Yolda Bulduğum Yavru Kedi

Kağan K

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Bugün çok acayip bir şey oldu. Havuza gitmiştim ben çarşamba günü ve eczacının verdiği yanlış krem yüzünden havuzda bir güzel yandım. 2. derece yanık olmuş omzum, sırtım. Her neyse. Cuma günü acile gittim ve merhem sürdüler. Pazartesi cildiyeye git dedi gidemedim. Bugün gittim sabahın köründe sıra falan aldım. Neyse işim bitti hastanede otobüsle eve geçecektim. Otobüs geldi bir baktım kartın vizesi dolmuş. Cebimde de para yok alamadım bilet. İndim otobüsten eve doğru yürümeye başladım. Eve doğru çıkarken bir baktım ağacın altında bir yavru kedi. Biraz bakındım, soruşturdum bulamadım kimseyi. Kucakladım evin yolunu tuttum. Önce bir miyavladı falan şüpheye düştüm. Acaba annesini mi bekliyordu? diye. Sonra devam ettim yoluma. Ama hava nasıl sıcak durduğum yerde ter akıtıyorum. Bizim evde uzak bayır çıkıyorsun falan. Neyse zar zor getirdim evin önüne. Hemen su kabının yanına getirdim. Suyunu içirdim biraz ıslattım ferahlasın diye. Ekmek içi yedirdim doydu etti oyun oynadık kamelya da, uyudu kucağımda falan. Asıl mevzuya geçelim;
  • Kartondan ev yaptım elimden geldiğince fakat içinde uyumuyor. Arabanın altına giriyor, neden?
  • Oynarken sürekli tırnakları dışarıda, neden?
  • Oynarken tırnaklıyor, ısırmaya çalışıyor. Neden?
  • Kaç haftalık olduğunu falan bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim?
  • Yuvaya nasıl alıştırabilirim?
  • Isırdığı, tırmaladığı zaman bir hastalık olur mu?
  • Biti falan var mıdır?
  • Annesi var mıdır?
  • Neyle beslemeliyim?
  • Ufak bakkaldan süt aldım, içiyor. Bi zararı olur mu?
  • Bundan sonra neler yapmalıyım?
Bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bugün çok acayip bir şey oldu. Havuza gitmiştim ben çarşamba günü ve eczacının verdiği yanlış krem yüzünden havuzda bir güzel yandım. 2. derece yanık olmuş omzum, sırtım. Her neyse. Cuma günü acile gittim ve merhem sürdüler. Pazartesi cildiyeye git dedi gidemedim. Bugün gittim sabahın köründe sıra falan aldım. Neyse işim bitti hastanede otobüsle eve geçecektim. Otobüs geldi bir baktım kartın vizesi dolmuş. Cebimde de para yok alamadım bilet. İndim otobüsten eve doğru yürümeye başladım. Eve doğru çıkarken bir baktım ağacın altında bir yavru kedi. Biraz bakındım, soruşturdum bulamadım kimseyi. Kucakladım evin yolunu tuttum. Önce bir miyavladı falan şüpheye düştüm. Acaba annesini mi bekliyordu? diye. Sonra devam ettim yoluma. Ama hava nasıl sıcak durduğum yerde ter akıtıyorum. Bizim evde uzak bayır çıkıyorsun falan. Neyse zar zor getirdim evin önüne. Hemen su kabının yanına getirdim. Suyunu içirdim biraz ıslattım ferahlasın diye. Ekmek içi yedirdim doydu etti oyun oynadık kamelya da, uyudu kucağımda falan. Asıl mevzuya geçelim;
  • Kartondan ev yaptım elimden geldiğince fakat içinde uyumuyor. Arabanın altına giriyor, neden?
  • Oynarken sürekli tırnakları dışarıda, neden?
  • Oynarken tırnaklıyor, ısırmaya çalışıyor. Neden?
  • Kaç haftalık olduğunu falan bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim?
  • Yuvaya nasıl alıştırabilirim?
  • Isırdığı, tırmaladığı zaman bir hastalık olur mu?
  • Biti falan var mıdır?
  • Annesi var mıdır?
  • Neyle beslemeliyim?
  • Ufak bakkaldan süt aldım, içiyor. Bi zararı olur mu?
  • Bundan sonra neler yapmalıyım?
Bekliyorum.
Doğruya doğru fazla ehil biri değilim. Ama biz de aylardır sokak kedisi besliyoruz, oradan biraz bilgim var..
  • Karton evlerde pek rahat edemezler. Araba altı sanırım serin geldiğinden oraya gidiyor. Tavsiyem serin ve gölgelik bir alanda yumuşak bir zemin hazırla. Yuva gibi kapalı bir yer olmak zorunda değil..
  • Tırmalamak en büyük zevkleridir. Bir de yeni olduğundan sana hemen alışamazlar. Bir süre içten bir ses çıkarabilirler elini yaklaştırdığında. Sanırım ya tepkisinden ya da oyun oynamak istediğinden yapıyor.
  • Bırak ısırsın. Çok şirinler. Emip, kemiriyor zaten.. Zevklidir yani.. :D
  • Resim atabilirsen at. Belki anlaşılır.
  • Yumuşak zemini görünce kendisi alışır oraya zaten.. :) Ama sen orada onunla oyunlar oyna, uyur gibi olursa oraya yavaşça bırak. (y)
  • Olabilir. Neticede sokak hayvanı. Tavsiyem veterinere gidip muayene edip, aşılatman.. Ama biz halen götürmedik.. :D
  • Biti olmaz olur mu? Sokak hayvanı bu. :)
  • Annesi, babası, hatta dedesi, ninesi bile vardır. :p Bana kalırsa almaman daha iyi olurdu. Bence yarın aynı yere yavruyla beraber gidip bir bak. Belki annesi arıyordur yavrucağızı..
  • Biz sütle beslerdik. Ama daha çok annesini beslerdik. O kendi sütünü verirdi yavrulara. Tavsiyem biraz büyükse BİM'den hindi salam alıp yedirmen. F/P olarak en iyisi o bence.. :D
  • Go to the vet! (y)

Keşke sütü sulandırmadan vermeseydiniz.
Yıkamanızı tavsiye etmem ishal oluyorlar.
Ekmek ile suyu karıştırıp püre yapın. "Kedimin maması bittiğinde onunla idare ediyor.:p'
Veteriner araştır sokak kedilerini ücretsiz muayene eden yerler var.
Tavuk ciğerini kavurup az bir şey verebilirsin."5tl bir şey' Ama alıştırma sakatat sonuçta.

Annesi onu, arabanın altında doğurmuş olabilir. Ve annesi oradadır diye oraya gidip annesini arıyor olabilir. Alışkanlık meselesi diyeyim. Hayvan korkuyor da olabilir. Daha seni tanımıyor çünkü.

NOT: Kediler hakkında hiçbir fikrim yok, bu sadece şahsi fikrim. Yanlışım var ise affola. :) Hayatım boyunca kuş, balık bile olsa hiçbir hayvan beslemedim. İnşallah bir gün besleyebilirim. Çok isterim bir köpeğim olsun, benimle oynasın. Onu eğiteyim.

Kumrular, kediler yakında gergedan girecek hocam sizin eve.:D
Burada herkes konuşur ama en iyisi siz onu bir veterinere götürün, o daha sağlıklı cevaplar verecektir.

Gergedan için daha büyük bir kasa pardon :D ev almak lazım kapısı hangar tipi olan. Gergedan :D hala gülüyorum. Kedi sevmek dışında beslemedim yorum yapamayacağım herkes gereken mesajı yazmış önce olay mahaline geri dön anasını görürsen yanına sal gitsin göremezsen doğru veterinere.

Ben de aynı şekilde bir kedi bulmuştum geçen yaz. Tecrübelerimi paylaşayım:

Arabanın altına girmesi psikolojik bişey sanırım ben de ilk gün kutunun içine koymuştum uyandığımda yatağımın altındaydı.
Üstte de belirttikleri gibi tırmalamaya bayılıyorlar. Büyüdükçe bana kalıcı izler oluşturmaya başladı.
Fotoğrafını atarsan kedinin yaşını tahmin edebiliriz. Ama muhtemelen 1 aylık falandır.
Yuvaya alışmadı benim hayvan istediği yerde yatıyordu.
Sokaktan bulduğun için çok bitli oluyorlar, biraz kendini toparladıysa veterinere götür iç-dış parazit aşılarını yaptır.
Annesi muhtemelen ölmüştür hocam. Annesi yakınlarda olsa ağaç kenarına koyup gitmezdi. Zaten tek yavru olması da yuvadan uzak olduğuna işaret ediyor, çünkü kediler tek yavrulamaz.
Eğer kedi kirliyse bu da annesinin olmadığına işaret.
Pet-shoplarda ve veterinerlerde, onlara özel süt tozu oluyor. İnek sütüyle beslemeyin.
Kedi 2 aylık olana kadar besleyin, sonra isterseniz evde kalır, isterseniz sahiplendirirsiniz.
Benim kedi neredeyse bir yaşında. Öküz gibi oldu garfield'a benzedi iyice.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı