Yurt dışına iltica edilmeli mi?

Yazdım yazdım sildim. Gerçekten şu an Türkiye'nin pek bir cezbediciliği yok. Burada dalga geçenlerin büyük kısmına fırsatı olsa kendileri iltica edip Türkiye'den kaçarlar gibi bir algı oluştu bende.

İltica etmek için bir bakıma ülkenizi kötülemeniz lazım. Hainlik gibi görülmesine anlam verebiliyorum. Şimdi şu açıdan bakarsak Türkiye'de en dipteki bir ailenin çocuğunun iyi bir yere gelmesi sıfırdan zor. Aile desteği olmadan bir şey yapması hayatta bir yerlere gelmesi 30'lu yaşlarını bulması demek. Bu kişinin çare olarak ilticayı görmesi başka yol bulamaması üzücü gerçekten.

Bayağı üzerine konuşulabilecek bir konu. Sebep bulma konusuna girmeyeceğim ama son dönemlerde iltica ekonomik sebepler ile yapılıyor olması benim hoşuma gitmeyen bir durum. Gerçekten zor durumda olan sorun yaşayan insanların işleri daha da zorlaşıyor. Bu durum devam ederse gerçekten hayatı tehlikede olanlar ya da sorun yaşayanlar gidemeyecek.

Ama iltica bence tercih edilmemesi lazım. Legal yollardan gitmeyi planlamaları daha doğru. Türkiye'den şu an gitmek isteyen milyonlar var. Bu kadar kişiyi almak isteyen bir ülke var mı ben emin değilim. Şimdi Kanada'ya gidip Kanada vatandaşı olsanız ben kanadalıyım diyemeyecekseniz aslında sizi vatandaşlık vermemeleri ve almamaları lazım oraya.

Yeni konular

Geri
Yukarı