Yunanca ne kadar zordur?

Yakın fakat güzel değil. Avrupanın merkezindeki ülkeler çok daha güzel ve refaha sahip. Yunanistan Avrupa Birliği sayesinde ayakta durmaya çalışan ve ekonomisi iyi olmayan bir ülke. Çok fazla teşvik alıyor ülke ayakta kalsın diye. Dediğim gibi Yunanca sana bir şey katmayacaktır. Özellikle Almanca sana her anlamda çok şey katar. Yunan hatuna mı vuruldun nereden geldi bu Yunan sevdası hocam.
Yunanlar her zaman ilgimi çekmiştir. Hatunlarına da hastayım bu arada.
Yunanca zor bir dil. Yani bunu anlamak için dil grubuna bakabilirsiniz. Neredeyse Yunancaya benzer bir dil yok. 13 yaşında olsanız bile bu saatten sonra Yunanca öğrenmek zor. Fransızca bile bu kadar zorken Yunancayı düşün yani. Tahmin ediyorum yaşın küçük. Türkiye'de hariç her yer iyidir kafasındasın. Ya da yurtdışında garson olma hayallerin falan var. Yapma, direkt yapma diyorum. Yurtdışına çıkmak istiyorsun. Dil öğrenmen gerek, ve Yunanistan'ı tercih ediyorsun. Yaptığın hareketi şöyle açıklayayım. Müslüman Anadolulardan ayrılıp Egeli Hıristiyanlara gidiyorsun. Din hariç hiç bir fark yok. Ekonomi, adalet, iş ahlakı hepsi aynı. Adam akıllı bir mesleğini edinip, geleceği olan bir dile yatırım yap. Öyle yurtdışına çıkarsın.
İyi güldürdün akşam akşam. Belirli şeyler değişmedikçe burada yaşamak istemiyorum.

Son düzenleme:
Şaka falan herhalde. Bir de gülücük atıp mesaj atmayanlar var. Aşırı Yunanca sevdan varsa git öğren. Ne kadar zordur diye sormuşsun bende cevap veriyorum aşırı zordur diye. Öğrenmeye başladığın vakit, bırakacaksın. Bak buraya yazıyorum.
Tahmin ediyorum yaşın küçük. Türkiye'de hariç her yer iyidir kafasındasın.
Üstteki yazdığımı kanıtlamış oldun. Onun dışında çevrene baksana, hiç Alman dili edebiyatı okuyup Almanya'ya giden var mı? Sırf Yunanistan kendi dilini ve edebiyatını biliyor diye seni ülkesine mi alacak? Senin Yunanistan'a kazandırabileceğin bir vasfın var mı? Evet ise gidersin. Amerika'ya bile gitme ihtimalin daha yüksek. Bir de Yunanistan Avrupa Birliği üyesi, ona göre politika izliyor.

Yemin ediyorum çoluk çocukla uğraşıyoruz.
Belirli şeyler değişmedikçe burada yaşamak istemiyorum.
Ben sana yaşa diyor muyum? Sana diyorum ki, bir ülkeye yatırım (Eğitim ,dil ve iş v.b) yapacaksan Yunanistan en son tercihlerinden biri olmalı.
Hatunlarına da hastayım bu arada.
Hatun için yazacaksan yaz ilk sıraya Ukrayna hem vizede istemiyor. Hatun için ülke yazılır mı?

Şaka falan herhalde. Bir de gülücük atıp mesaj atmayanlar var. Aşırı Yunanca sevdan varsa git öğren. Ne kadar zordur diye sormuşsun bende cevap veriyorum aşırı zordur diye. Öğrenmeye başladığın vakit, bırakacaksın. Bak buraya yazıyorum.

Üstteki yazdığımı kanıtlamış oldun. Onun dışında çevrene baksana, hiç Alman dili edebiyatı okuyup Almanya'ya giden var mı? Sırf Yunanistan kendi dilini ve edebiyatını biliyor diye seni ülkesine mi alacak? Senin Yunanistan'a kazandırabileceğin bir vasfın var mı? Evet ise gidersin. Amerika'ya bile gitme ihtimalin daha yüksek. Bir de Yunanistan Avrupa Birliği üyesi, ona göre politika izliyor.

Yemin ediyorum çoluk çocukla uğraşıyoruz.

Ben sana yaşa diyor muyum? Sana diyorum ki, bir ülkeye yatırım (Eğitim ,dil ve iş v.b) yapacaksan Yunanistan en son tercihlerinden biri olmalı.

Hatun için yazacaksan yaz ilk sıraya Ukrayna hem vizede istemiyor. Hatun için ülke yazılır mı?
Sırf onun için değil, bir Avrupa ülkesine gitmek istiyorum. Yunanistan sevdiğim bir ülke. Ukraynalıları da beğenmiyorum. Yazdığını falan da kanıtlamadım. Sorumun cevabını vermen yeterliydi.

Avrupa istiyorsan tavsiyem İskandinavya, ben sıcak yerler istiyorum dersen İspanya, İtalya güzel yerler. İtalya mesela Yunanistan'a çok benzeyen bir ülke. Dil açısından İspanyolca İngilizceden sonra öğrenilebilecek en iyi dil. Portekiz ve Belçika'ya da bakabilirsin.

Avrupa istiyorsan tavsiyem İskandinavya, ben sıcak yerler istiyorum dersen İspanya, İtalya güzel yerler. İtalya mesela Yunanistan'a çok benzeyen bir ülke. Dil açısından İspanyolca İngilizceden sonra öğrenilebilecek en iyi dil. Portekiz ve Belçika'ya da bakabilirsin.
İspanyolca ve İtalyanca arasında gidip geliyorum aslında.

Biraz yazıları okudum da bazı arkadaşların Yunanca'nın ilkçağ tarihi, mitoloji, felsefe, Türk tarihi, Avrupa tarihi, kısmen Rus tarihi ve İslam Aydınlanma çağına giden ön koşullar açısından çok önemli bir yere sahip olan kadim bir dil olduğunu bilmemeleri beni endişelendirdi. Umarım bir gün konu hakkında yeterli bilgiye sahip olurlar.

Araba fiyatları vesaire daha ucuz olabilir ancak yaşam standartları yine de daha aşağıda. Ekonomik olarak berbat bir ülke oldukları için stabiliteleri yok.
Almanya'da yaşayıp bunu desen neyse de, buradan dediğinde komik oluyor. Ekonomik stabilitesi en kötü 2-3 ülkeden biriyiz, bazen bu yorumları görünce hangi ülkede yaşıyorsunuz diye merak ediyorum. Gerçekten evde sabah akşam A Haber izleniyor galiba...

Gidilebilir fakat neden Yunanca? Sana bir şey katmaz. Fransızca veya Almanca öğrenebilirsin, İngilizceden sonra en fazla iş imkanı olan diller.
Büyük yanılgı. Yunanistan'a gitmek ve orada istihdam edilmek için öğrenmek bir şey katmayabilir ancak üst seviyelerde bilim yapmak için özellikle de pozitif bilimler için Yunanca muhakkak gereklidir. Keza Almanca yine öyledir.

Almanya'da yaşayıp bunu desen neyse de, buradan dediğinde komik oluyor. Ekonomik stabilitesi en kötü 2-3 ülkeden biriyiz, bazen bu yorumları görünce hangi ülkede yaşıyorsunuz diye merak ediyorum. Gerçekten evde sabah akşam A Haber izleniyor galiba...
Hayır, muhalif birisiyim. Yunanistan'ın ekonomisinin kötü olduğunu anlamak için Yunanistan'a gitmemize gerek yok. Yunanistan Ekonomik olarak 50. Sırada yer alırken Türkiye 20. Sırada. Siz böyle deyince sanki benim amacım sırf Yunan oldukları için kötülemek gibi gözüküyor. Halbuki bir gıdım araştırmayla anlarsınız.
Türkiye'den bende memnun değilim ancak daha iyi dil tercihleri ve ülkeler var. Ben arkadaşa "Yunanistan'a sakın gitme" demiyorum zaten. Ekonomik olarak değerlendiriyorum. Tarihi değerleri falan başkadır onu bilemem ancak Ekonomik olarak Türkiye'nin gerisindeler.

Yunanistan Ekonomik olarak 50. Sırada yer alırken Türkiye 20. Sırada.
Mantığa bak mantığa... Bu mantığa göre Yeni Zelanda, Finlandiya, Lüksemburg, İzlanda açlıktan sürünüyor değil mi? :D

Nüfusu fazla olan ülkelerin tüketim/üretim miktarlarından dolayı o sıralamada yüksek çıkması normal. Daha bunun bile farkında olmayan biri kalkmış Yunanistan'da yaşam koşulları daha kötü diye iddiada bulunuyor. Daha nominal GDP'ye etki eden şeylerden haberin yokken yorum yapma böyle konularda.

Bir de gitmeye gerek yok diyor, araştırmayla anlarsınız diyor. 🤣 Hayatında bir yer görmemiş, ekonomi nedir bilmez, nominal GDP'yi ilk defa duyar, sonra gelir burada millete "tavsiye" verir...

GDP hesabı özel yatırımlar, özel tüketimler, ithalat miktarı, ihracat miktarı, devlet yatırımları ve kamu tüketimleri gibi kriterlerle hesaplanır. Ülke olarak refah düzeyi düşük olup da nüfusu fazla olduğu için de Türkiye/Brezilya gibi ülkeler bu sıralamalarda "normal" olarak üstlerde yer alırlar. O ülkedeki yaşam standartlarını gösteren bir şey değildir nominal ve PPP GDP değerleri. Nominal GDP per capita'ya "bir oranda" (ufak bir fikir verir sadece, iç pazar dinamiklerini ve gini'yi göstermez) bakılır bunu anlamak için.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı