YouTube reklam engelleyici kullanımına izin vermiyor

"100TL'ye çıkarsa görüşürüz" falan yazıyorsunuz şaka gibi :d. Aylık ücreti su parasından yarım kumru fiyatına çıkıyor. Neyse daha fazla uzatıp sizle tartışmaya girmeyeceğim ne de olsa istediğinizi yapmakta özgürsünüz. Ben fikrimi belirttim katılıp katılmamak size kalmış. İyi sosyaller size.
Bugün su parasına verirler, yarın yarım kumru fiyatına çıkar, sonra da absürt fiyatlara çıkar. Burada önemli olan fiyat değil, firmanın bunu dayatma şekli. Premium kullanıcıları oldukça fazla zaten. Kendi ekosistemine bağlayıp sonrasında bunu değiştirmesi yanlış.

Bugün su parasına verirler, yarın yarım kumru fiyatına çıkar, sonra da absürt fiyatlara çıkar. Burada önemli olan fiyat değil, firmanın bunu dayatma şekli. Premium kullanıcıları oldukça fazla zaten. Kendi ekosistemine bağlayıp sonrasında bunu değiştirmesi yanlış.

Nasıl yani dayatma şekli derken? Koskoca firma size eşi benzeri olmayan ücretsiz(sözde) bir hizmet veriyor ve siz bu hizmet karşılığında birkaç reklam izliyorsunuz. He derseniz reklam izlemek istemiyorum o zaman verirsiniz parasını uslu uslu içerikleri izlersiniz. Ayrıca "premium kullanıcıları zaten fazla" demeniz kadar saçma bir şey yok xd. O zaman gidin bir restauranta yemeğinizi yiyin daha sonra adisyon geldiğinde "buraya çok müşteri geliyor. Ben size bana verdiğiniz bütün hizmetler için gerekli ödemeyi yapmayacağım" deyip çekip gidin. Böyle saçma iş mi olur?

Nasıl yani dayatma şekli derken? Koskoca firma size eşi benzeri olmayan ücretsiz(sözde) bir hizmet veriyor ve siz bu hizmet karşılığında birkaç reklam izliyorsunuz. He derseniz reklam izlemek istemiyorum o zaman verirsiniz parasını uslu uslu içerikleri izlersiniz. Ayrıca "premium kullanıcıları zaten fazla" demeniz kadar saçma bir şey yok xd. O zaman gidin bir restauranta yemeğinizi yiyin daha sonra adisyon geldiğinde "buraya çok müşteri geliyor. Ben size bana verdiğiniz bütün hizmetler için gerekli ödemeyi yapmayacağım" deyip çekip gidin. Böyle saçma iş mi olur?
Söylediklerimin verdiğiniz örnekle uzaktan yakından alakası yok. Sosyal'in ücretsiz platform olarak devam edip, kullanıcıları kendine bağlayıp rakipsiz bir hale geldikten sonra üyeleri "taciz" edercesine her mesaj veya soru için para istemesini düşünün.

YouTube'un yaptığı bu. Şahsen geçtiğimiz Nisan ayına kadar Premium üyesiydim, fakat bu dayatmaların ve kullanıcılarla dalga geçercesine uzun reklamların sonucunda Premium üyeliğimi sonlandırdım ve bu oluşumun parçası olmak istemedim. Mobilde alternatif istemci kullanıyorum, masaüstünde de reklam engelleyici.

YouTube'un sürdürülebilmesi için Premium saçmalığına ihtiyacı yok. Yaklaşık 10 sene kadar, 2014'e kadar Premium'suz altyapısını sürdürebilen bir platformun kullanıcılardan alacağı 30₺ ile ayakta kalacağını düşünecek bir psikolojiye sahip olmadığım için de mutluyum.

Restorant örneği de oldukça saçma, aşevi mi orası? Ücretsiz yemek ile başlayıp sonra para mı istiyorlar? O zaman YouTube ilk kurulduğunda ücretli platform olarak kurulsaydı?

Söylediklerimin verdiğiniz örnekle uzaktan yakından alakası yok. Sosyal'in ücretsiz platform olarak devam edip, kullanıcıları kendine bağlayıp rakipsiz bir hale geldikten sonra üyeleri "taciz" edercesine her mesaj veya soru için para istemesini düşünün.

Nasıl verdiğim örneğin alakası yok :d? Bir hizmet alıyorsan seve seve o hizmetin bedelini(reklam seyretmek olur, premium almak olur vs.) Ödemelisiniz. Derseniz ben ne para vermek istiyorum ne de reklam seyretmek istemiyorum o zaman diyebileceğim bir şey yok. Kalan seçenekler benim ve benim gibilere uygun değil.

YouTube'un sürdürülebilmesi için premium saçmalığına ihtiyacı yok. Yaklaşık 10 sene kadar, 2014'e kadar premium'suz altyapısını sürdürebilen bir platformun kullanıcılardan alacağı 30₺ ile ayakta kalacağını düşünecek bir psikolojiye sahip olmadığım için de mutluyum.

Cebimdeki 30TL gibi bir parayı çok paraymış gibi lanse edecek bir psikolojiye sahip olmadığım için de mutluyum.

Restorant örneği de oldukça saçma, aşevi mi orası? Ücretsiz yemek ile başlayıp sonra para mı istiyorlar? O zaman YouTube ilk kurulduğunda ücretli platform olarak kurulsaydı?

2005 yılıyla 2023 yılını bir mi tutuyorsunuz? Sizce o zaman ki maaliyetle şimdiki maaliyet aynı mı? Bu tartışmada bence dili hakim olduğu için net bir yere varamayız. Sen reklam engelleyicini kullan, bana etik gelmediği için ben kullanmayacağım. İyi sosyaller size.

Geri
Yukarı