Yüksek RAM Kullanımı Neyden Kaynaklanır?

caudron

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Herkese merhaba, iyi forumlar. Dizüstü bilgisayarımda 8 GB DDR3 bellek, i7 5700HQ işlemci kullanıyorum. İşletim sistemim Windows 10 Pro. 3 gün önce normal tarayıcı kullandığım sırada fan seslerinin normalin üzerinde bir sürede yüksek devirli çalıştığını fark ettim. Görev yöneticisinden kontrol ettikten sonra %50 civarı RAM kullanımı olduğunu gördüm. Arka plan veya Windows işlemlerimde aşırı kullanıma sebep olan bir işlem yoktu. 1 gün öncesinde Windows, bilgisayarımı kapattığım sırada bir güncelleme yapmıştı. Ondan olabileceğini düşündüm ve bilgisayarımı yeniden başlattım. Aynı sorun devam edince aslında oldukça dikkatli bir kullanıcı olmama rağmen bir şekilde virüs bulaştığından şüphelendim. Zaten uzun zamandır bilgisayarıma temiz bir Windows kurulumu yapma niyetinde olduğumdan sıfırdan temiz bir UEFI sistem yükledim. Kurulumun ardından hiçbir sürücü ve uygulama yüklemeden sistem boş halde %20 (2 GB) civarında RAM kullanıyordu. Sürücü güncellemeleri ve gerekli uygulamalarımı yükleyip gerekli ayarları yaptım. Şu an normal kullanımda %25, 27'lerde gezen bir RAM kullanımı mevcut. Bu değer önceden boş halde %9-10, normal kullanımda en fazla %15 civarlarıydı.

Sizlere danışmak istediğim;

Yakın zamanda aldığınız bir güncellemenin ardından benzer bir değişim fark ettiniz mi?
Mevcut donanım ile bu değerler kullanım normal midir? (CPU kullanımı gayet stabil yalnızca RAM kullanımında bir artış mevcut)
Olası bir virüs bulaşma durumunda CPU'yu etkilemeden yalnızca RAM kullanımını artırması mümkün mü (görev yöneticisinde aşırı bir kullanım yapan uygulama yok, Chrome hariç)?
Yoksa ben mi gereksiz takıntı yapıyorum? :)

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı güncellemelerden sonra ısınma sorunu çıkıyor doğru hep mi böyle yoksa güncellemeden sonra mı? eğer güncellemeden sonra ise bir süre sonra bilgisayar düzelir. eğer düzelmezse bilgisayarı temizlerseniz düzelme ihtimali var

Geri
Yukarı