Yurt dışına çıkmak kolay mı?

Venezuela ile aynı değeri olan bir pasaportumuz olduğu için olmasın? :D

.
Kardesler, kararli olanlar icin is gormuyor mu? Bizim akrabalar donmuyor 😁. İs goruyor.

Kardesler, kararli olanlar icin is gormuyor mu?
Sen Dünya çapında istenebilecek durumda biri olursan ya da politik durumumuz şimdiki kadar kötü değilken dışarı kapağı atmışsan sorun yok.

Ülkenin en az %95'i için sorun var. Bu yüzdenin içindekiler vize isteyen bir ülkeye ben X tarihinde ülkenize geleceğim, her gün şu kadar para harcayacağım, X gününde şu yerde olacağım, X tarihinde geri döneceğim diyorlar. Banka hesabında aylardır belli bir miktarın altında paran varsa, bir kurumla bağlantılı değilsen ya da gezin için sponsorun yoksa vize vermiyorlar. :D

Adamlar turist olarak gezip para kazandırma ihtimaline rağmen oraya gitmeni istemiyor geri dönmeme ihtimalin yüzünden. Ev, araba, bankada para ya da bir üniversitenin geçerli bir bölümünün öğrencisi olmadığında o vizeyi sana 3 günlük gezi için bile vermiyorlar.

Sen Dünya çapında istenebilecek durumda biri olursan ya da politik durumumuz şimdiki kadar kötü değilken dışarı kapağı atmışsan sorun yok.

Ülkenin en az %95'i için sorun var. Bu yüzdenin içindekiler vize isteyen bir ülkeye ben X tarihinde ülkenize geleceğim, her gün şu kadar para harcayacağım, X gününde şu yerde olacağım, X tarihinde geri döneceğim diyorlar. Banka hesabında aylardır belli bir miktarın altında paran varsa, bir kurumla bağlantılı değilsen ya da gezin için sponsorun yoksa vize vermiyorlar. :D

Adamlar turist olarak gezip para kazandırma ihtimaline rağmen oraya gitmeni istemiyor geri dönmeme ihtimalin yüzünden. Ev, araba, bankada para ya da bir üniversitenin geçerli bir bölümünün öğrencisi olmadığında o vizeyi sana 3 günlük gezi için bile vermiyorlar.
Peki buna ragmen gitmek istiyor musun sen?

Peki buna ragmen gitmek istiyor musun sen?
Vize sorunum artık yok. Seyahat dışında benim için hava hoş, her yerde çok rahat yaşayacak durumdayım. Yüksek maddi gücüm var, iyi bir akademik geçmişim var, Türkiye standartlarında üst düzey iş geçmişim ve uluslararası iş bağlantılarım var, çok sayıda yabancı dilim var... :D

Zaten 2 yıldır İngiltere'de birlikte çalıştığım şirket uzaktan değil ofiste çalışmam için davet ediyor, kız arkadaşım ve annem nedeniyle gitmiyordum. Bu yaz sonunda fikrimi değiştirmezsem gidiyorum, beklenmedik bir şey olursa da bir yıl daha uzatırım. Sonra bir bakarım ülke istediğim gibi gelecekle ilgili ümit verebilecek hale gelmiş olursa kalırım, canım istediği anda giderim.

O zamana kadar Ateliers Jean Nouvel ile iş ilişkilerim gelişirse Paris'e de yerleşebilirim. Margot Duclot ile çalışırken iyi anlaşamamıştım onlarla, Paris'i de sevmediğim için hiç düşünmemiştim.

Son düzenleme:
Benim için hava hoş, her yerde çok rahat yaşayacak durumdayım. Yüksek maddi gücüm var, iyi bir akademik geçmişim var, Türkiye standartlarında üst düzey iş geçmişim ve uluslararası iş bağlantılarım var, çok sayıda yabancı dilim var... :D

Zaten 2 yıldır İngiltere'de birlikte çalıştığım şirket uzaktan değil ofiste çalışmam için davet ediyor, kız arkadaşım ve annem nedeniyle gitmiyordum. Bu yaz sonunda fikrimi değiştirmezsem gidiyorum, beklenmedik bir şey olursa da bir yıl daha uzatırım. Sonra bir bakmışım ülke istediğim gibi gelecekle ilgili ümit verebilecek hale gelmiş olursa kalırım, canım istediği anda giderim.

O zamana kadar Ateliers Jean Nouvel ile iş ilişkilerim gelişirse Paris'e de yerleşebilirim. Margot Duclot ile çalışırken iyi anlaşamamıştım onlarla, Paris'i de sevmediğim için hiç düşünmemiştim.
İnsallah ben de yuksek lisansi tamamlayim, cikacagim yurt disina. Amacim akademik hayat surdurmek.

Hava hos bakiyorum su an, sizler gibi.

Kolay değil elbette. Sonuçta her şeyi geride bırakıp yeni bir hayata başlıyorsun. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte gelişmiş ülkelere yerleşmek çok daha zor. Özellikle elinizden tutacak bir yakınınız veya tanıdığınız yoksa.

Yeni konular

Geri
Yukarı