Yüksek 2.El Otomobil Fiyatlarına Karşı Çözüm Önerisi

orenishi

Decapat
Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz üzere 2. el otomobillerde fahiş fiyatlandırmaların ardı arkası kesilmiyor. İnsanlar birbirlerinden gördüğü fiyatlarla daha da cüretkarlaşıp sürekli develasyon yaratıyorlar.
Zaten fiyatlar çok yüksek, ülkenin durumundan dem vurmuyorum bile. Lakin 2. el piyasası aklını ve mantığını yitirmiş durumda. İnsanlar sarı siteye girince psikolojileri bozuluyor, anksiyeteye kapılıyor.
Haftalardır bunun üzerine düşünüyorum, kök nedenlerini irdeliyor bir çözüm arayışı olabilir mi diye akıl yürütüyorum. İnanın metabolizmam bozuldu.
Ancak benim aklımda bu soruna karşı üretilebilecek mantıklı bir fikir var.
Sahibinden.com'a destek bölümünden iletişim kurarak bu talebi toplu bir şekilde iletebiliriz.

İlanlara yorum yapabilme özelliği.
1-ilan sahibi isterse yorumları kapatabilir (malına güvenini gösterir)
2-ilanlara yapılan tüm yorumlar anonim olacak ve kişisel veriler paylaşılmayacak. (oluşabilecek husumetlerin önlenmesi için)
3-yorumlara yorum da yapılabilecek ve like kadar disslike ta çok önemli olacak.
4-ilana yorum yapılabilmesi için en az 1 senelik üyelik zamanı gerekecek. (flootları önemlemek amaçlı)

Bu mantıksızlığı destekleyen kümülatif şuur oluşturan fiyatlandırmalara karşı bir hamle gelmezse bu gidişin duracağı yok.
Ekşi sözlük başlığı açabilecek arkadaşlar bu öneriyi geliştirip Sahibinden'e talep girecek arkadaşlar aranıyor.
Desteğiniz önemli, bari bir şey iyi gitsin her bakımdan aklımızı yitirmeyelim arkadaşlar.
20 30 senelik arabaları alabilmek için yıllarca çalışıp biriktiremeyeceğimiz paraların istendiği bir ortamda daha kötüye gitmez diye bekleyip her geçen gün hayalimizi çöpe atmayalım. Bunun için bir şeyler yapalım. Bu mantıksız gidişata karşı bu talebimizi sarı siteye bildirelim.

Son düzenleyen: Moderatör:
@orenishi Herkes her şeyin farkında ama her model için whatsapp grupları var. Toplu şekilde yükseltiliyor. Bunu sahibinden de görüyor ama karışması için herhangi bir sebep yok çünkü zaten ilan ve reklam için parasını alıyor sahibinden.

Arkadaşlar öğrenilmiş çaresizlik ve kabullenme halini anlıyor ve hak getiriyorum. Yalnız birde dünyaya "böyle gelmiş böyle gidecek" söyleminin ötesinden bakalım. Bu talebimizi iletelim. Yorum sistemi bu konuda ne yapacak görelim. Fiyatların nasıl arttığını biliyoruz ama hep içimize konuşuyoruz. Bizim bu konuda talep oluşturmamız, ekşi sözlük gibi bir platformda bu başlığın konuşulması bence bu sistemi hayata geçirebilir.

Arkadaşlar öğrenilmiş çaresizlik ve kabullenme halini anlıyor ve hak getiriyorum. Yalnız birde dünyaya "böyle gelmiş böyle gidecek" söyleminin ötesinden bakalım. Bu talebimizi iletelim. Yorum sistemi bu konuda ne yapacak görelim. Fiyatların nasıl arttığını biliyoruz ama hep içimize konuşuyoruz. Bizim bu konuda talep oluşturmamız, ekşi sözlük gibi bir platformda bu başlığın konuşulması bence bu sistemi hayata geçirebilir.
Hocam yorum sistemi bir şey fark ettirmeyecek. Eğer çok inanıyorsanız çalışacağına 5-10 kişi toplanın pahalı bulduğunuz ilanlara yazın. Sizin dediğinizin olabilmesi için devletin el atması lazım sisteme. Eksper zorunlu olacak ve eksper bedelinin atıyorum maksimum %20 üstüne/aşağısına satabilecek. Böyle bir sistem gelirse iş yapar.

Yapacak bir şey yok bu dediğin sahibindenin umurunda olmaz ilan parasına bakar yapabileceğin şey sahte ilan vermek piyasadan ucuza koyup dikkat çekersin o da ne kadar işe yararsa. Sarı siteyle bitmez ekonominin de önemi var sıfır araçların fiyatı arttıkça ikinci eller de uçuyor.

Serbest ekonomilerde isteyen istediği fiyata malını satar, kimse kimseye zorla alışveriş yaptırmadığı gibi kimse de kimsenin malına fiyat biçemez. Hele de 2.el bir malın satışında fiyat belirleme diye birşey yapamazsınız, kime göre neye göre pahalı ya da ucuz diyeceksiniz?

Geçtim 2.el bir malın fiyatını belirlemeyi, sıfır alacağınız aynı marka model bir duş başlığını 50 liraya da satan var 100 liraya da, veyahut aynı Pantene şampuanı aynı sitedeki farklı satıcılardan birisi 25 liraya satarken diğeri 39 liraya satıyor. Ne yapacağız o zaman en ucuz satanı satışta bırakıp diğerlerini öldürecek miyiz? Başta da söylediğim gibi serbest piyasanın koşulları bunlardır ve bu dengeyle kimse oynayamaz, nasıl ki kampanya ve indirimle ucuza satış yapan adama kimse bir şey diyemiyor ise diğerlerinden daha pahalı satan adama da kimse bir şey diyemez.

Yeni konular

Geri
Yukarı