Yüzüklerin Efendisi vs Harry Potter

Sizce hangi seri daha iyi?

• Yüzüklerin Efendisi

• Harry Potter

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Orta Dünya hikayesi hakkında bilgisi olmayan arkadaşların HP demesini anlayabilirim ancak LOTR bir evrendir. Yani Yüzüklerin Efendisi buzdağının sadece görünen kısmıdır bir o kadar da yerin altında vardır. Ancak HP ne ise odur. Filmde gördüğünüz hikayeden başka hikayesi ya da geçmişi yoktur. LOTR'de ise filmi izledikten sonra araştırırsanız asıl Orta Dünya hikayesini keşfetmiş olursunuz. İsteyene çok daha ayrıntılı bilgi verebilirim. (Alıntıdır ama altına imzamı atıyorum)

Eki Görüntüle 1133532
İşte aradığım yorum. Orta Dünya 4 adet çağa ayrılan ve bu çağların içinde binlerce hikayeyi barındıran kocaman bir evren. Çok geniş bir aklın eseri. Sadece LOTR filmlerinden oluşmaz.

Yüzüklerin Efendisini izlemedim ama Harry Potter bir şaheserdir.
Hocam zaten izlemediğiniz için şaheser gibi güçlü bir kelimeyi HP serisine veriyorsunuz :) izledikten sonra da umarım yorumlarınızı yaparsınız burada. Bu arada herhangi bir iğneleme yapmıyorum. Ben HP serisini defalarca bitirmiş biriyim. Fantastik sinema evreninde parmakla gösterilecek bir seridir HP. Ancak buradaki yanlış LOTR ile kıyaslanıyor olmasıdır. Umarım en kısa zamanda LOTR serisine de şans verirsiniz.

Fantastik edebiyat ile beni tanıştıran Yüzüklerin Efendisi olduğundan bende yeri her zaman ayrı olacaktır. Onun dışında Harry Potter kitaplarını da okudum ve filmleri de izledim. Kitap olarak kıyaslama yapmak çok doğru olmaz. Yüzüklerin Efendisi diğer kitaplarıyla çok daha derin bir eser ve Tolkien'in dil konusunda ustalığı da çok öne geçiriyor.

Filmlere gelince öncelikle kitaplara göre değerlendirilirse ikisi de sınıfta kalır. Ancak sadece film olarak ele alırsak Yüzüklerin Efendisi zaten aldığı ödüllerle de kalitesini fazlasıyla göstermiş bir eser. Yıllar sonra bile aynı etkiyi bırakır izlerken. Harry Potter ise senaryoda sıkıntılar ve yönetmen değişimleri olsun biraz yetersiz kalıyor. Çok daha iyi filmler yapılabilirdi ama elimizde şu an için bu var. Bana göre Harry Potter sinema yerine dizi olmaya daha uygun bir eser. Belki 10-20 sene kadar sonra yeniden uyarlanır ama dizi olarak.

Repliklerini sahnelerini ezbere bildiğim, güneşin batışını her gördüğümde " kızıl bir güneş doğuyor dün gece kan dökülmüş " repliğiyle Legolas'ı andığım, FM oynarken arkada açık olup müzik yerine dinlediğim film serisi. Tabiki LOTR !

Bence bu soruya en güzel cevabı Harry Potter´ın yazarı J.K. Rowling vermiş:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İkisinin de hem kitaplarını okudum hem de filmlerini izledim. Harry Potter benim için çok özel bir yapım, hem kitap olsun hem film olsun, bende yeri çok ayrı. Bana kitap okumayı ve film izlemeyi sevdiren yapımdır. Yüzüklerin efendisini de çok severim ama bence Harry Potter şu dünyadaki en iyi roman ve film serisi. Her filmi en az 5-6 kere izlemişimdir ve asla sıkılmam.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı