Yüksek FPS'de akıcılık sorunu

dafry

Hectopat
Makaleler
3
CS:GO oynuyorum ve FPS'im 150 civarı ve 75Hz monitörüm var. Buna rağmen oyunumda akıcılık yok. Sebebi nedir? Çok leş bir durum.

ASUS ROG STRIX GTX 1050 Ti
G4560
Corsair 8 GB 3000 MHz (ilerde B450 anakart ve R5 alacağım için)
ASUS H110M-K
Seagate HDD
Foem 500W PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunda V-Sync açıp, ekran kartınızın sürücüsünden 72 FPS'e sabitleyip dener misiniz? Akıcılık hissi çok belirgin bir şekilde artıyorsa "kasma" olarak tabir ettiğiniz şey; işlemcinin sınırda çalışmasından kaynaklı "tutulma" olabilir. Normalde ekrana gelen görüntünün hangi zamana ait olacağını ve ne zaman görüntüleneceğini (ikisi farklı şeyler) işlemci belirler. Ancak %90'ların üzerinde yoğunluk yaşayan bir işlemci tutturmaya çalıştığı tahminlerinde yanılabilir. Örneğin "tam olarak 12 ms sonrasının resmini" çizip, onu "17ms sonra görüntülemek" zorunda kalabilir. 1 saniye içinde üretilen 90 görüntüden 80'i bu tarz bir hesap/görüntülenme tutarsızlığına sahip olduğunda göze bir tür "tutulma/kekeleme" gibi görünür.

Daha sonra yine V-Sync açıkken bu sefer hız sınırını kaldırın, bırakın 75 Hz'de sabitlensin. Biliyorum, input lag olacak ancak siz sadece animasyon akıcılığını gözünüzle test edin. Arzu ettiğiniz akıcılığı yakaladıysanız yapacaklarınız şöyle;

1) Oyun içi V-Sync açık kalsın. (daha 1. maddeden itiraz etmek isteyeceksiniz, biliyorum ama bir deneyin :))
2) "Buradan" Riva Tuner Server Statistics'i indirin. (Kısaca RTSS)
3) RTSS'ye oyunun exe dosyasını kayıt edin.
4) RTSS'de FPS limiter kısmına 74.990 yazın.
5) RTSS'nin sol üstünde "Start with Windows" açık kalsın. Uygulamayı kapatmayın, sadece küçültün. Saatin yanına küçülecektir.

Normal bir şekilde oyununuzu başlatın. Hem 75 Hz'in tamamını (ne eksik ne fazla) kullanan, tam akıcı bir oyun deneyiminiz olacak hem de input lag yaşamayacaksınız, daha doğrusu sabit 30 ms gibi bir değer olacak. V-Sync kapalı iken en düşük 24 ms, V-Sync açıkken 75 ms'yi bulan input lag değeriniz 30-32 ms arasında sabitlenmiş olacak.

Konuya bakabilirsiniz.

İşlemcin yeterli değil.
İşlemcimin yeterli olup olmamasıyla bir alakası yok. Saçma bir yanıt olmuş. Monitörüm 144hz olsa bile ben 150 fps alıyorsam oyunumun akıcı olması gerek. Eski bilgisayarım çöptü, 60hz monitörüm vardı ve 60fps alıyordum, oyunum akıcıydı. ;)
Bu arada, eğer "try hard" CS:GO oynuyorsan Intel işlemcilerle yoluna devam etmeni öneririm.
Evet bunu biliyorum ama ben sorunun çözümünü sordum. Sorunun çözümünü bilmiyorsanız yanıt vermeniz gereksiz.

CS:GO'yu ne 60 FPS ile ne de 150 FPS ile akıcı oynayabilirsin, G4560 işlemcisi akıcı bir deneyim için şu anda yetersiz. Bakın, "yetersiz" dedim. Sorunun çözümünü bariz belirtiyorum.

CS:GO'yu ne 60 FPS ile ne de 150 FPS ile akıcı oynayabilirsin, G4560 işlemcisi akıcı bir deneyim için şu anda yetersiz. Bakın, "yetersiz" dedim. Sorunun çözümünü bariz belirtiyorum.
Eski bilgisayarımdada G4400 vardı. 70 FPS alıyordum ve oyunumda 60hz akıcılığı vardı.

CS:GO oynuyorum ve FPS'im 150 civarı ve 75Hz monitörüm var. Buna rağmen oyunumda akıcılık yok. Sebebi nedir? Çok leş bir durum.

ASUS ROG STRIX GTX 1050 Ti
G4560
Corsair 8 GB 3000 MHz (ilerde B450 anakart ve R5 alacağım için)
ASUS H110M-K
Seagate HDD
Foem 500W PSU

%1 ve %0.1 FPS degerin dusuk muhtemelen. O da islemci kaynakli olabilir. Test edip gorebilirsin afterburner ile.

Geri
Yukarı