Yüksek Bütçeli PC'de - Soğutucu Sorunsalı | Uzmanlık soru

0x88

Hectopat
Yer
Levent
Daha fazla  
Meslek
Fashion Director, Magazine Editor/Wine Executive
Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlar inanılmaz bir PC toplama hevesi içimi doldurdu. Şu günlerce uyuyamıyorum resmen. Bütçemi zorlayarak yapabildiğim en iyi bilgisayarı yapmaya çalıştım. Bileşenler aşağıda ki gibi.

Anakart için; Asus X99 Deluxe,
Ekran Kartı için; MSI GeForce GTX970 4G
İşlemci için; İntel i7 5930K
Ramler; Corsair HyperX Predator DDR4 2800MHZ 4x4GB total 16GB
Kasa; Cooler Master HAF 912 Advance GX Bronze 750+80 Watt PSU

Gerisi diğer ssd'sidir optik okuyucudur ıvır zıvırlar.

Şimdi saydığım parçalardan elime henüz ulaşmayan sadece işlemci, oda yarın gelecek ve pc'yi toplayacağım.

Geleyim soruna şimdi tüm kartlarımın limiti dolmuş durumda. Yani soğutucu alacak bir bütçe kalmadı. Daha doğrusu corsair h100i sıvı soğutma düşünüyordum onu alacak kadar bütçe kalmadı.
Bu durumda mecbur bir eski sistemimde kullandığım gene Corsair H80 sıvı soğutma var bunu kullanmayı düşünüyorum lakin. Böyle bir sistem de, ki sürekli overclocklu kullanmayı düşünüyorum işim hep render'larla H80 bu sistemi keser mi? Yoksa bekle bir kaç gün kartlarında limit aç h100i al öyle topla bilgisayarını mı dersiniz? Kafama takılan noktası H80 ile H100i arasında fark çok büyük mü yoksa H80 varken H100i almak gereksiz bir harcama mı olur?

Ekleme: Arkadaşlar şimdi araştırırken yeni H110'ları gördüm sanırım bu H100i' ninde üstü. 380-400TL civarı fiyatları. Şuan konu H80 yeter mi yoksa H110 almalı mıyım? ' dır :)

Uzmanların görüşlerini büyük bir heyecanla bekliyorum.
Teşekkürler

Son düzenleme:
Corsair H80i & H100i Review - Page 8

Yaklaşık 10 derece var. Diğer değişkenlere bağlı olmakla birlike sizde fark daha da artabilir diye düşünüyorum. Bence almışken H110 alıp arkanıza bakmayın. 5930K kullanıpta soğutucudan ödün vermek olmaz.

Yeni soğutucu gelene kadar, H80'i monte edip prime95 testi yapın, uygun gördüğünüz derecelerde bırakın en son, kaç GHZ'e çıkarsa artık. O şekilde H110 gelene kadar kullanabilirsiniz.

Yani ödün vermeniz gereken soğutucu kalitesi değil, işlemciyi belli bir süre daha az oc edip kullanmak olmalı diye düşünüyorum. Sonuçta para bugün yoksa yarın yine cebinize girecek. :)

Corsair H80i & H100i Review - Page 8

Yaklaşık 10 derece var. Diğer değişkenlere bağlı olmakla birlike sizde fark daha da artabilir diye düşünüyorum. Bence almışken H110 alıp arkanıza bakmayın. 5930K kullanıpta soğutucudan ödün vermek olmaz.

Yeni soğutucu gelene kadar, H80'i monte edip prime95 testi yapın, uygun gördüğünüz derecelerde bırakın en son, kaç GHZ'e çıkarsa artık. O şekilde H110 gelene kadar kullanabilirsiniz.

Yani ödün vermeniz gereken soğutucu kalitesi değil, işlemciyi belli bir süre daha az oc edip kullanmak olmalı diye düşünüyorum. Sonuçta para bugün yoksa yarın yine cebinize girecek. :)

Cevap için çok teşekkürler 10 derece büyük fark, toplamışken bir kere sok tak yapmak istemiyorum çünkü sizde bilirsiniz soğutucu için her şeyi sökmek gerekiyor. Yarın sabah işlemciyi almaya gittiğimde bir tanede H110'u bir şekilde almaya çalışayım.

Yorumunuzdan yola çıkıyorum gayet GURU tarzında :) Kullanabileceğim en mantıklı ve iyi soğutucu H110 mu olur yoksa başka bir şey önerir misiniz onu alma bu daha iyi gibisinden. Bir de bilgisayar hakkında genel düşünceniz neler sizce mantıklı seçimler olmuş mu?

Teşekkürler,

Bence 105i'ye de yönelebilirsin. Bunlar (100i ve 105i) Corsair'in yeni çıkarttıkları soğutucular. Corsair Link desteği de var. Fiyatı da daha uygundur gibime geliyor 110'a göre.

Bence 105i'ye de yönelebilirsin. Bunlar (100i ve 105i) Corsair'in yeni çıkarttıkları soğutucular. Corsair Link desteği de var. Fiyatı da daha uygundur gibime geliyor 110'a göre.
Ona da baktım hocam aralarında ki fiyat farkı 5-10 dolar. O yüzden h110 mantıklı

Sistem gayet güzel, eğer render'dan kastınız Maya, 3DS Max ise ve tek ekran kartı kullanacaksanız 5820K'da iş görürdü, arada baya fiyat farkı var. Ama ben olsam yinede 5930K alırdım, bazı insanlar için önemli olan iyisini almaktır çünkü. :) H110, 280mm radyatör ile çok iyi iş çıkarıyor. Montaj sorunu olmazsa iki tane daha fan alıp push-pull yaparsınız. 2 fanın yüksek hızda yaptığı işi 4 tane fan düşük hızda yapar, ses sorunu olmaz. Ayrıca ekstra soğutma performansı var tabii.

Sistem gayet güzel, eğer render'dan kastınız Maya, 3DS Max ise ve tek ekran kartı kullanacaksanız 5820K'da iş görürdü, arada baya fiyat farkı var. Ama ben olsam yinede 5930K alırdım, bazı insanlar için önemli olan iyisini almaktır çünkü. :) H110, 280mm radyatör ile çok iyi iş çıkarıyor. Montaj sorunu olmazsa iki tane daha fan alıp push-pull yaparsınız. 2 fanın yüksek hızda yaptığı işi 4 tane fan düşük hızda yapar, ses sorunu olmaz. Ayrıca ekstra soğutma performansı var tabii.

Aslında henüz işlemciyi almadım. Yarın öğlen gidip teslim alacağım hala işlemciyi değiştirme şansım var sanırım. 5820K ile 5930K arasında ki fiyat farkı biraz ciddi fakat performans farkı açısından değer diye düşündüm. Siz böyle deyince biraz tereddüte düştüm yanlış mı yapıyorum acaba? :) Dediğiniz programlarla render almıyorum benim kullandığım şeyler çok daha basit yazılımlar :) Bu PC aslında tamamen ego :)

Not: Şimdi baktım 5930K ile 5820K arasında ki fiyat farkı 600-650TL. Aslında tamda soğutucu için bana bütçe açıyor. Ama performans farkı ne olur tabi ki :)

Bir Not Daha: Biraz daha araştırdım performans açısından inanılmaz az bir fark gözüküyor. Herhalde burada başka forum sitesinde ki konuyu paylaşmak suçtur gibi bir çocukça kural yoktur :) Link bu 5820k vs 5930k
Karşılaştırma için örnek bir link: AnandTech | The Intel Haswell-E CPU Review: Core i7-5960X, i7-5930K and i7-5820K Tested
Gene önemli bir karşılaştırma: Gaming Performance | bit-tech.net

Anladığım kadarıyla aralarında ki tek fark biri 40x PCI-E yolu desteklerken diğeri 28X yol destekliyor. Tek ekran kartı kullanıp en iyilerinden olsun diye düşünenlerdenim bu sebeple neredeyse bana hiç bir etkisi olmayacak bir ekstra bu. Şimdi kafam çok karıştı. Arada ki büyük fiyat farkı ise beni iyice şüpheye düşürdü. Ne yapmalıyım diye kaldım şimdi ortada :)

Çok hoş bir sohbet oldu aslında daha sonra ki meraklılar için güzel bir kaynak olur burası görüşlerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Çift ekran kartı kullansanız bile X16 + X8 bile sorun çıkarmayacaktır. Az miktar önbellek ve çekirdek frekansı dışında bir artısı yok. Zaten H110 alırsanız sonuna kadar overclock yapıp tatmin olursunuz performans açısından. Zaten anakartınız OC soket. Üzerinde vitesler var, tek tuşla 4.8'e kadar çıkarabiliyor işlemciyi. Yine de karar sizin. Zaten X99 üst seviye. 5960X almayacaksanız size şuan için 5820K'da 5930'K'da bir. Aradaki farkla soğutucu alırsınız dediğiniz gibi. :)

Çift ekran kartı kullansanız bile X16 + X8 bile sorun çıkarmayacaktır. Az miktar önbellek ve çekirdek frekansı dışında bir artısı yok. Zaten H110 alırsanız sonuna kadar overclock yapıp tatmin olursunuz performans açısından. Zaten anakartınız OC soket. Üzerinde vitesler var, tek tuşla 4.8'e kadar çıkarabiliyor işlemciyi. Yine de karar sizin. Zaten X99 üst seviye. 5960X almayacaksanız size şuan için 5820K'da 5930'K'da bir. Aradaki farkla soğutucu alırsınız dediğiniz gibi. :)

Kararımı verdim bir süre için 5820K alıp kullanacağım. Bilgisayardan soğumaya başladığımda yani upgrade ihtiyacı duyduğumda bir 5960X ve GTX980 çakarak moralimi düzeltirim diye düşünüyorum. Tüm yorumları için Oğuzhan Bey'e çok teşekkür ediyorum.

Arada ki göz ardı edilemeyecek performas farkı (10-15 Derece) sebebiyle mevcut H80'i kullanmaktansa H110 alınmaya karar verildi.
Arada ki çok ufak performans farkına kıyasla çok büyük fiyat farkı bulunan 5930K'ya karşılık 5820K alınmaya karar verildi.

Konu bu şekilde kapanmıştır :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı