Yüzüklerin efendisi kitap serisi nasıl okunmalı? Hurin'in çocukları kitabı alınmalı mı?

Yeniçocuk

Kilopat
Makaleler
2
Merhabalar perşembe günü yüzüklerin efendisi 1 ve 3.kitaplarını sipariş verdim bugün geldi silmarillion ve hobbit kitaplarını da sipariş verdim. Bu kitaplar geldikten sonra sırası nasıl okumalı ve Hurin'in çocukları kitabı alınması gerekiyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Silmarillion, Kayıp Öyküler Kitapları, Bitmemiş öyküler gibi kitaplarda Hurin'in çocukları, Gondolin'in düşüşü, Beren ve Luthien gibi hikayelerin de yüzeysel bir anlatımı var. Bence bu kitapları da almak gerekiyor, hem daha detaylı konular işleniyor hem de hikayelerin farklı versiyonlarını da okumuş oluyorsun.

Bence okuma sırasına o kadar takılmak gereksiz, pek çok farklı okuma sırası tercihi var. Mesela ben kronolojik olarak okumayı tercih ederim.

Silmarillion - Kayıp Öyküler Kitabı 1 ve 2 - Bitmemiş Öyküler kitapları ilk dörtlü. Sonrasında Hurin'in Çocukları, Gondolin'in Düşüşü, Beren ve Luthien üçlüsü. Ondan sonra Güç Yüzüklerine Dair okunabilir. 3. çağa gelince de Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi 1-2-3 olarak devam edebilir.

Bazı kişiler Hobbit - Yüzüklerin Efendisi Serisi, ondan sonra Silmarillion sıralamasını tercih eder. Bence çok takılma.

Witcher evreni hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyorum. Oyunları pek sarmadı, kitapları da okumaya başladığımda kurgulardan çok uzun süre uzak kalıp sadece araştırma kitaplarına yönelmiştim. Ona da adapte olamadım o yüzden.

Sizi de rahatsız ediyorum ama beren ile luthien, Hurin'in çocukları, bitmemiş öyküler, Gondolin'in düşüşü bu Kitaplar'da alınması gerekiyor değil mi ve kayıp öyküler kitabı yok herhalde.

Kayıp Öyküler Kitabı 1 ve 2 ile Güç Yüzüklerine Dair kitaplarını internetteki sahaflardan alman gerekiyor. Ne yazık ki Kayıp Öyküler serisi çok fahiş fiyattan satılıyorlar. Beren ve Luthien, Gondolin'in Düşüşü ve Hurin'in Çocukları kitapları da önemli kitaplar ama onları sonraya bırakabilirsin. Bu 3 kitap zaten diğer ilk çağ kitaplarında yüzeysel anlatılan konuları ele alıp daha detaylandırıyor ve bazı yerlerde alternatif hikayelerini de anlatıyor.

Son düzenleme:
Eveet 😀 şimdi sana yardımcı olayım. Silmarillion'u bitireli 1 ay oluyor şuan LOTR üçlemesi tek cilt özel basımı okuyorum. Şimdiden iyi deneyim için bunları yapmanı öneririm.

Ben her şeyi, filmler dahil kronolojik okurum veya izlerim. Bu güne kadar hep memnun kaldım lakin ömrümde ilk defa bir yanlış yaptım o da LOTR serisinin kitaplarıydı. Bu kitapları kronolojik okumayacaksın merak etme karışıklık olmuyor. Sana Paintten çizdiğim resmi atayım daha iyi kavra diye. Buzdağının görünen kısmı, görünmeyen kısmı var ve daha da derinler daha teferruatlı kısım var.

Silmarillion.png

Hurin'in çocuklarını eklemedim onu da magma tabasında sayabilirsin. Bu kitaplar dışındakileri ek gibi düşünebilirsin yani detayın detayı oluyor onu da her babayiğit okuyamaz ileri derecede fanı olman lazım. Misal ben, fanı olduğum tek seri bu olmasına rağmen bu detaya inmedim. Ayrıca bazıları çevrilmedi Türkçe'ye çevrilenleri de bulman çok zor. Anca sahaflarda.

Okuma sıranı şu şekilde yap;
Hobbitler > Yüzüklerin Efendisi üçlemesi > Sİlmarillion > Bundan sonrasını istediğin gibi (Magma kısmı)

Eğer böyle yapmazsan benim gibi hem Sİlmarillion'u anlamakta zorluk çekersin hem de kitap ağır gelir. Ben hem okuyup hem Youtube'den anlamadığım kısımları izleyip kitapta tekrar okuyordum ki iyice anlayayım diye. Anlatılan çok önemli kısımlar kitapta yok mesela en baştan 2-3 kez hatta 4 kez okuman lazım ki anla diye bu yüzden 1.Çağ ve 2.Çağ haritasını mutlaka bir A4 kağıdına çıkar veya bilgisayardan aç okurken mekanın geçtiği yerleri takip et. Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ve Hobbitleri okuyunca Silmarillion daha zevkli gelecek emin ol direk okursan bazı yerlerinde sıkılabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı