilerin boyutundan dolayı bunu hıza dönüştüremezsiniz. 5'ten 2'ye çektiğinizde motorun üst kapak patlamasının sebebi tork değil, 5. vitesin 0.90 oranı kranka 3000 devirde 140km/h'lik bir dönme potansiyeli sağlıyorken, sen motoru 2. vitese geçirdiğinde motor aynı hıza 2.90 oranındaki dişliyle ulaşmaya çalışıyor. Tork veya beygirle alakalı bir durum değil. O yüzden evrensel bir olay. 5000 beygir araçtada yaşarsın, 50 beygir araçtada.

1- Quattro bir şanzıman değil, transfercase türüdür. Mekanik salyangoz diye arattığımda saçmalıktan öte bir şey çıkmıyor. İlk defa duyuyorum. S-Tronic şanzıman, Quattro çekiş sistemidir.
Kavramanın çekiş sistemiyle alakası yok, yine yanlış yere bağdaştırıyorsunuz. Herhangi bir S-Tronic aracın örneğin A6 2.0 TDI Quattro 2017, monokok şemasını incelemenizi öneririm.
Terminoloji kavgasına döndü. Transfercase ise neden başta biz şanzıman tiplerinden konuşurken 4WD örnekleri verdin yukarıda anlamadım. Ben aktarma sonrası birisinde mekanik işlem devam ettiğinden farklı şanzımanlar kelimesini kullandım o yüzden yanlış anlamış olabilirsiniz. Salyangoz yine saçmalık değil de siz biraz daha araştırın o konuyu.

2- Ayağınız gazda olmadığı sürece, aracın ağırlığı ve vites dişlisi oranlarına bağlı olarak değişken. Ayağınız gazda olduğu sürece minik kayıplar haricinde, araç viteste olduğu sürece motorun 20nm döndürme kuvveti bile tekerlere iletilir. Bir cismin momentumu, ona uygulanan kuvveti emmez. Bunu unutmayın.
Bu noktada ben zaten bir şey demedim, yılan hikayesine dönüyor. Bu bilgiyi neden ötürü verdin mesela? Momentum dediğin şey en basit haliyle hareket demek zaten, "Momentum, ona uygulanan kuvveti emmez." çıkarımından ne anlayalım? Kullandığın kavramlar cümlelerine gelişigüzel yerleşiyor.

3- 15'e yakın aracı dynoya soktum. Gerek atmosferik dizel, gerek atmosferik benzinli, LPG'li, Turbo benzin, Turbo dizel, kompresör, TFSI, FSI falan ama hiçbirinde yere çakılma görmedim.
Benim araçlarımdan birisi S-Tronic TFSI zaten. Yine şanzımandan motora döndük bak mesela, anlatamıyor gibiyim. O motor dyno'da bağırırken aslında üretiliyor görünen torku yere basmıyor, yere basmıyorsa aslında şanzımanda da tork yoktur demektir. Hani onlar birbirine direkt bağlı ya.

Bu arada motorların beslemeleri ile alakalı bir durum bu zaten değil. Saymana gerek yoktu yani, olayın motordan bağımsız olduğunu bilmeme kaçıncı sefer söylüyorum.

4. sorunun cevabı da yukarıda var zaten ama aslında kendi kendinle çelişiyorsun zaten; Dişli oranlarından dolayı olduğunu savunduğun şey zaten benim dediğimle aynı şey. Dişli oranı da tork ayarını yapan mekanizma ya hani. Dişlide güç var ancak tork yok ise dediğim şey oluyor. Kranka gitmene gerek yok, şanzımandan çıkmadan aynı senaryoyu tekrar hayal et.

Motordan gelen kuvvet tıpkı transformatör mantığı gibi ters orantılı olarak şanzımanda değiştirilir. Beygir ya da Tork artırılır, birisi artarken diğeri düşer.
Hocam beygir her zaman aynıdır, Tork artarken düşen beygir değil devirdir. Tork düşerken artan beygir değil devirdir. Tork anlık ve zamandan bağımsız olan güçtür. Önemli olan o tork üretilirken kaç devir çevrilebilindiğidir, devir torkun katsayısıdır, ikiside birbiri olmadan 0'dır. Beygir ise tork × devir = gerçek güçtür.

Hocam beygir her zaman aynıdır, Tork artarken düşen beygir değil devirdir. Tork düşerken artan beygir değil devirdir. Tork anlık ve zamandan bağımsız olan güçtür. Önemli olan o tork üretilirken kaç devir çevrilebilindiğidir, devir torkun katsayısıdır, ikiside birbiri olmadan 0'dır. Beygir ise tork × devir = gerçek güçtür.
Doğru diyorsunuz hocam, düzeltiyorum.

Geri
Yukarı