Yurt dışı telefon almak mantıklı mı?

_Gökbörü

Hectopat
Merhaba, daha önce hiç yurt dışı telefon alımı yapmadım. Hep TR pazarındaki mağazalardan alım yaptım ve yurt dışı telefon edinme hakkında bilgi topluyorum YouTube'da videolar izledim. Örneğin iPhone serisi için fiziksel SIM ve eSIM ile yılda 120+120 gün yurt içi şebeke kullanım imkanı var sonra yeni yıl 1. ayı beklemek gerekiyormuş. Sizler bu 4 ay da ikinci bir telefon mu kullanıyorsunuz? Bu sistem için mutlaka çift simli yurt dışı cihazlar olması gerekiyor değil mi her SIM için bir IMEI tanımlanıyor.

Yurt dışına çıkıp alma imkanım yok sarı site tarzı yerlerden edinebilirim dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Yurt dışı Android almak mantıksız mı?

Ve bütçe problemi yoksa en F/P yurt dışı telefon tercihi ne olmalı? Son model iPhone mu güncel olarak iPhone 15 Pro Max yoksa en güncel Android mi Samsung S24 Ultra?

Teşekkürler.

Telefonun kullanım süresi dolduktan sonra tekrardan açılmasını beklemen gerektiği süre zarfında 2.bir telefon kullanmaya razı isen yurt dışı telefon almak mantıklıdır.

Ve bütçe problemi yoksa en F/P yurt dışı telefon tercihi ne olmalı? Son model iPhone mu güncel olarak iPhone 15 Pro Max yoksa en güncel Android mi Samsung S24 Ultra?

Bu konuda donanımlara falan bakarsak ikisi de gayet mükemmel ve asla yarı yolda bırakmaz. Paşa gönlün hangisinden yana ise onu al. :D

Öncelikle yurt dışı son derece mantıklıdır. %103 vergi ile buradan daha düşük model almak zorunda kalmak veya 2 telefon parası vererek buradan almak bana hiç mantıklı gelmiyor. Sorularına geçeyim:

Bu sistem için mutlaka çift simli yurt dışı cihazlar olması gerekiyor değil mi her SIM için bir IMEI tanımlanıyor.

Evet. Tek SIM olursa 4 ay kullanırsınız. Kalan 8 ay uzun süre. Eziyet olur. Zaten günümüzde çift SIM ile geliyorlar.

Yurt dışına çıkıp alma imkanım yok sarı site tarzı yerlerden edinebilirim dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Bu kısımda en dikkat edeceğiniz kısım toplama cihaz riski olacaktır. Burada bizim telefoncuların da suçu yok. Gelen çoğunlukta kaçaktan ülkeler belli. Oranın sahtekar satıcıları 3-5 cihaz daha satmak için toplama yoluna giriyorlar. Bu özellikle alt modellerde daha çok oluyor. Artık 15 Pro modellerinde de olabiliyor. Bunu anlamak için bizim esnaflarımızdan 3U Tools programı ile kontrol etmek istediğiniz söyleyin alırken. Bir laptop götürün ve dediğim programı indirin cihazı bağlayın. Ne var ne yok gösteriyor. Exper gibi bir nevi.

Yurt dışı Android almak mantıksız mı?

Gayet mantıklı. Burada diyemiyorum ama malum yöntem ile kapanma derdinden de kurtulup kayıtlı gibi kullanabiliyorsunuz. Bu IPhone'lara yapılamıyor maalesef.

Burada senin zevkin ve nasıl kullanmak istediğin devreye giriyor. iPhone alırsanız ağustos 2025'te kapanacak. Son 4 ay iCloud arama yönlendirme ile kullanmanız gerek eski bir iPhone 6S-SE1 gibi cihaz alıp SIM kartı ona takıp. Her sene 1 Ocak'ta her SIM yuvası için 4 ay yani toplamda IPhone'larda 2 SIM olduğu için 8 ay hakkınız olur. Her 1 Ocakta bu hakkınız geri verilir yani her yıl yenileniyor. Android cihazda üstte dediğim yöntem ile bu durum da yok o yüzden 1-0 önde bu konuda Android.
Cihaz olarak ikisi de premium ve hangisi hoşunuza giderse onu alınız. Ben iPhone kamerasını daha doğal bulduğum için iPhone 15PM seçerdim.

Burada senin zevkin ve nasıl kullanmak istediğin devreye giriyor. iPhone alırsanız ağustos 2025'te kapanacak. Son 4 ay iCloud arama yönlendirme ile kullanmanız gerek eski bir iPhone 6S-SE1 gibi cihaz alıp SIM kartı ona takıp. Her sene 1 Ocak'ta her SIM yuvası için 4 ay yani toplamda IPhone'larda 2 SIM olduğu için 8 ay hakkınız olur. Her 1 Ocakta bu hakkınız geri verilir yani her yıl yenileniyor.

Öncelikle ayrıntılı cevap için teşekkürler.
Nasıl yani 240 kullandım SIM kartımı çıkarttım misal eski Android'ime taktım yeni yıl geldi iPhone15'e geri takip kullanmaya devam edemiyor muyum? Bu iCloud arama yönlendirme taktiği kalan kapalı 4 ayda eğer yurt dışı iPhone kullanmaya devam etmek istersem seçeneği için mi?
Ben iPhone alırsam ikinci Android telefon kullanacağım.
iOS oldu olası sevmedim ama hiç iPhone kullanmadım Apple sadece tabletlerimde tercih ettim çünkü tablet sektöründe liderdi yıllarca.
iPhone 15 Pro Max için çok olumsuz yorum var 16'yı beklemek mantıklı mı?
15 pm kamerası için eski serilere nazaran sorunlu olduğunu duydum.

Ben sürekli telefon değişen biri değilim 3-4 sene de ömrü bitmezse daha uzun kullanırım ömrü bitince güncel en iyi telefonlardan birini alır devam ederim şu an güncel kullandığım 2021 Ocak alış tarihî öncekiler 2017 Kasım 2013 Mart.

Yani al sat veya bir üst model çıktı yükseltmeliyim ideolojisi bana göre değil. Buna göre Android mi öne geçer iOS mu?

Teşekkürler.

Nasıl yani 240 kullandım SIM kartımı çıkarttım misal eski Android'ime taktım yeni yıl geldi iPhone15'e geri takip kullanmaya devam edemiyor muyum? Bu iCloud arama yönlendirme taktiği kalan kapalı 4 ayda eğer yurt dışı iPhone kullanmaya devam etmek istersem seçeneği için mi?

Yeni yılda haklarınız geri verilir. O sene son 4 ayı idare etmeniz için iCloud arama yönlendirme işe yarıyor. Apple'ın kendi özelliğidir. Android üzerinden de yönlendirme yapılıyor diye biliyorum. Tam net bilgim yok o kısımda Android'den nasıl arama yönlendirilir vs. belki de olmuyordur. Araştırın.

iOS oldu olası sevmedim ama hiç iPhone kullanmadım Apple sadece tabletlerimde tercih ettim çünkü tablet sektöründe liderdi yıllarca.
iPhone 15 Pro Max için çok olumsuz yorum var 16'yı beklemek mantıklı mı?
15 pm kamerası için eski serilere nazaran sorunlu olduğunu duydum.

Bence 16 beklemeniz çok mantıklı olur. 15 Pro ailesi evet sorunlu bir seri. Ayrıca güzel sıçramalar 16 Pro serisinde bekleniyor. Bu seneki 15 Pro modelleri aslında 14 Pro S serisiydi eski adlandırmayla.

Yani al sat veya bir üst model çıktı yükseltmeliyim ideolojisi bana göre değil. Buna göre Android mi öne geçer iOS mu?

Her sene son 4 ay cihazla idare etme olayı 4-5 yıl kullanan biri için bence mantıklı değil. 1-2 sene kullananlar için mantıklı. Ben olsam o zaman malum yöntemle S24U alır yoluma bakardım.

Geri
Yukarı