Yüzümden çok utanıyorum

Ergenlik dönemimde yüzüm sivilceyle doluydu. O zamanlar çok utanır bunu çok kafaya takardım. Hatta Allah ile ilişkimin zayıf olmasının nedenlerinden birisi bu sivilcelerdi. Neden ben diye soğumuştum. İnsan ilişkilerimi de olumsuz etkiledi bu durum. Kendime güvenim yoktu. Bir ortama girdiğimde öyle olmadığı halde benimle dalga geçtiklerini düşünür arkadaşlarıma kızardım. Haliyle insanlar uzaklaşırlardı.
Zamanla bunları üzerimden attım. Yaş 41. Geçen gün o gençlik fotoğraflarına bakayım dedim. Aslında hiç de fena değilmişim. Yıllar sonra lan keşke dememek için at üzerinden utangaçlığını. Yüzün bu dünyada sadece sana ait. Kişisel bakımını yap. Dişlerine özen göster. Tırnaklarını temiz tut. Giyi minde kendi stilini oluştur. Kendin ol. Sonra bak ne kızlar döner etrafında. Kızlar böyledir biraz güvensizlik hissettiler mi uzaklaşırlar. Bunu hissettirme ve at üzerinden.
Çok teşekkür ediyorum, sizden bu hikayeyi duymak güzeldi. Aslında ben de çok asosyal biri değilimdir, girdiğim ortama uyum sağlarım ve muhabbet ederim. Ama dediğiniz gibi kızlar biraz farklılık görünce uzaklaşırlar.

Güzellik göreceli bir şey. Herkes aynı tepkiyi verecek diye bir şey yok. Profil fotoğrafımdaki Millie Bobby Brown mesela, ben çok severim ama kimisi de güzel bulmuyor. Spora başlayabilirsiniz bunun dışında, biraz da olsa iyi hissettirebilir.

Bunu sanırım tüm şeffaflığım ve anonimliğim ile anlatabileceğim tek yer burası.

18 yaşındayım. Yüzümden çok utanıyorum hatta hala maske takıyorum. Sevmiyorum yüzümü çünkü artık size belki saçma gelecek ama beni tamamen içime kapatacak bazı durumlar bunda etkili oldu. Herhangi bir kızla konuştuğumda muhabbet ne kadar ileri giderse gitsin, Instagramımdaki fotoğrafları görünce bana karşı soğuyor ya da direkt friendzone atıyor ve bu durum bana gerçekten koyuyor arkadaşlar.

Bundan yaklaşık 3 ay önce Twitter'dan anonim bir kız ile tanıştım. Kız ile çok güzel konuştuk. Hatta bilirsiniz klasik sabahalara kadar konuşma muhabbetleri bile oldu. Araya birbirimizi övmeceler falanda girdi. E hali ile bir yerden sonra konuştuğunuz kişinin sesini duymak, görmek istiyorsunuz. Bu kişi bana vakti zamanı gelince sesini de attı kendisini de ve kız -mübalağa yapmıyorum arkadaşlar- hayatımda gördüğüm en tatlı kızlardan birisi. Benim tipimde birisine bakması mümkün değildi zaten. En sonunda Instagram'ımı vermek durumunda kaldım ve tabii ki o aşk sözcükleri vs. ortadan kalktı. Vakti gelince kız bana dürüstçe "ben sevilmekten korkuyorum", "ben aramızdaki mesafeyi koruyorum ama sen de koruyabiliyorsun değil mi?" gibi şeyler söylemeye başladı. Mesajlarından da anladığım kadarıyla beni kırmaktan korkuyor, ben onu kırmaktan daha çok korkuyorum.

Bu arkadaş tüm lise hayatımın örneklerinden biriydi. İmkanım olsa artık yüzümü tamamen kapatan bir maske ile gezip, kapşonumu kapatıp sokağa öyle çıkacağım. Ortamda bile "çıkarsana abi maskeni" dediklerinde utanıyorum, mırın kırın edip çıkarıyorum.

Bağlantılı mı bilmiyorum ama hayattan keyif almamaya da başladım. Sürekli ölümden sonraki hayatı düşünüyorum. Sanki aldığım her nefes bir ağırlıkmış gibi geliyor. Hiçbir şeyde yeteneğim yokmuş gibi hissediyorum. Kendimi gereksiz bir ucubeden fazlası olarak görmüyorum.
Siz kendinizi kusurlu çirkin olarak gördüğünüz için çevrenin de öyle gördüğünü düşünüyorsunuz, ha gerçekten yüzün güzelliği çok önemli değil. 2,3 ters hareket gördünüz mü güzelliğin gerçekten bir anlamı kalmıyor kendinizi sevin kendinize özen gösterin olmadı bir terapiste psikologa görünün...

Asla birileriyle kendinizi kıyaslamayın çünkü hep moraliniz bozulucak misal kendinizde gördüğünüz eksikler nedir?

Misal benim dişlerim çarpık bir ara bu sebepten ötürü kendimi çok çirkin çok iğrenç hissediyordum ağlıyordum, millet ile kendimi kıyaslıyordum, moralimi sürekli bozuyordum zamanla alıştım aştım kendimi öyle kabullenmeyi öğrendim eminim ki sizin sorununuz da benim ki gibidir bizler sadece kafada büyütüyoruz lakin senin çok büyük olarak gördüğün şeyi çevre fark etmiyor bile o yüzden sağlık dışında hiç bir şeyi takmamanızı öneririm. Rabbim yardımcınız olsun.

Son düzenleme:
Güzellik göreceli bir şey. Herkes aynı tepkiyi verecek diye bir şey yok. Profil fotoğrafımdaki Millie Bobby Brown mesela, ben çok severim ama kimisi de güzel bulmuyor. Spora başlayabilirsiniz bunun dışında, biraz da olsa iyi hissettirebilir.
Aynen öyle dediğiniz gibi. Ben mesela beğenemedim pek o kadını.

Hayır hayır. Yüzümde hiçbir sivilce falan yok. Sadece fazla kilom var. Bakın obezite değil, doktorlarım da fazla kilo olduğunu söylüyor. Ama karşı tarafın bu tavrı yüzümden soğuttu beni.
Boş verin hocam kızları. Kendinize odaklanın. Kendinizi geliştirmeye çalışın. Zaten bunları yaptıkdan sonra kızlar kendiliğinden gelicek.

1665596622106.png

Kilo vermeye çalışın hocam. Gerekirse kendinize bir düzen oluşturun ve fazla yememeye çalışın. Ayrıca para kazanmak için sizi fazla yormayacak işler yapabilirsiniz.

18 yaşındayım. Yüzümden çok utanıyorum hatta hala maske takıyorum. Sevmiyorum yüzümü çünkü artık size belki saçma gelecek ama beni tamamen içime kapatacak bazı durumlar bunda etkili oldu. Herhangi bir kızla konuştuğumda muhabbet ne kadar ileri giderse gitsin, Instagramımdaki fotoğrafları görünce bana karşı soğuyor ya da direkt friendzone atıyor ve bu durum bana gerçekten koyuyor arkadaşlar.

Bundan yaklaşık 3 ay önce Twitter'dan anonim bir kız ile tanıştım. Kız ile çok güzel konuştuk. Hatta bilirsiniz klasik sabahalara kadar konuşma muhabbetleri bile oldu. Araya birbirimizi övmeceler falanda girdi. E hali ile bir yerden sonra konuştuğunuz kişinin sesini duymak, görmek istiyorsunuz. Bu kişi bana vakti zamanı gelince sesini de attı kendisini de ve kız -mübalağa yapmıyorum arkadaşlar- hayatımda gördüğüm en tatlı kızlardan birisi. Benim tipimde birisine bakması mümkün değildi zaten. En sonunda Instagram'ımı vermek durumunda kaldım ve tabii ki o aşk sözcükleri vs. ortadan kalktı. Vakti gelince kız bana dürüstçe "ben sevilmekten korkuyorum", "ben aramızdaki mesafeyi koruyorum ama sen de koruyabiliyorsun değil mi?" gibi şeyler söylemeye başladı. Mesajlarından da anladığım kadarıyla beni kırmaktan korkuyor, ben onu kırmaktan daha çok korkuyorum.

Bu arkadaş tüm lise hayatımın örneklerinden biriydi. İmkanım olsa artık yüzümü tamamen kapatan bir maske ile gezip, kapşonumu kapatıp sokağa öyle çıkacağım. Ortamda bile "çıkarsana abi maskeni" dediklerinde utanıyorum, mırın kırın edip çıkarıyorum.

Bağlantılı mı bilmiyorum ama hayattan keyif almamaya da başladım. Sürekli ölümden sonraki hayatı düşünüyorum. Sanki aldığım her nefes bir ağırlıkmış gibi geliyor. Hiçbir şeyde yeteneğim yokmuş gibi hissediyorum. Kendimi gereksiz bir ucubeden fazlası olarak görmüyorum.
İlyas Salman kadar tipsiz olamazsın. Adam ne dansözler götürdü biliyormusun?

Kankam şöyle dön ve çevrene bak, inan ki her 10 erkekten 9.5'i çok çirkin ile çirkin arasında. Yani bu sadece senin problemin değil, herkesin problemi ama çirkin olan cirkinligini takmıyor, arkadaş ayağı da olsa yavsiyor önüne gelene o yüzden güzel kızların yanında çirkin çocuklar var. Ve emin ol sen çirkin değilsindir, sadece aldığın tepkileri ona yoruyor ve kendini buna inandiriyorsun ve bundan dolayı da hayatını mahvediyorsun. Ne yalan söyleyeyim, bir ton çirkin arkadaşım var, hatta hepsi🤣 ama hepsinin de karı kız ortamı istese oluyor yani. Ve dediğim gibi kendini buna sartlandirmissin, sende çirkinlik varsa özgüveninde var. Çok çirkin olup da özgüveni yerinde olan bir ton çocuk var ve onlar her şeyi yapabiliyorlar çünkü tipin bir önemi yok karı milleti için, anca sabah kalkınca mutlu kalkarsın o kadar, bir de sana bakarlar başka mayası yok.
Ayrıca sırf o kız senden o şekil uzaklaştı diye tipini suçlama, dünyada evrensel yakışıklı denilen birkaç tipin bile en az %50 begenmeyeni var, tipi degilsindir belki, atiyorum Kıvanç Tatlıtuğ karizma yakışıklı falan derken bana aşırı itici ve çirkin geliyor. Misal başka bir tipi kimse beğenmeyip o ne ya derken benim hoşuma gidebiliyor. Yani ne kadar yakışıklı olursan ol, en az 10 kişiden 2'si tarafından begenilmezsin, çünkü evrensellik yoktur. Allah'a emanet ol.

Yeni konular

Geri
Yukarı