Yurt dışı hayalleri

EA'cıları da kapıyorlar mı?
Genel olarak Norveç gibi ülkelerde çoğu birey sözel bölümleri tercih ediyor bu yüzden sayısal alanda özellikle yazılımcı iseniz işiniz çok daha kolaylaşıyor,bir de sağlık alanı ihtiyaçları çok oluyor malum nüfus yaşlı. Denklik mevzusu bir tek sıkıntı oluyor,orada buradan 1 yıl daha fazla eğitim görüyorsun,bu yüzden burada diploma aldığın bölümü 1 senede orada okuyup bitirmen gerekiyor,tabii bunun için en az B2 seviyesinde Norveççe öğrenilmesi gereklidir. Sizin bölümünüz nedir hocam?

Arkadaşlar ben o boomer gençlerden değilim. Yani Türkiye'deki zor şartlardan sürekli bahsedip nereye olursa gitmek isteyenlerden. Benim yurt dışına olan isteğim uzun zamandır var.

14 yaşındayım. LGS kötü geçti, denemelerim 480 küsurdü fakat sınav stresi, telaş falan beni bitirdi. Büyük ihtimal proje Anadolu lisesine gideceğim bu civarda.

İngilizcem gayet iyi, akıcı şekilde konuşabiliyorum. Bu yaz Almanca öğreneceğim. Ayrıca Adobe kullanmaya başlayacağım Premiere Pro olmak üzere. Matematiğim de çok iyidir. Günde yaklaşık 3 saatimi bilim dergisi okuyarak, ülkeler hakkında bilgi edinerek ve en çok da ( bunlarda 2 saatti buluyor ) Reddit, Twitter, Wikipedia kullanarak geçiririm. Güncel konuları asla kaçırmam, dünyada neler oluyor hep bilmek isterim.

Gözüme çarpan şehirler; seattle ve toronto.

Üniversite sınavına çok çalışacağım, lise yıllarımı da kaliteli geçirmeye çalışacağım. Ailemin geliri yoksulluk sınırının biraz üstünde, 3+1 yeni bir dairemiz ve bir arsamız var. Hazırda bulunan altın ve gümüş biraz da olsa kripto var. Yani gelir seviyesi önemliyse diye söylüyorum. Ayrıca bir akrabam Hollanda'da üniversite okudu, sonra Amerika'da biraz çalıştı. Ondan bilgi ve motivasyon sağlayabiliyorum. Bölüm olarak yazılım ve İngiliz dili edebiyatı tercih edebilirim üniversitede.

Kafayı sıyırdım; temel hedefim bu oldu. Yapmam gerekenler neler? Ayrıca deneyimlerinizi anlatabilirsiniz.

Teşekkür ederim.

Bu kadar nitelikli biriysen 2023'ten sonra seni havada kaparlar.

Genel olarak Norveç gibi ülkelerde çoğu birey sözel bölümleri tercih ediyor bu yüzden sayısal alanda özellikle yazılımcı iseniz işiniz çok daha kolaylaşıyor,bir de sağlık alanı ihtiyaçları çok oluyor malum nüfus yaşlı. Denklik mevzusu bir tek sıkıntı oluyor,orada buradan 1 yıl daha fazla eğitim görüyorsun,bu yüzden burada diploma aldığın bölümü 1 senede orada okuyup bitirmen gerekiyor,tabii bunun için en az B2 seviyesinde Norveççe öğrenilmesi gereklidir. Sizin bölümünüz nedir hocam?
Norveç pahalı bir ülke. İsveç tarzı ülkelere bakması daha iyi olur.

Yurt dışında (lisans, yüksek lisans, doktora vb.) okuyabilirsin, eğer iyi bir üniversite istiyorsan kabul alması zor olur özellikle lisansta. Kabul aldıktan sonra da yaşam maliyetlerini karşılamak gerekiyor ki çok zengin değilsen zor iş. Ardından bir şirkette işe girersin yeterince iyiysen.
TR'de kendini çok geliştirirsen yurt dışında bir şirkette çalışıp oturum izni alabilirsin ama çok zor yine.
Dil kursuyla Kanada'ya gidenler vs. var, o kısmı tam bilmiyorum ama üsttekilere göre daha kolay.
Bir de burs alıp yurt dışında okuyabilirsin, eğer orada kendini yeterince geliştirirsen bir şirket aracılığıyla oturum izni alırsın.
Bi' hatun aracılığıyla da vatandaş olabilirsin ama tamamen sana bağlı :D
Bunların çoğunluğu para ve vasıf istiyor, parasız ama vasıflıysan bile iş zor. Paran var ama vasfın yoksa zaten güle güle, yeterince zengin değilsen almazlar. En kolayı bi' hatunla evlenmek ama onu da yapman zor olur, eğer bu niyetle ararsan gelecekte mutlu olamazsın vesaire vesaire...
Not: Şirkette işe girince direk vatandaş olunmuyor, çoğu ülkede en az 5 sene kalmak lazım. Sonrasında vatandaşlık başvurusu yapılabiliyor. Kanada öbür ülkelere nispeten daha kolay alıyor diye biliyorum, araştırsan iyi olur.

Bölüm derken anlamadım Lise öğrencisiyim. Psikoloji bölümü okumak istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı